1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Espresso Nasıl Yapılır ? Adım Adım Anlatım

'Kahve Nasıl Yapılır ?' forumunda Cy tarafından 24 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Basınçlı sepet kullanıp sıkı tamp yapmanıza bağlıyorum bunu.Basınçlı sepetlerde sıkı tamp ve ince öğütüm olursa böyle sıkıntı olabiliyor.
   
 2. vivAnarchy

  vivAnarchy Yeni Üye

  Yanıtınız için teşekkürler. Evet sıkı tamp yapıyorum. (Çünkü yapmazsam kahve posası çamur gibi oluyor)

  Ve yine evet ince öğütüm yapıyor olabilirim. Yarın mevcut ayarımda yeni bir öğütüm yapıp fotoğrafını paylaşsam yorum yapabilir misiniz?

  Bir de basınçlı sepette, basınçsız sepete göre daha kalın öğütüm mü yapmalıyım? Yoksa her iki sepet için de öğütüm oranı aynı, ben mi genel olarak ince öğütüyorum?

  Aslında ince öğütüm ile ilgili bir diğer nokta da, 15 gram kahveyi 25-30 saniyede gayet akışkan bir şekilde alabiliyorum. Çok ince öğütüyor olsaydım kahvenin damla damla akması gerekmez miydi?

  Kahve konusunda henüz çok yeniyim. O nedenle her şeyi sorup öğrenmeye çalışıyorum. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

   
 3. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Dozajda bir problem gözükmüyor.Basınçlı sepetlerin kapasitesi o kadar.Aldığınız miktara yani çıkan espressoya gramcgram bakabilirsiniz.1:2 oran espresso için iyidir.Örnek verecek olursak 18 gram kahve 28-30 saniye 36 ila 40 arası espresso.
  Bu parametreler basınçlı sepetlerde nasıl olur nasıl değişir bilemiyorum.Eskiden ben de delonghinin düşük bir modelini kullanıyordum.Sözen+basınçlı sepet ile hiç randıman alamadım :) Sözenler de bazen tozlu bazen kalın öğütüm yapıyor maalesef.Yani damak tadınıza göre parametreler ile oynayın bence.
   
  vivAnarchy bunu beğendi.
 4. qhunter

  qhunter Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba. Evet, basınçlı sepet kullanmanızla alakalı. Basınçsız sepet ile birlikte daha ince öğütülmüş kahve kullanılacağı için tamp ile birlikte kahve posası tek parça halinde sıkışıyor ve tek hareketle temizleyebiliyorsunuz.
   
  vivAnarchy bunu beğendi.
 5. Pearl

  Pearl Yeni Üye

  Merhaba bende delonghi ecam 650.85 var. Espressoyu tam kremalı alamiyorum renk ve yoğunluk olarak. Ayrıca espresso demleme süresi ortalama 25 sn falan sanırım okudugum kadariyla. Benim makine akıtmaya başladığı andan itibaren 10 sn sürüyor. Süreyi hangi aşamada başlatmalıyım? Otomatik makinalarda bu süre manuelden daha mı kısa? Birde makinenin öğütme derecelerinin espressoda pek bir değişiklik yapmadığı gibi geldi bana. Yardımcı olabilir misiniz? Daha cok yeniyim o nedenle yeteri bilgim yok.