Kafeinsiz kahve ile espresso?

'Kahve Çekirdekleri' forumunda djdigy tarafından 3 Ağu 2015 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. djdigy

  djdigy Isınmaya Başlayan Üye

  Arkadaşlar
  1-kafeinsiz kahve ile espresso nasıl oluyor tadı iyi mi?
  2-Hangi kafeinsiz kahveden almalıyım?
  3-Zararı var mıdır? Geceleri kahve içesim geliyor ama uykum kaçar diye korkuyorum o yüzden kafeinsiz kahveyi merak ettim.
   
 2. radoslav

  radoslav Yeni Üye

  Cevap: Kafeinsiz kahve ile espresso?

  Dostum selam,
  Ben eşim hamileyken, kahveyi çok sevdiğiiçin doktor 1 adetle sınırladı yada kafeinsiz kahve içmek zorundasın demişti, bende kahvefabrikasına gidip, Bolivia Kafeinsiz Kahve yi aldım.. eve geldim dinlendirdim vs derken.. Espressoyu yapıp eşime verdim... verdiği tepki şöyleydi.. Bunu içeceğime hiç içmem daha iyi :)

  Ben tadınca ne demek ıstediğini anladım, sonuç olarak istediğin kafeinsiz kahveyi al.. ( nescafelerden bahsetmıyorum) ne yazıkki tadı hiç istediğin gibi olmayacak
   
 3. malemsteen

  malemsteen Yeni Üye

  Cevap: Kafeinsiz kahve ile espresso?

  Valla hocam kafeinsiz kahve ile kafeinli kahve Arasında bir fark yok. Normal kahveden sadece kafeini alınıyor. Ancak kafeinsiz kahveler genelde bir Yöre yada bir çiftlikten ziyade Blendax şeklinde toplama oluyor. Mesela starbucks in kafeinsiz kahvesini alırsan diğerleriyle farkı olmadığını görürsün. Nejdet başkan dan kafeinsiz alabilirsin fena değildir Colombia ve Guatemala Karışık sanırım. Ben hastalıktan ötürü sürekli kafeinsiz kullanıyorum normal kahvedeki Çekirdek çeşitliliği yok ama idare eder.
   
 4. radoslav

  radoslav Yeni Üye

  Cevap: Kafeinsiz kahve ile espresso?

  Valla hocam ben, 1 kere denedim ve hemen bıraktım denemeyi :) belkı benım aldığım çekirdekten belkide benım agız tadımdan ama kahvefabrikasındaki çekirdek olmaz :)

  diğer bahsettiklerini denemediğim için yorum yapamıyorum
   
 5. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Cevap: Kafeinsiz kahve ile espresso?

  1- kafeinsiz kahve ile espresso teknik olarak yapılabiliyor ve oluyor da görünüş olarak.
  2- decaf alırken hangi yöre veya harmandan öte kafeinsizleştirme metotları önemli.
  3- kimyasal olarak veya sağlık açısından bir zararı yok.

  Ama burada genel bir parantez açmak gerektiğini düşünüyorum
  Kafeinsiz kahve çiğ kahve çekirdeğinin bir takım kimyasallar ile işlenmesi sonucu oluşuyor ve bu oluşum esnasında aslında sıcak sıvı ile kısmen kavrulma ya da daha doğrusu "haşlanma" yaşıyor. görüntüsü bu nedenle kavrulmuşa yakındır ve kullanılan yönteme bağlı olarak da açık kahverengi veya koyu küf yeşiline benzer.
  Peki kafeinsiz kahve ne kadar kafeinsiz?
  Kullanılan işleme bağlı olarak en başarılı yöntem Swiss Water olarak kabul ediliyor ve %99 luk bir arındırma başarısına sahip. her halükarda kafein %0 'a düşmüyor. mevcut metotlarda %1 ve civarı kafein kahve içinde var olmaya devam ediyor.
  bu da uyku kaçırmaz. hassasiyetiniz yoksa tabi.