Filtre kahve makinesi ve filtre tavsiyeleriniz

Bedlamite

Yeni Kahvesever
Katılım
9 Haz 2015
Merhabalar,

French press ile kahve hazırlamaya pek üşenen birisi olarak sonunda evime kahve makinesi almaya karar verdim. Aklımda delonghi 15240 modeli vardı fakat kağıt filtre kullanmak istemiyorum. Size danışmak istediğim şey şu ki bu model hakkında fikirleriniz ve bu modele uygun metal filtre tavsiyeleriniz. Makine ile yapılan kahveleri sürekli 3. Dalga kahve dükkanlarında içtiğimden metal filtreler hakkında hiç bilgim yok.

Her metal filtre her makineye uyar mı ? Ve kalite olarak farkları nelerdir, sizin tavsiye edebileceğiniz çokta pahalı olmayan bir kahve filtresi var mı ?

Son olarak yine forumdaki konuları gezerken swissgold un altın filtresinin tavsiye edildiğini gördüm fakat neredeyse makine fiyatına dmk bir fiyatı var :D daha makul tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim :D
 

MrFahrenheit

Emir OTLUOĞLU
Katılım
18 Ocak 2015
Cevap: Filtre kahve makinesi ve filtre tavsiyeleriniz

Hocam selamlar, ben çok uzun zamandır fitre kahve tüketiyorum. Ofiste kullanmakta olduğum Bosch makinem var. Ancak metal filtreyi hiç denemedim. O yüzden size bu konuda yardımcı olamayacağım. Fakat filtre kahve makinesi alma niyetindeyseniz farklı bir önerim olarak.

Ben Bosch aldıktan bir müddet sonra başka bir arkadaşım da Philips HD7546 modelini aldı. O güne kadar farketmemiştim ama arkadaşımın aldığı modelin alt kısmının cam sürahi yerine termoslu inox olması çok daha avantajlıymış onu farkettim.

Avantaj olarak neler diyecek olursanız öncelikle kırılma riski yok. Biz bu nedenle 2 makine eskittik ofiste. ABD'de ne güzel WalMart'ta bile her makineye uygun yedek sürahi bulunabiliyordu ancak burada servislerden temin etmek bir makine parasına yakın olabiliyor. Diğer bir avantajı ise kahveyi demledikten sonra makineye bağlı kalmıyorsunuz. Alıyorsunuz termoslu sürahiyi yanınıza dilediğiniz odaya geçip fincanınız boşaldıkça ekleyebiliyorsunuz.

Ben bu sebeplerden ötürü bugün olsa Phillips'in yukarıda yazdığım modelini tercih ederim.
 

jacob

Yeni Kahvesever
Katılım
30 Nis 2015
Cevap: Filtre kahve makinesi ve filtre tavsiyeleriniz

Evet gold filtreler pahalı. Benim tavsiyem kağıt filtre kullanmayı tercih etmeniz yönünde. Kağıt filtre kullanınca lezzetten biraz ödün vereceksiniz ama kağıt filtrenin iki temel avantajı var. Ilki herkesin bildiği gibi temizliği kolay. Ikincisi de öğütme derecesi ve tutarlılığına son derece hoşgörülü. Altın filtre kullanmadım ama acaba bizim kullandığımız giriş seviye öğütücülerin(sözen ve breville dahil) bıraktığı "toz boyutlarındaki" kahveleri elekte tutabilecek mi? Eğer tutamazsa(ki bodum french press tutamıyor kahve bulanık oluyor, o yüzden şuan French pressim evde yatıyor) filtre kahveniz bulanık oluyor ve tadi ciddi derecede bozuluyor. Kağıt filtrede ise espresso boyutlarında öğütseniz bile gayet güzel tutuyor ve temel kahve aromasını net bir şekilde alabiliyorsunuz. Ki öğütme boyutunu küçültmek temas yüzeyini artırdığı için daha az kahve harcatır, daha ekonomik olur.
Özetle üst düzey filtre kahve için üst düzey öğütücü, ekipman, ve kahve gerekir. Onlar yerine sıradan on-off dan başka bir fonksiyonu olmayan delonghinin giriş seviye makinası ile ve taze kahve ile çok daha rahat kahve hazırlarsınız.
Ve son bir acizhane tavsiyem, eğer tek seferde 1 ve 2 kişilik hazırlıyorsanız, aorepress ve moka potu da değerlendirin. Fiyatları uçuk değil ve aromaları güzel. Üstelik yukarıda bahsettiğim daha az kahve kullanarak ekonomi sağlama ihtimaliniz bu iki seçenekte filtre kahveye göre çok çok daha fazla. Ben 1 yıl delonghinin filtre kahve makinesini kullandım. 4 5 kişilik kahve hazırlarken filtre kahve makinesi güzel ama 1 2 kişiye hazırlarken kullandığınız kahve miktarı oran olarak çok daha fazla oluyor ve dolayısıyla bir miktar kahveyi çöpe dökmüş oluyorsunuz. Aeropress kağıt filtre kullanır. moka potlardaki delikler de, kahve tozlarını tutacak boyuttadır(ikeadaki moka pottaki delikler büyük, onu almayın sakın)
Bahsettiğiniz modeli bilmiyorum ama yaklaşık 100 tl civarına delonghinin giriş seviye cam cezveli 8 10 bardağa kadar yapabilen modeli var. Eğer tek seferde çok kişiye yapacaksanız bunu önerebilirim. Yaklaşık 2 sene sonunda bozulur yenisini alırsınız, plastik aksam sonuçta. Ama tekrar ediyorum eğer tek seferde 1-2 kişiye yapıyorsanız aeropress veya moka potları araştırın.
 

Bedlamite

Yeni Kahvesever
Katılım
9 Haz 2015
Cevap: Filtre kahve makinesi ve filtre tavsiyeleriniz

MrFahrenheit hocam cam ve termos sürahi detayını hiç düşünmemiştim. Çok teşekkür ederim buna dikkat edeceğim ve tavsiye ettiğiniz modeli de değerlendireceğim.

Jacop hocam ben de bodum f.press kullanıyordum ki dediğiniz gibi kahve bir türlü o aradığım lezzete ulaşamıyor haliyle. O sebepten ve açıkçası hem de tek seferde 2-3 bardak kahve çıkarabileceğimden dolayı makine almaya karar vermiştim. Moka pot ile demlenen kahve denemedim daha önce, ilk fırsatta deneyip tavsiyenizi değerlendireceğim çok teşekkür ederim.
 
Üst