Cold Brew (Soğuk Demlenen) kahve

'Diğer Türler' forumunda kahveUNO tarafından 29 May 2012 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. kahveUNO

  kahveUNO Yeni Üye

  Forum üyeleri ile yeni bir kahve hazırlama türünü tartışmaya açmak istiyorum.

  Cold Brew (soğuk demleme) tekniği aslında bir tür filtre kahve hazırlama türü olarak değerlendirilebilir.

  Soğuk demleme yöntemi, normalde kullanılacağınızdan biraz daha fazla (örn.1.5katı kadar) kahveyi, sıcak su yerine soğuk su ile ve uzun bir sürede (ör. 12 - 24 saat) demleme ve ardından da filtreleyerek süzme yöntemine dayanıyor. Bir öğütücünüz varsa, temelde daha basit kahve hazırlama alet edavatı gerekiyor. Uzun süreli demleme için ağzı kapalı bir cam kavanoz, daha sonra da süzüp içmek için kağıt veya metal bir kahve filtresi yeterli.

  Bu metodu okuyunca şaşırmış ve anlamsız bulmuştum. Ama sıcak su bulmanın zor olduğu ortamlarda, örneğin dağ kampında veya denizde teknede kahve içmek isteyince kullanılabilir. Tekne deyince de [MENTION=24]mscenani[/MENTION] nin kulağını çınlatmadan (tag'lemeden) geçemeyeceğim:D)

  Hazırlanan kahve, uzun süre soğuk suda beklemiş olduğundan, keskinliğini büyük ölçüde kaybedecektir. Ama asitliği azalmış ve yumuşamış olduğundan beğenenenler de olacaktır.

  Forumda bu metodu daha önce denemiş olan var mı?
   
  Son düzenleme: 29 May 2012
 2. mscenani

  mscenani Yeni Üye

  Denizsuyu ile hatta daha lezzeti olur [MENTION=14]kahveUNO[/MENTION]
   
 3. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  Uluslararası yarışmalarda ve Dünya Şampiyonası'nda karşıma çıktı Barista'lar tarafından yapılırken bu yöntem ile (Kolombiya, İngiltere, Almanya ve Yunanistan). Genelde "Marka İçeceği" katergorisinde kullandıklarından dolayı da, epresso shotu ile birleştiriyorlar ve başka katkı maddelerini de ekliyorlar.

  Aşağıdaki resimde profesyonel bir cold brew istasyonu görebilirsiniz. Üst hazneye buzlu su konulur, altındaki vana öyle bir ayarlanır ki, dakikada 40-45 damla buzlu su akar kahvenin bulunduğu hazneye (orta hazne), oradan da filtrelenip aşağıya doğru geçer.

  Tüm bu süre toplamda 3 saati buluyor bu tür istasyonlarla ve genelde kahvenin içimi daha kaygan/rahat olmakta, ilk içildiğinde biraz tuhaf gelmektedir :)

  Ben şahsen pek tadını beğenmesem de, eminimki 2 hafta sonra başlayacak olan World Barista Championship'te yine en az 5-6 kez karşıma çıkacak.

  Türkiye'de 3rd wave bir cafe getirirse getirir... yoksa bulmanız çok zor olur, genelde fiyatları 150-200 euro civarı bu istasyonun.
   

  Ekli dosyalar:

 4. kahveUNO

  kahveUNO Yeni Üye

  Şerif Bey, bu yönteme cold brew değil, ICE COLD BREW mü demeliyiz acaba?:)
  Resmini gönderdiğiniz cold brew istasyonu, bir kimya laboratuvar cihazı gibi duruyor. Demleme süresini yarışma için kısaltmak üzere tasarlanmışa benziyor.
  Evde soğuk demlemeyi denemek için süre kısıtımız yoksa, daha basit olarak hazırlanabilir sanırım.
   
 5. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  15 dakikalık yarışma süresine ne kadar hızlandırırsa hızlandırsın, yine yetiştiremezler zaten. O nedenle genelde evde veya yarışma alanında sabahtan bu demleme yöntemiyle demliyorlar, yarışmada sadece "cold brew sonucu"nu görebiliyoruz, eşantiyon diye de cold brew'u sahneye koyuyorlar "bakın, bununla yaptım" demek için :)

  oysa bilmiyorlar ki, öncesinden demlenmiş ve/veya yapılmış bir kahve getirdiklerinde direk puan kırıyoruz :D
   
 6. mscenani

  mscenani Yeni Üye

  Frappucino yaparken kullanılabilirmi acaba?
   
 7. landscape

  landscape Yeni Üye

  Ben birkaç yıldır yazları yapıyorum, bayat kahveyle yapılsa bile sütle karıştırıp soğuk olarak içildiğinde lezzetli oluyor. Şu aralar taze kahveye ulaşımım olmadığı için bayat Jacobs filtre kahveyle hazırlayıp sabahları soğuk sütle içiyorum.
   
 8. radoslav

  radoslav Yeni Üye

  Bunu şimdi COffenutz yapıyor hemde oldukça profosyoneller gibi goruyorum denediniz mi derseniz hiç denemedim ama fırsat olmadı ilk fırsatta deneyeceğim
   
 9. malemsteen

  malemsteen Yeni Üye

  evet arkadaşlar dün bir deneme yaptım.
  350 ml bodum french press'ime guetemela antigua kahveden yaklaşık 30 gr koydum. Suyu pressi dolduracak kadar ekledim ve dolaba kaldırıdm. Biraz önce kahveyi aldım. İlk düşüncelerim:
  mükemmel bir koku oluşmuş epey davetkar. Rengi güzel dark bir renği var ama kola gibi koyu değil. 3 farklı şekilde test ettim.
  1.) Sade : oldukça konsantre olmuş. Epey yoğun ve sert. Aromaların tadı hissediliyor. Acılık yok ama dediğim gibi epey sert birşey.
  2.) Su ekleme: Bardağa bir kısmını koydum. Üstüne aynı oranda sıcak su ekledim. Mükemmel oldu. İlk aldığım kokular burnuma gelirken tadı seyreldi. Sıcak halinden daha güzel geldi.
  3.) Süt ekleme : bardağa bir miktar koydum. Hemen hemen yarısı kadar süt ekledim. Şuan yazarken yanımda o var. İlginç bir kokusu var hafif limon geliyor ama ballı bir şeymişcesine de kokuyor. Kokusu bomba. Tadı ise su eklenmiş hali gibi değil daha sert ilk yudumda dilde bir vuruş yapıyor ama acılık kesinlikle yok daha sonrada yerini kokuya bırakıyor.

  Valla ben bu şekilde denedim oldukça da memnun kaldım. Özellikle sıcak iken alamadığım tatlar aldım o çok hoşuma gitti. Ama yöntemim ne kadar doğru bilmiyorum. Velhasılı özellikle yaz zamanı bunu yaparım sonra su ekler dolaba atarım sürekli içerim.
   
 10. cdsoft

  cdsoft Yeni Üye

  [MENTION=284]malemsteen[/MENTION] yaptığınızın doğru olduğunun ispatı :) How to Cold-Brew Coffee | Video | POPSUGAR Food

  Birde süt eklemişler, acaba süt ekleyince nescafe xpress gibi kremalı bir tada mı sahip oluyor denemek lazım. Benim tek çekincem porlex değirmenimin espresso ayarını bozmak, sürekli ayar değiştirmek örneğin bu kahveyi yapmak için ayar değiştirmek sonra espresso için tekrar ayarlamak ayarın bozulması ve espresso kalitemi düşürür mü birtek ondan çekindiğimden farklı ayarlarda bişey yapamıyorum :)

  Ancak sanırım aşağıdaki videodaki gibi yapmak gerek, damlama sistemi kurmak gerek ama bu alete bi dünya para vermeye değermi bilemiyorum. Sizin yaptığınız aşağıdaki gibi koyu olmamıştır sanırım. Birde videodaki gibi şişeler bulmak gerek, nereden bulunur bilmiyorum. Gerçi http://www.coffeenutz.net/collections/soguk-demleme-kahve da var ama 2 şişe 27 lira çok pahalı. Başka yöntemler geliştirmiş olanlar paylaşabilir.

  https://www.youtube.com/watch?v=5xKK2B7ShTw
   
  Son düzenleme: 30 Oca 2015
 11. UgurUgurlu

  UgurUgurlu Yeni Üye

  At Origin Coffee'deki Volkan Bey'le konuşmamız esnasında cold brew denen yöntemin aslında pek kabul edilen bir yöntem olmadığını söylemişti. Kahvenin temas ettiği suyun sıcak olması gerektiğini, çok istenirse chemex veya benzeri bir ekipmanla, alt hazneye buz koyarak, üstte yine sıcak suyla demleme yapılmasının en doğrusu olduğunu söylemişti. Beni bir kere Cupper's bir kere de Kronotrop'ta içtim, çok da bayılmadım, o yüzden çok da araştırmadım.
   
 12. cdsoft

  cdsoft Yeni Üye

  Öğlen şişesini bulup aldım :)

  [​IMG]
   
 13. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Video Coffeetopia'da çekilmiş. Anlatan da Akın Parlak. Şerif hocanın eski öğrencisi ve çalışanı.

  Şerif Hocanın tarifiyle anlatılmış bir tarif. Ama kişinin zevkine göre sertlik ve hafiflik kahve-su oranı ile ayarlanabilir. Sistemi yapmaksa çok ucuza mal edilebilir. Hazır almaktansa sirkeci gibi yerlerdeki kimya ve laboratuvar malzemeleri satan yerlerden işe yarayacak malzemeler tedarik edilerek home-made sistem klayca kurulur.

  Zira piyasada hazır diye satılan sistemlerin camları oradan alınıyor. Sadece metalden veya ahşaptan süslü bir stand yapılıyor. Buna da hazır demek yerine "toplama" demek daha doğru olur. :D
   
 14. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Bu arada ben cold brew/drip kahvesini severim. Frappe içmektense bunu tercih ederim.  [​IMG]


  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 31 Oca 2015
 15. khvsvr

  khvsvr Yeni Üye

  French presste yapmakla damlatma mekanizmasında yapmak arasında renk koku tat farklılıkları çok fark ediyor mu?
   
 16. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Kesinlikle fark ediyor. Ben evde yaparken her ikisini de farkli kahvelerle ama ayni oranlarda denedim. sonuc haliyle epey farkli
   
 17. Firochromis

  Firochromis Fırat ÇINGI

  Ben french pressle denemeyi düşünüyordum, anladığım kadarıyla tercihiniz damlatla yöntemlerinden yana? [MENTION=236]Yirgacheffe[/MENTION]
   
 18. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  evet Fırat bey, damıtılarak yapılanı tercih ederim. Zira frenchpress'te yapılanda hem tortu çok oluyor, hem de tadı fazlasıyla istenilmeyen bir buruklukta oluyor. Ama kahveyi birkaç kat bir beze sarıp suda bekletme gibi bir tarza göre frenchpress fazlasıyla kötü bence.
   
 19. ismailcan19

  ismailcan19 Yeni Üye

  Hocam peki kapalı bir kabın içine kahve ve su yerine aynı miktar buz koysak nasıl olur ? O kabı da buzdolabında koyarsak hemen bir çözülme olmaz bu da evde en iyi sonuç verir mi .
  Ayrıca dün gece bu konuyu okur okumaz hemen kapalı bir kaba soğuk su ve kahve koydum fakat iyi sonuç olacağını düşünmüyorum 2 3 saat kahve üstte kaldı kötü bir görüntüsü vardı sabah kalktığımda bir çoğu çökmüştü.
  Düşünüyorum fakat evde damlama sistemi nasıl kurulum bulamadım illa birseyler almam gerekiyor o tarz şeylerde bulamadım. Aklıma plastik su şişe ucunu delmek geldi oda su azalınca basınç düştüğü için damlama olmuyor bir süre sonra şişeyi tamamen doldursak kontrol etmek gerekiyor taşma riski var
   
  Son düzenleme: 3 Şub 2015
 20. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee  Şöyle bir yöntem de önerebiliriz (cold brew(drip kadar iyi sonuç vermese de)

  80 gr kahve
  500 ml eş değeri buz kütlesi
  500 ml sıcak su (95 derece civarı)


  500 ml 'lik buzu alt hazneye koyup 80 gr 'lık kahveyi de diğer 500 ml sıcak su ile demlerseniz soğuk bir kahve elde edebilirsiniz. Ama toplam demlenme süresi 5 dk olan bu yöntem ile 12-24-36 saatlerde demlenen cold brew/drip 'in tadı bir olmaz.