Selamlar küçük dünyanın büyük insanları..

OnurPay

Yeni Kahvesever
Katılım
7 Mar 2015
Belki 4. kezdir silip sadece okumakla yetiniyorum yazılanları. Sonunda dayanamadım bir kaç haftadır kahve konusunda yaşadığım sıkıntıları atlatınca ve az önce çaktığım espresso dopio ile iyice gaza geldim yazmak için =)~

Kahveyi çok seviyorum. İşim gereği daha da çok seviyorum. Yazılımcıyım. Kahve gereken enerjiyi ve saçma işleri daha hızlı yapmamı sağlıyor. Bi'nevi bağımlısı oldum artık.

Yaklaşık 2 senedir Delonghi ECO310 Espresso makinesini kullanıyorum. Piyasadaki kahve zincirlerinden azar azar çektirip ağız tadımı bulabildiğim kahveleri deniyorum.

Bazen hüsran oluyor aldığım 100gr kahve çöpe gidebiliyor. 200gr gittiği de çok oldu. 1-2 saat öncesine kadar da son 1 aydır patlak veren tıkanma, akmama sorunu çıldırtmıştı beni. Tıkanma sorunundan önce 5 senelik son kullanma tarihi geçmiş, İtalya'dan gelen bir toz kahveyi bile afiyetle 2 hafta boyunca içmişliğim var. Aslında lezzet konusunda çok hassas olsam da söz konusu kahve olunca bazen sıcak olsun yeter diyebiliyorum =)~

Nedense 2 senedir hiç temizleme ihtiyacı hissetmemiştim sanırım makinem artık isyan etti ve son delikleri de tıkandı.

Biraz araştırınca kireç çözücü kullanmam gerektiğini anladım. Gecenin ikisinde delonghi için üretilmiş kireç sökücüyü nasıl bulayım? Banyo dolabındaki sprey kireç sökücüyü aldım, üst filtre ve portafiltreleri bi güzel aside boğdum, silerim yıkarım geçer dedim.

Dediğim gibi 1 aydır kahve iyi çekilmemiş diye aldığım gibi çöpe atıyordum. Kahve zincirlerine de çamur atmayı ihmal etmedim bu arada, forumdaki gurmelerin söylediklerini de görünce... Kahveleri filtre kahve ayarında çektirmeye başladım son kahvemi bugün aldım hem don hem kahve satan yerden =)~ bir süredir african blue hoşuma gidiyor bugün aldığımı filtre kahve ayarında çektirdim. Temizlemeden önce o bile zor aktı.

Neyse çok uzattım. Temizliği yaptım ama sadece filtrelerde. Sonra 18gr kahve tarttım. Makina ısınırken banyoya gidip baskülde 15-20kg baskı testi de yaptım.. Bi shot bardağını tarttım, suyla tarttım yaklaşık 4cl aldığını gördüm.

Yani bardak ideal, kahve iri çekim ama ideal gibi sayılır bu saatte, makina temiz, su sıcak sabah o kalınlıkta bile zor akan kahve ballı süt oldu akıyor portafiltreden.. Nasıl mutlu oldum =)~ hemen geldim yazayım dedim.

Ben onur, web yazılımcıyım, kahve bağımlısıym, İstanbul'da yaşıyorum. Forumda 3-4 gün takıldıktan sonra Porlex değirmen almaya karar verdim. Dün sipariş verdim. Tokyo Moda diye bir sitede. Normalde satmadıkları bir ürün. Türkçe bilen Japon bir arkadaş işletiyor, özel siparişle ürün gönderiyor. Sağolsun kırmadı ve ürün vitrinine Porlex'i de ekledi ben ihtiyaç duyulan bir ürün olduğunu söyleyince.

Başta dediğim üzere 2 yıllık Delonghi 310 kullanıcısıyım oldukça memnunum. Sanırım hafif ekşi ve baharatlı bazen de karamel tadı hatta çoğunlukla karamel tadı hissettiğim kahveleri seviyorum.

Hayalimdeki espresso bardağını henüz bulamadım ama star wars desenli 9cl lik bir kupam var emektar ve çok seviyorum bu kupayı, bir süredir de favorim 4cl lik alkol shot bardakları. Ristretto terimini yeni öğrendim ama yıllardır çok sevdiğim bir şeyin adını bilmediğimi farkettim. Özetle espresso sürekli içeceğim. İçmek ve içecek Hem fiil hem de isim anlamında =)~

Tekrar merhabalar. 4 gündür silip yazdıklarımı özetleyim istedim.
 
Son düzenleme:

malemsteen

Yeni Kahvesever
Katılım
12 Ara 2014
Selamlar hocam,
Valla okumaya başladım ama bitirmedim kusura bakma. Porlex iyidir :D) bir daha ki mesaja biriktirme yaz gitsin :D
 
Üst