Pahalı Cezveler Ne Kadar Gerekli?

'Türk Kahvesi' forumunda duracell tarafından 24 Nis 2019 tarihinde açılan konu

 1. duracell

  duracell Paylaşımcı Üye

  @TokerCraft Cevaplarınız için teşekkür ederim. Benim için çok aydınlatıcı oldu.
   
 2. azorka

  azorka Isınmaya Başlayan Üye

  Merhabalar, benim merak ettiğim ise cezve boyları. Cezveler c1-c2-c3 bunlar arasında fark oluşuyor mu? Örneğin tek kişilik demlenen v60 her zaman tercihim oluyor. Cezvede durum aynı mı? Nedense bana kahve hazırlarken porsiyon büyüdükçe lezzet azalıyor gibi geliyor.
   
 3. 093506

  093506 Paylaşımcı Üye

   
  1nsane bunu beğendi.
 4. TokerCraft

  TokerCraft Isınmaya Başlayan Üye

  Porsiyon büyüdükçe cezvenin icindeki islerinde değiştiği yadsinmaz bir gerçek.

  Disarida ise durum farksiz demleme sureniz cezvenin boyuna gore direk 1.5 katı ve üstüne cikar en buyuk boylarda bu sure rahatlikla 2 ye katlanır.

  Daha farkli bir ekstraktlama olusuyor fakat en neticede kahvemizin tadi cezvemiz iki üç kati büyüdü diye 2-3 kat degismiyor ev kullanicisi yine her zamankine benzer bir turk kahvesi iciyor buradaki en buyuk dezavantaj süre oluyor sureden kastim 4-5 kisilik cezvede 1 kisilik kahve yapilirsa bu uzun surer lakin bir seferde 5-6 kisilik kahve çıkardığınız icin bu dezavantajida ekarte etmis oluyorsunuz basitce mantik yurutecek olursak 5 kisilik bir kahve bir iki porsiyonluk bir cezvede tek tek yapilsa 10-15 dk ve daha fazla surecek iken ayni kahveyi 4-5 kisilik bir cezvede tek seferde 10 dakikanin altinda çıkarabilirsiniz.
   
  azorka bunu beğendi.
 5. mburakurnaz

  mburakurnaz Isınmaya Başlayan Üye

  merhaba, açıkçası benim kötü bir huyum var, deney ve analiz sonuçlarına ve literatüre fazlaca bağlıyım. soruların akıntısında bunlara sığınıyorum. bunlar dışında tahmin yapmak deneyim gerektiriyor ve bende de o kadar deneyim şu anda yok. şu anki mühendisliğim word'te ve excel'de yorum ve analiz yapmak üzerine. şimdi de sorunuzu gördüğümden beri araştırdığım kadarıyla literatürde bir cevap bulamadım.

  çok temel olarak herkesin ve benim bildiğim üzere, gümüş kaplamanın kalay kaplamaya müthiş fark atıyor. haliyle bu durum ısının iletiminin homojenliğini mutlaka olumlu etkiliyor diyebilirim. burada aslında proses de önemli (işçiliği kastetmiyorum), kaplama süreci difüzyonun işi ve difüzyonu etkileyen faktörler senin prosesinde ne durumda... dolayısıyla işin ustası ne diyorsa burada o doğrudur diyorum.

  denk gelirsem bir akademisyene sorar, buraya yazarım.
   
  duracell bunu beğendi.
 6. TokerCraft

  TokerCraft Isınmaya Başlayan Üye

  Gümüş dogal olarak kararir, 924 ayar sterling gümüş daha cabuk kararir 999 ayar saf gümüş daha gec kararır.

  Bakirda oksitlenir, iste bunlar hep atmosferdeki sülfürün etkileri, yavas yavas gorunmez bir sekilde oksitlenme yapar tabaka olusturmaya kadar gider sonra baslariz temizlemeye ve parlatmaya zaman ve dayaniklilik kaybettiririz iste tam olarak bu yuzden;

  Gümüşün kararmasinda bi sakinca yoktur anti bakteriyal ozelligi ve isi iletim gücü hala oradadir.

  Bazi şefler gumuslerinin icini ilk gunden karartir ve oyle kullanirlar.

  Kalaydada benzer durumlar vardır.
   
 7. TokerCraft

  TokerCraft Isınmaya Başlayan Üye

  Konu materyal bilimi yani metalurji akademik bilgiye her zaman hevesli ve saygılı olmuşumdur gerçeklerin yadsınamaz bir şekilde bilimsel olarak ortaya konması hayat felsefemdir bu yüzden yerli kaynakların dışında yabancı kaynaklarada başvurmuşumdur aşağıda göreceğiniz tablo forumda birkaç gündür yazdıklarımın bilimsel tablosu ve kaynağıdır, tablo ingilizce fakat terimler tam anlaşılmasa dahi bir sonuca varabilirsiniz.

  https://www.tibtech.com/conductivite.php?lang=en_US

  Uzun aylar sonunda bu benzer tablo ile 3. karşılaşmam altının elektirik direnci bakır ve gümüşden yüksek ancak iletim özelliği konusunda bakırın ve gümüşün gerisinde kalmış, gümüş ile bakır arasındaki ısı iletim farkının çokda olmadığını farkettim aklımda kalan ufak bir belirsizliği ve yanlışlığı bu sayede bende gidermiş oldum bunun için bu konuya ilgi duyan bütün forumdaşlara teşekkür ederim.

  Tablo aslında çok şey ifade ediyor, gümüşün ne kadar değerli bir ısı iletim aracı olduğunu bakırın hemen arkasından gelerek fiyat performansda ne kadar değerli olduğunu, altının parasal değeri dışında bu iki değerli metalden daha etkisiz olduğunun bizlere kanıtı niteliğinde.

  4. sıradaki aliminyum dahi ısı iletim konusunda tercih edilebilir olduğunu kanıtlamış. (kokusu ve sağlık yönünden tartışmalara açık olması dışında)
   
 8. TokerCraft

  TokerCraft Isınmaya Başlayan Üye

  Sorunun cevabı ise şimdilik tartışmaya açık, açıkçası mikron değerlerdeki termal iletken bir kaplamanın genel termal iletkenliğe büyük katkısı olmadığını düşünüyorum varsada bu etkinin küçük olduğuna inanıyorum aksinin olduğunu öğrenmektende büyük şaşkınlık ve keyif duyarım akademisyen bir hocamıza danışmak, itü'ye geri dönmek lazım.
   
  Son düzenleme: 9 Tem 2019
 9. mburakurnaz

  mburakurnaz Isınmaya Başlayan Üye

  tabloyu çok iyi biliyorum:)
   
 10. TokerCraft

  TokerCraft Isınmaya Başlayan Üye