Ethiopia Sidamo Guji-Oromia Wet Process

kahveUNO

Yeni Kahvesever
Katılım
24 Nis 2012
Cumartesi günkü cupping'de denediğimiz kahvelerden ilki Wet Process olarak hazırlanmış, Ethiopia Sidamo Guji-Oromia bölgesinden 1850-1930m'de yetişen bu çekirdekti.

Mütevazı aroması ile Konga ve Finca La Batea'nın yanında gölgede kaldı. Şerif Bey bu çekirdeklerin, barista yarışmasına yetişemediği için yarışmada kullanılamadığını söyledi.

Çekirdeklerden taze meyve koku ve tatları bekleniyor, ama, ben narenciye değil sadece kayısı benzeri meyve tatları aldım, ayrıca içtikten sonra karamel (toffee) tadını da hissedebildim.

Tabii ki bu çekirdeklerden de Ankara'ya getirdim. Niyetim, espresso'yu yeni deneyecek misafirlerime sunabileceğim bir çekirdek olarak kullanmak. Yanık nescafe ve starbucks kahvesine alışık yeni başlayanları espresso ile şaşırtarak tanıştırmak için bu çekirdekler birebir...

Belirgin ve ekşi olmayan meyve koku/tatları ve düşük asiditesi ile içimi kolay bir çekirdek. İçtikten sonra ağızda kalan hafif karamel tatları da yeni başlayanlar için iyi gider diye düşündüm. Şerif Bey'in harika kavurma seviyesini de tebrik etmek gerekir.

Şerif Bey'in yorumu, asiditenin düşük olması nedeniyle kısa süre sonra çekirdeklerin sıkıcı hale geleceği yönünde, fakat o zamana kadar nasıl olsa ben yeni kurbanlarımı taze kahvenin ağına düşürmüş olurum:D

Nitelikli Kahveler:D
 

kahveUNO

Yeni Kahvesever
Katılım
24 Nis 2012
Geçen ayki cupping'den sonra Ankara'ya getirdiğim Guji-Oromia çekirdeklerin Konga ve LaBatea çekirdeklerden önemli bir farklılığı var.

Kahve çekirdeklerinin kavrulma tarihi ortalama 3 haftaya yaklaştığında değirmenimin ayarını bir tık inceleştiriyorum. Sebebi, bayat kahvenin daha sulu akma eğilimi göstermesi. Bu yetmezse de, kullandığım kahve miktarını 0.5-1gr arttırıp kullanıyorum. Konga ve LaBatea için de üçüncü haftaya ulaştığımda aynı şey oldu. Gerçi bu iki çekirdek de 1 aya ulaşamadan bittiler.

Guji-Oromia çekirdekler ise bir ay sonra bile hala aynı yoğunlukta ve kremalı akıyor. Yani bayatlasa bile akışta belirgin bir değişiklik olmadı.

Belki harman içerisinde kullanılırsa da aynı etkiyi sağlar ve bayat kahveyi en azından görsel olarak kurtarabilir;)
 
Üst