Kahve Kavurma

'Kahve Kavurmak' forumunda Yirgacheffe tarafından 21 Kas 2014 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Merhaba arkadaşlar,

  Genelde bizim usta kesimi dediğimiz işin mutfağında olan kimseler, özellikle roasterlar, biraz cimridir. Bilgi vermez fazla işiyle ilgili. Verdikleri genel bilgilerse ezberlenmiştir artık.

  Baristalıkta iddialı değilim. Ama piyasaya göre iyi bir barista sayılabilirim. Brewingte iyiyimdir, özellikle kavurduğum her kahveyi ve alacağım her kahveyi tadarken standart olarak hepsini aynı filtreleme yöntemi ile tadıyorum. Bu nedenle bu konuda da ayrıca yardımcı olabilirim.

  Kahve kavurmadaki hassasiyetim baristalığa nazaran ileridedir.

  Kahve kavurma ile ilgili merak ettiklerinizi

  - makine veya ekipman
  - çekirdek karakterlerine göre kavurma
  - alev kontrolünün kavurmaya etkisi
  ve benzeri konularda fırsat buldukça cevap verebilirim sorularınıza.

  Zira forumda en az konuşulan ve konusu (bu konuyla 3 başlık) az olan tek kısım kavurma/roasting. Bu açığı da fırsat buldukça kapatalım. :)

  Dün bir cafeye verdiğim kahveleri istekleri doğrultusunda kendi makinelerinde kavurmuştum. O videoya da göz atabilirsiniz.

  bonarricoffeeroasting3 - YouTube

  bonarricoffeeroasting2 - YouTube
   
  ismailtuluce ve cemix bunu beğendi.
 2. Laazzz

  Laazzz Yeni Üye

  Merhaba Hocam,
  İşyerinde olduğum için şu an videoları rahat seyredemedim.
  Ancak gördüğüm kadarıyla kahve kavurma işlemini profesyonel makinelerde yaptığınızdır.
  Bizlerin kullanabileceği makinelerde buna imkan var mıdır?
  Nasıl makineler kullanmalıyız.
  Formda bazı arkadaşlarımız popcorn makinesi ile bu işi çözmüşler ama benim söylemek istediğim şu;
  Espresso makinesi ve öğütücüler için makul düzeyde makinelerden bahsedebiliyoruz aynı şekilde kavurma makineler var mıdır?
   
 3. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Merhaba Laazzz,
  Ev tipi kahve kavurma makineleri espresso yahut filtre kahve makineleri gibi fiyatlara sahip değil. 100 - 250 tl ye basit espresso ve filtre kahve makineleri bulunsa da kahve kavurmak ayrı bir teknoloji olduğu için fiyatları da bu teknolojiye paralellikte.
  Mesela evde kahve kavurmaya başlangıç için Fresh Roast sr300/sr500 makineleri, Nesco cr-1010 veya daha basit makineler mevcut ocaküstünde dönecek biçimde tasarlanmış. Ama her halükarda evde kahve kavurmaya giriş makinelerinin fiyatı 250 - 500 tl arasında.
  Bunların yanı sıra Gene Roast, Fresh Roast sr700, Behmor 1600plus veya uzakdoğu menşeili küçük kavurma makineleri gibi orta sınıf makineler mevcut 500 - 1600 tl arasında.
  Veya Hottop, toper cafemino, garanti, golden gibi markaların 2500 - 8000/10000 tl arası ev tüketimi açısından üst segment makineler mevcut.

  Bunların haricinde irili ufaklı birçok kahve kavurma tavası da var. Onlarla da başlanabilir. 15 - 20 dolar gibi fiyatlara sahip birçok sitede.
   
  experienced bunu beğendi.
 4. akridin

  akridin Yeni Üye

  Merhaba
  Gene roast veya Hottop için ne dersiniz? Evde hanımı germeden hangi makine alınabilir? Fiyatları nasıl? Kendi kahvemi kavurmak istiyorum artık. Çok reşekkürler.
   
 5. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  genecafe 1830 lira hottop ise yurtdışında 1000 doların üstünde fiyatı varken eşiniz gerilmiyorsa hemen genecafe alın :)
   
 6. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Gene Roaster makineleri evde kavurma teknolojisi bakımından orta segment ürünüdür. Ve bir ev kullanıcısı için çok uygundur.

  585$+%20 gümrük vergisi ve pul giderleriyle 1600 tl gibi bir fiyata geliyor ortalama.
   
 7. mustyq

  mustyq Mustafa ÖZBAHCECİ

  Hocam artık bende evde kahve kavurmak istiyorum ama öyle makinelere verecek şuanlik param maalesef yok. :) daha basit yöntemlerle yapabilir miyim? Aile buyuklerimin dediklerine göre önceden kahveler hep evde kavrulurmuş (tavada). Bana sen kahveyi kavrulmamış al biz evde kavururuz, çok ta iyi olur diyorlar. Onlar türk kahvesine göre yaptıkları için acaba espresso için verim alamayip o kadar kahveyi ziyan etmekten korkuyorum.
  Forumda arkadaşların yaptıkları gibi mısır patlatma makineleri ile yapılan yöntem uygun mudur? Yoksa galiba sanayide sobacılarda bulunuyormuş "Kahve Dolabı " mi alayim? Yardiminizi bekliyorum.. :)
   
 8. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Çekirdek olarak ne kullandıklarına bağlı. Muhtemelen minas gibi bir şeydir o da. öyle bir çekirdekten de espressoya tat ve profil açısından iyi bir verim alınmaz.

  Makine alacak durumunuz yoksa evet tava uygundur. Ama kahve dolabı bulma imkanınız varsa o daha mantıklı olur. Onun da tek dezavantajı kahve çekirdeğinin renk değişimlerini takip edememeniz olur. Ama netice itibariyle tavadan iyidir. :)
   
 9. mustyq

  mustyq Mustafa ÖZBAHCECİ

  Anladım.. ortalama kac dk sürer peki ?
   
 10. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  10-20 dk arası kavurma, 5 dk soğutma sürer. lakin tavada kavurmak zordur. kahve tanelerinin homojen şekilde kavrulmasını sağlamak gerekiyor. ayrıca kavrulan çekirdekler kömür gibi için için yanmaya devam ediyor bu yüzden hızlı şekilde soğutmak gerekiyor. ben 2 kez tavada türk kahvesi (rio minas) çekirdeklerini denedim. ilkinde yandı ikinci denemede yanacak korkusuyla biraz erken tavadan almışım çekirdekler iyi şekilde kavrulmadı türk kahvesi ekşi oldu.

  sonraki denemelerim ise mısır patlatma makinesi ile olacak.
   
 11. mustyq

  mustyq Mustafa ÖZBAHCECİ

  Bakalım ben nasıl bir sonuç elde edeceğim. Gerçi espresso için yapacağım ama nasıl bi sonuç elde ederim bilemiyorum ilk defa deneyeceğim. Umarım başarılı olurum. :)
   
 12. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  Tavada kavurmayla ilgili şöyle bir video var.
  Anleitung zum Kaffeerösten - YouTube
  Bu adam kahveyi karıştırırken neler anlatıyor diye düşünenler olabilir. Kavurmayla ilgili çok fazla bir şey anlatmıyor. :D
   
  Son düzenleme: 25 Kas 2014
 13. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Tava da kavurmanın da belli bir yöntemi belli bir metodu var. Bu veya buna benzer kavurmalar yanlış. Müsait olduğumda bir tava videosu hazırlayabilirim. :)

  Mesela bu kahveleri tavada kavurmuştum epey zaman önce.

  [​IMG]
   
 14. Firochromis

  Firochromis Fırat ÇINGI

  Yurtdışından Gene Roast getiren oldu mu hiç?

  Festival'de Toper'in Optical Roast denen bir ürününü görmüştüm ama fiyat bilgisi vermemişlerdi. Yine de görüştüğüm arkadaş 3500-4000TL civarında olacağını söylemişti. İsterdim ki Türk malı kullanayım ama bu tabloda imkansız.
   
 15. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  gene getiren olmadı malesef. ancak coffeenutz getirdi satıyor. optical çok pahalıymış ebatlarıda büyük. zaten 150 gr kavuruyor hiç gerek yok.
   
 16. Firochromis

  Firochromis Fırat ÇINGI

  Ben de 150gr kavurmasından cesaret bulup 1000li bir rakama alınabilir mi diye umutlanıyordum açıkcası. :)
   
 17. baristamc

  baristamc Isınmaya Başlayan Üye

  öncelikle yirgacheff e bilgilendirmeleri için teşekkürler kendisine geçtiğimiz hafta bazı mailler atmışdım anında cevapladı ve cok yardımcı oldu, aslında kahe kavurmanın zaman ,tecrübe ve ekipman gerektirdiğini hepimiz cok iyi biliyoruz fakat kendimiz kahve tükettiğimiz kadar eşe dostada ikram edince 250gr lıkkhveler yetmeyeye başlıyor aylık kahve tüketimi 200.TL ye doğru gitmeye başladıgındada yeni arayışlara giriyoruz. inş fiyatlar düşerde yeni arayışlara girmeyiz :))
   
 18. mustyq

  mustyq Mustafa ÖZBAHCECİ

  Kahveyi dark roast yapiyim derken biraz fazla kavrulmuş ve french roasta döndü.. :(
  Süt ile içilebilir belki ama yanık gibi olmasının herhangi bir zararı olurmu acaba???
   
 19. Firochromis

  Firochromis Fırat ÇINGI

  Espresso olarak yapıyorsanız iyi bir tecrübe bile olabilir. :)
   
 20. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Optik kavurucuyu önermem asla.

  CoffeeNutz getirdi o makineyi ama satış ve taknik destekleri konusunda net bir bilgim yok. Ama makine ev kullanımı için oldukça iyi.