Cy

Tecrübeli Demleyici
Katılım
12 Nis 2012
-hakanyamanoglu

Geçenlerde Latte ve americano için şerif beyden aldığım kaliteli çekirdekleri heba etmeyeceğimden ve Metro'da satılan çekirdekleri deneyeceğimden bahsetmiştim.

Gittim Metro marketten 1kg'lık tek yönlü valfli paketlerde satılan Mocambo marka %80 arabica+%20 robusta karışımı olan espresso harmanını aldım. (Kilosu 30 TL)

Eve gelince hemen 250'şer gramlık tek yön valfli poşetlere paylaştırdım kahveyi. Üzerinden 3-5 gün geçtikten sonra bugün bir shot alayım bakalım neler olacak dedim.

Öncelikle poşetin üzerinde 2012/10. ayda üretildiği yazıyor. Yani kahvemiz yaklaşık 2 aylık. Oscar ile yaklaşık 18-19gr dozlama yaparak aşağıdaki shotı aldım. Yaklaşık 35 saniyede 60ml'lik; hem kreması hem de tadı iyi bir espresso elde ettim. Tabi ki Şerif beyden aldığımız yöresel çekirdeklerin kendine has karakteristiği bulunmuyor bu shotlarda.. Ancak gayet güzel bir içimi olan standart bir espresso olduğunu ve hiç bir acı tad içermediğini söyleyebilirim.

Sürekli espresso olarak içilmesi zor olsa da americano ve latte için gayet yeterli bir çekirdek. Benim gibi sütlü kahveleri salt espressoya tercih edenler ya da latte art denemeleri için kahve heba etmek isteyenlere bir alternatif olabilir.

Sizce de iyi görünmüyor mu?

Espresso shot with Oscar-2 - YouTube


-heirloom
Bahsedilen kahveden denemişliğim var, kısaca:kötü ve oldukçada bitter bi tadı var..

Aldığınız shot'a kötü diyemem ama iyi de değil özellikle 1 hafta sonra bir daha shot alıp
buraya koyarsanız oldukça öğretici de olur.
Kısmen bayat olan kahvenin paketi açmanız itibarı ile hızla son nefesini tüketme yolunda
olması sebebiyle aldığınız shot'ın hızı düzensiz.
Oldukça yavaş başlayıp hızlanan bir akış hedeflemelisiniz.

-hakanyamanoglu
Selamlar,

Ben bitter bir tad elde etmedim bu kahve ile. Zaten açıldıktan neredeyse 1 hafta sonra bu shotı aldım. Blonding biraz erken başlıyor ama burada da "ne kadar ekmek, o kadar köfte" mantığı devreye giriyor. Sonuçta 2 aylık bir kahve bu. Daha fazlasını beklememek gerekir. Ancak bu haliyle bile starbucks, tchibo gibi bir yerde içeceğiniz espressodan bir kaç sınıf ilerde bir tadı var..

Aralıklarla test edip, ne kadar süre sonra tadında, kremasında kötüleşme olduğunu da yazarım buradan.

-Espavala
Bu metrodan alınan mocambo %80 Arabica+%20 robusta olan çekirdeklerden daha yeni bir paket bitirdim.(Toplam 1,5 ay gibi bir sürede)...
Söylediğiniz gibi akış hızı önce yavaş başlayıp sonra hızlanan formda.(Benim Oscar makinede öyle tabi diğer makineleri bilemem)..
Ancak Hakan bey'in dediklerininde çoğuna katılıyorum...Aldığım hiç bir shotda acı bir içimle karşılaşmadım.Espresso olarak fena değil ve sütlülerde başarılı. Özellikle bol kreması beni fazlasıyla mutlu etmişdir Bu çekirdekler hakkında söyleyeceklerim bunlar.
İyi forumlar lezzetli kahveler.

-puspus
aslında süt ile latte denemeleri yapmak için böyle kremalı kahve elde etmek güzel, güzel çekirdekleri heba etmemiş oluyor insan.

-heirloom
Evet şimdi tekrar baktım aynı kahveden bahsetmiyormuşuz,
resmi büyütmeden yorum yapınca böyle oluyor kusura bakmayın.

-Hasskabal
Başka ne çeşit kahveler var metro da?

-puspus
bugün gittim metroya bakayım dedim.
evde çok deneme yaptığım için Şerif beyden aldığım güzel kahveleri heba etmeyeyim diye ben de Mocambo aldım. tadı gayet yumuşak ve güzel. 9. ayın sonuna doğru üretilmiş, ama çok da taze olmasa da iyi.

Melitta nın da kahve çekirdeğini gördüm aslında, acaba nasıldır diye merak ettim. %100 Arabica diyordu onda. bir dahakine onu denemek istiyorum. deneyen varsa da yorumlarını öğrenmek isterim.

-hakanyamanoglu
Ben alali 1 aya yaklasti.. 500gr ini tukettim. Halen kremasi iyi. Latte icin yeterli bir cekirdek bence.. Sek espresso icin ise aci degil ama gecen sureyi de goz onune alirsak vasat bir hale donustu diyebilirim

-ssdenizci
Bence bu kahvenin bu kadar çok zaman geçmesine rağmen kremasının iyi
tadının iyi olmayışının tek sebebi olabilir. Muhtemelen içindeki robusta miktarı yüzde 20 den daha fazla :D

-blue
bende meraktan aldım dün.. rioba gold 80/20 arabica robusta.. kavurmadan 6 ay geçmesine rağmen 5 ml açık kahverengi krema oluştu.. latte ve americano için yeterli geldi bana..

kavurma tarihi yeni olan parti yakalanırsa kilosu 30tl olan bir kahve için gayet iyi bence..

-hakanyamanoglu
Geçen gün metroya gittim tekrar aynı kahveden alayım diye. Ancak halen 9. ayda üretilen paketler duruyordu. Ya çok fazla stokları var, ya da kahveler ellerinde patladı
Bu çekirdekler Latte için oldukça iyi iş görüyordu ancak 6 aylık kahveyi de almam yani..
Mecburen tap taze kahve olayına geri döndüm

-mscenani
Sayın arkadaşlar içeriginde robusta bulunan kahveler zaten kremalı shot verir bu durum iyiye alamet diye görmeyin önemli olan lezzeti oluşturan parametrelerdir '' aroma , gövde , asidite vs vs '' damagınızı kahve olsunda ne olursa olsun diye alıştırırsanız elinize geçen nitelikli taze kahvenin kıymetine farkına varamazsınız.Burada fiyat bir yere kadar önemli 30tl ye 1kg olacagına 250 gr olsun ama '' kahve '' olsun az içelim kahve içelim.
 
Üst