Alessi Coban rs04

'Espresso Makinesi Önerileri' forumunda kbere tarafından 2 Şub 2015 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Merhaba,

  Bu makine hakkında bilgisi olan var mı? Dahili değirmeni olan bir ürün, ama anladığım kadarıyla ürün tarihte kalmış, artık üretimi yok ya da firma adını değiştirmiş.

  Coffeegeek sayfasında da pek bir bilgi yok. http://coffeegeek.com/reviews/consumer/alessicoban

  Bir de alacağım ürünün portafiltresi yok, onu bulmam mümkün olur mu? Ya da farklı makinelerin aynı çaptaki portafiltrelerinin birbirlerine uyma olasılıkları var mıdır? Yani illa ki hepsi birbirine uymuyordur ama diyelim ki 3-4 farklı makineninkini denesem biri tutar mı? Ya da tornacıya falan kaçış yaptırabilir miyim makineyi götürsem? Daha önce böyle bir şey yaptıran var mı?

  Eğer uygun cevaplar alırsam yurtdışından çok uygun fiyata alacağım ve yakın zamanda Türkiye'ye gelecek kuzenime getirteceğim. En ufak bilgi bile işime yarar, lütfen bilgisi olan varsa az biliyorum diye cevap vermekten çekinmesin
   
 2. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  20 gün önce kendi açtığım konuya cevap vereyim :))

  öncelikle bu makine ilk gördüğümden beri dikkatimi çekmişti. nedense o dönemde ebay.de'de satan satanaydı. tasarımı dünyaca ünlü tasarımcı richard sapper tarafından yapılan makine tasarımcının espresso dünyasına ikinci büyük hediyesi. birincisi yine alessi firması ile 1978 yılında geliştirdileri ve hala satılan 9090 moka potu.(Espresso coffee maker - 9090 | Alessi) öz amcası bialetti'nin ürününe rakip olmak için sapper'dan paslanmaz çelikten bu tarz bir ürün geliştirmesini ister ve sapper'ın ürettiği ürünle paraları cukkalar. bu konuda daha fazla detay için: FIRST LOOK - COBAN ESPRESSO MACHINE - From Milan, Steam Power - NYTimes.com

  alessi coban 1997'de tasarlanmış. 5 farklı modeli var. en bilinenleri değirmenli modeli olan benim de aldığım rs04 ve ilk nespresso makinesi olan rs05 modeli. makine mini-boiler ile ani su ısıtıcısının kombinasyonu olan thermoblock sistemi kullanıyormuş.(direk çevirdim, nedir ne değildir ustalar açıklasın) 54mm portafiltresi var. evet tasarımı gibi portafiltresi de orjinal ve hilmi bunu sevmedi. sepetleri yuvarlak olduğundan 53mm tamper sipariş ettim. satıcıya ürünü alırken ileride tabansız portafiltre alma planlarımdan bahsedip, bu makine ile uyumlu portafiltre bilip bilmediğini sormuştum, o da bildiği bir uyumlu marka olmadığını ama tabansız portafiltrenin ne olduğunu merak ettiğini söyledi. internetten resim bulup gösterince ilgisini çekti ve deneyip sonucunu bildirmek şartıyla bir tane de fazladan portafiltre hediye etti. hatta bana zahmet olmasın diye altını da hazırlayıp göndermiş.

  Bu kadar mavradan sonra tecrübeme geçersek; öncelikle bu makinenin eski kullanıcısı çok üzülerek mi ayrılmış, beddua mı etmiş bilmiyorum ama makine elime geçmeden önce PTT'de ilginç maceralar yaşayıp 4 gün ekstra gecikti. Sonrasında bugün gidip UKİM'den ellerimle aldım. İşyerine getirdim ve sabredemeyip hemen açtım. O yüzden paket açma görüntüsü yok :) Açmaz olaydım. Şirketin üst düzey vatandaşları beklenmedik bir ziyarete niyetlendi, ortalığı alelacele toparlarken değirmenini yerinden çıkardım, 2 saat toparlaması sürdü, bu arada her yeri kahve çekirdekleri kapladı ofiste. sonra yanlışlıkla suyunu döktüm, odayı su bastı. Akşam 4 gibi ilk espressomuzu lastikli filtrelerle yaparak içtik. Çok beğendik.

  Eve gelir gelmez de söz verdiğim gibi deneme ve incelemeye koyuldum. Bundan sonrası fotoroman:  Çeşitli açılardan makine:
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  Makineyle gelen kaşık ve sepetler. İki lastikli bir normal sepet var:
  [​IMG]  Hemen kurcaladım, süt köpürtücünün kafası kolayca çıkabiliyor. Belki ileride uyun başlık bulunup takılabilir:

  Başlıksız:
  [​IMG]


  Başlıklı:
  [​IMG]  Değirmenin ön tarafındaki metal çubuk incelik ayarı yapıyor. Çekirdekler Costa Rica Tarrazu, resimde bir garip çıktılar:
  [​IMG]


  doğrudan filtrenin sepetine doldurmaya çalışıp artistliğe kalkışınca böyle kirletiyorsunuz ortalığı:
  [​IMG]  Tasarımın önemli parçalarından su kabı. Şıklığının yanında suyun bittiğini görebilmeniz bence önemli bir artı:

  [​IMG]


  Ecdeki denemelerimi özellikle tabansız kaşık ve lastiksiz sepetle yaptım. Tamper olmamasına, plastik kaşığı tamp edemeyecek kadar kötü olmasına rağmen sonuç bence başarılı. Videoda akışın başarısızlığını görünce şaşıracaksınız:
  [​IMG]


  [​IMG]  Posa:
  [​IMG]  Süt köpürtücü bence başarılı olmasına rağmen alışamadığım için sonuç çok başarılı değil. Eskisinden çok daha güçlü buhar üflediği için alışmam zaman alacak. Latteye giderken cappucinoya çıktık:

  [​IMG]


  Bu da alaman amcanın kalbimi kazandığı bir başka detay. Bu makine için püf noktalar kitapçığı hazırlayıp el yazısıyla "çok memnun oldum, selamlar" yazıp göndermiş.
  [​IMG]

  Kalan resimler burda:
  Alessi Coban RS 04 - Album on Imgur
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Şub 2015
 3. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Makine için ısınma süresi normalde 10 dakika denilmiş ama 41 saniyede ready ışığı yandı. Bekleyemedim ilk shot'ı aldım. İlk denememde daha 5. saniyede çok sıvı bir akışla başlayınca eyvah dedim. ama sonradan da tam tersine koyu bir akışla toparladı. 5. saniyeden sonra bana mucize gibi gelen bir sonuç oldu. lezzet açısından da başarılı. ekşilik yok.

  https://www.youtube.com/watch?v=YTMSGqJ0bKA


  İkinci denemem daha başarısız. ilk başlangıç daha iyiydi ama bu sefer toparlayamadı. sorun bariz tamp. Delonghi'de plastik kaşık olmasına rağmen en azından sepete boyu tam geliyordu. bununkisi neredeyse yarım santim ufak bir kaşık:
  https://www.youtube.com/watch?v=rpE3bm37Rgs

  Buhar bence yeterince şiddetli. Videoyu kapatmayı unutmuşum ortadan sonrasını boşa seyretmeyin :))
  https://www.youtube.com/watch?v=yfmjJrNQWoM
   
 4. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Sizin başlığı görünce az çok araştırdım. Fakat sizin aanlatımınız iyi ayrıntılar içeriyor başlangıç için. Kaç senelik makine olduğunu tam olarak bilemeyeceğim. Ama hâlâ iyi shot veriyor olması çok güzel.

  Şekil olarak da farklı geneln bir makine. Ama bana hitap etmedi google baktığım fotoğraflarda. :)

  Güle güle kullanmanız dileğiyle. :)
   
 5. hytsvl

  hytsvl Yeni Üye

  Güzel konu olmuş, teşekkürler. Güle güle kullanın.
   
 6. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  aslında üretim tarihi yazıyordu ama bakmadım. en iyi ihtimalle 2004, çünkü o tarihten sonra üretmemişler :) iyi ve kötü tarafı, satın aldığım kişinin hobisi bu makineler. bu makineleri bozuk veya sorunlu olarak satın alıp, bakımını yapıp satıyor. yani makine elden geçmiş, ama son bakımları da yapıp bana ulaştı. Shot konusunda aldığım bir yorum sonrası hayal kırıklığı bekliyordum ama olmadı çok şükür. gecenin ilerleyen saatlerinde youtube'a açık yüklemelik bir sürü shot aldım ama videosunu çekmedim. tamperım gelsin her şey tam çekip herkese açık olarak youtube'a yükleyip artistlik yapacağım :eek:
   
 7. orneken

  orneken Aktif Üye

  Merhaba. Makineyi kullanıyor musunuz hâlâ ? Nasıl bir üründür ? Parçası bozulsa yerine parça uydurulabilir miyiz ? İkinci eli alınır mı sizce ?
   
 8. orneken

  orneken Aktif Üye

 9. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  makine eski iş yerimde kaldı. bozulursa parçalarını ebayden bulup tamir etmeniz mümkün ama türkiyede tamir edecek insan bulması sorun olabiliyor. elektronik bilginiz ve el beceriniz varsa yaparsınız.
   
 10. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  cevaba ekleme yapayım. elektronik bilginiz ve uğraşacak vaktiniz varsa, fiyatı da uygun bulduysanız kaçırmayın. çok iyi shot alıyor, çok güçlü buhar veriyor. şekli çok güzel. eksisi ortalığı çok kirletiyor ve bozulmaya biraz yatkın. ben kullanırken termostatları bozuldu. almanyadan makineyi aldığım vatandaş bu işin meraklısı olduğu için onda parça vardı bana gönderdi. bir yakınım tamir etti.
   
 11. orneken

  orneken Aktif Üye

  Evet ben de şekline vuruldum. Sonra sizin ilk mesajlarınızı okuyunca daha da kanım kaynadı. İkinci el denk geldi. Durumu hakkında da sahibi bilgi vermemiş. elektronik bilgim yok malesef. alırsam ilk makinem olacak. Bir durumunu sorayım satıcıya. Çok teşekkür ederim, başka bir yerden bu bilgi ve deneyime ulaşamazdım.
   
 12. ziyaretci1

  ziyaretci1 Paylaşımcı Üye

  sizin alacağınız öğütücülü model mi? forumda all in one öğütücülü makinelere pek sıcak bakmıyorlar, kahvenin ısıdan dolayı yanabileceği yönünde bir fikir vardı, bu hususu da bir araştırın. bahsettiğiniz makine benim de zamanında ilgimi çekmişti ama o zamanlar bu forumu bilmediğim için bilgim olmadığı için almamıştım.
   
 13. orneken

  orneken Aktif Üye

  @bigvocate Bu makine iki ayrı kule olarak tasarlanmış, ısınma durumu yaşanır mı acaba ? Bu konu hiç aklıma gelmemişti, araştırayım.
   
 14. ziyaretci1

  ziyaretci1 Paylaşımcı Üye

  haklısınız birbirinden bağımsız olarak duruyorlar, bu açıdan ısınma söz konusu olmayabilir. bence araştırmanız gereken kısım öğütücünün yeterliliği