1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Long (uzun Çekim ) Americano Yapımı

'Americano' forumunda cofcef tarafından 14 Ara 2019 tarihinde açılan konu

 1. cofcef

  cofcef Yeni Üye

  Merhaba arkadaşlar, uzun Çekim americano özelliği ve normal americanoya göre farkı nedir.
  Ölçüsünü de öğrenebilir miyim?
   
 2. Biloumba

  Biloumba Isınmaya Başlayan Üye

  Eğer yanlış bilmiyorsam, uzun çekim Americano dediğiniz lungo sanki? o da espressonun uzun çekilmiş hali, Americano ise espresso+sıcak su. Bir de Long Black var ki o da sıcak suya espresso eklenerek yapılıyor.
   
 3. cofcef

  cofcef Yeni Üye

  Teşekkür ederim. Genel amaricano hakkında bilgim var ancak dediğim gibi uzun çekim yani long americano yu anlmamıştım. paylaşımınız için tekrar teşekkür ederim. yani 1/4 olarak espressoyu çekip koyacağım.
   
 4. Meursault

  Meursault Isınmaya Başlayan Üye

  Ben eğitimde espresso için çekirdek ve su oranını 1'e 3 olarak öğrendim. Ancak gerek youtube videolarında gerekse de kahve dükkanlarının bazılarında 1'e 2 oranıyla yapılıyor. Ama ben eğitimde söylendiği şekilde 1'e 3 üzerinden anlatayım. 10 gram kahveden 30 ml suyu geçirdiğimizde(tabii 25-35 saniye arası ideal sürede) 1 shot espresso oluyor. Su miktarını arttırarak(3 katına kadar çıkarılabilir dense de bence 2 kat idealdir) ise lungo yapmış oluyoruz. Tabii özütleme artmış olacağından daha bitter tatlar yoğun olacaktır lungoda espressoya kıyasla. Sonrasında üzerine sıcak su eklenerek americanoyu hazırlamış olursunuz. Ama ideal.tarof bu değil, aşağıda detayı olacak. Normal americanoya göre daha az sade su kullanmış olacağınızdan daha sert bir içeceğiniz olur.

  Americano: 30 ml espresso 120 ml sıcak su
  Uzun çekim americano: 45 - 60 ml arası espresso(ilkiyle aynı gram kahve miktarı ve aynı öğütme dereceleri) ve 150 ml'ye tamamlayacak şekilde sıcak su

  Tabii ölçüler vs. Mekana göre, tercihe göre değişiklik gösterebiliyor artık sıklıkla. Ayrıca bir de long black denen bir şey var ki americanonun aynısı. Sadece burada espresso üzerine sıcak su eklenmez de sıcak su üzerine espresso eklenir. Fakat ilginç olan şu;

  Ben ilk americano tarifini Şerif Başaran'dan dinledim. Adam iki şekilde olur; 1- Önce espressoyu çeker üzerine sıcak su eklersiniz 2- önce sıcak suyu alır üzerine espresso çekersiniz dedi. Ve 2. Tarifin, yani bugün long black denilen tarifin daha doğru olduğunu, bu tarifte kremanın daha geç dağılacağını söyledi. Long black diye bir şeyden bahsetmedi. Daha da onemlisi SCA foundation sertifika sınavında da bu soru geldi ve ideal americano tarifi hangisidir diye soruldu. İki tarif de şıklarda vardı ve ben Şerif Hoca'ya güvenerek önce sıcak su sonra espresso dedim ve doğru çıktı. Yani bugün long black denilen şey SCA sınavında doğru americano tarifi diye tanımlanmıştı.
   
 5. cofcef

  cofcef Yeni Üye


  Değerli birlgileriniz için çok teşekkür ederim yeterince açıklayıcı oldu. Şerif hocanın yanında çalışmaya başlayacağım yakın zamanda.
  Bir sorum daha olacak verdiğiniz ölçek sanırım Single shot ölçüleri.
  double shot espresso olarak verilmiyor mu genelde americano?
   
  Meursault bunu beğendi.
 6. Meursault

  Meursault Isınmaya Başlayan Üye

  Bugün hemen hemen bütün kahve dükkanları double shot espresso çekiyorlar. O yüzden zaten single espresso 6 7 8 tl iken double epsresso bunun iki katı değil de 2 3 tl fazlasıdır. Çünkü siz single istediğinizde musluğun diğer tarafından akan espresso çöp oluyor sıklıkla.

  Americanonun ortaya çıkış hikayesi düşünüldüğünde aslında ilk zamanlarda su miktarının çok daha az olduğunu düşünüyorum ben fakat sonrasında Amerikalılar bunu bir standarta oturtmak isteyince 30 ml espressoya 120 ml su diyerek yapmışlar.

  Şu videoda Şerif Hoca da 150 ya da 180 ml civarında fincan kullanıyor ve tek shot ile yapıyor. Ben de tek shot için yazdım, haklısınız.

   
 7. esavas

  esavas Emir Savaş

  20191215_160922.jpg
  Sadece sıra farkı gibi gözükse de tatsal olarak Long Black çok daha homojen ve lezzetli oluyor bence.
   
  Twik bunu beğendi.
 8. inclc

  inclc Paylaşımcı Üye

  Ben 18 gram single orgin çekirdekten ön demleme 4 saniye toplam süre 30 saniyede çıktı 35 gram espresso alıp, üzerine 100 gram 95 derece de su ilave ediyorum.
   
 9. cofcef

  cofcef Yeni Üye

  Öncelikle ufkumu ve bilgimi arttırdığınız için tüm yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

  Anlarsınız ki doğruyu bulmaya çalışan biriyim.
  Ve deneme yanılma yöntemini yeterince yaptım.

  Portofiltrem 14 gr espresso almakta. 30 saniye çıktı almak sanırım kahvemi yakacaktır diye düşünüyorum.
  14 gr lık portofiltrem ile uzun çekim americano almam için gereken reçete konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.
  Teşekkür ederim.
   
 10. Horizon

  Horizon Isınmaya Başlayan Üye

  Duzgun bir makinede 30 saniye çikti almak kahvenizi yakmaz, 35 saniyede alabilirsiniz. Bazi makinelerde pre infusion ile dahada uzun sure . Tabii kahve su oranini arttirmadan.
   
  Son düzenleme: 16 Ara 2019
 11. Meursault

  Meursault Isınmaya Başlayan Üye

  Bence ufak bir hatanız var ya da ben yanlış anlamış olabilirim. Espresso yaparken 30 saniye su almak diye bir şey olmaz. Bizim işimiz süreyle değil su miktarıyladır. Biz çekirdeğin gramajına göre almamız gereken miktarda suyu alırız ve süreye sadece teyit amaçlı bakarız. Yani 10 gr kahveden 30 ml su almak 15 saniye sürdüyse bu öğütmede ya da tamp sırasında hata yaptığımızı gösterir. Kahvemizi daha ince öğütmemiz gerekir bu durumda.

  Şimdi siz 14 gram kahveden 40 ml civarında su almalısınız ve bu ışlem 20 ila 30 saniye arasında sürmeli. Bunu sağladıktan sonra aldığınız su miktarını arttırırsınız ve lungo olur. Tabii süre de artacaktır bu durumda.
   
 12. inclc

  inclc Paylaşımcı Üye

  Eğer demleme süresi çok uzarsa overextraction olur 45 saniye geçmişte hala 30 gram kahve olmamış ise.
  Yada 20 saniyede 40 gram kahve çıkmış ise underextraction olur.
  Ben böyle biliyorum.