Xeoleo El Değirmeni

'El Değirmenleri' forumunda Yirgacheffe tarafından 1 Eki 2018 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Merhaba arkadaşlar,
  Bu aralar el değirmenleriyle ilgilenmeye başladım. Birkaç ay evvel (dolar henüz zirveye çıkmamışken) AliExpress'in tanımladığı indirim kuponu ile birkaç değirmen aldım.

  Normalde tembellikten vs olsa gerek el değirmenlerine fazla sıcak bakamıyorum. Aramız limoni sayılır. Daha çok elektronik ve beni yormayan değirmenlerden yanayım kişisel olarak. Ama hal böyle iken, el değirmenlerinin her geçen gün ilerleyen başarısına haksızlık edemem. Gerçekten birileri gerek ARGE, gerek öğütüm kalitesi vs gibi şeyler üzerinde çalışarak manuel değirmen pazarını geliştiriyor. Bu konuda Commandante'yi ve henüz denememiş olsam da Timemore Nano'yu üst seviye görmekle birlikte, arada gözüme çarpan birkaç değirmeni de takip etmeye, mümkünse denemeye çalışıyorum. Hoş, ne kadar denersem deneyeyim, yetmiyor bana. Daha iyisini bekliyorum.

  Bu aşağıda görsellerini eklediğim değirmen Xeoleo diye bir firmanın. AliExpress'deki mağaza ismi de aynı. Fakat başka mağazalar da aynı ürünü al sat yapıyorlar farklı isimler altında.

  İndirimli almış olduğum için sanırım fiyat performans açısından olumlu etki bıraktı bende. Tabi gümrüğe takılma konusunu belirteyim. Oradan ekstra bir masraf kalemi çıkıyor durduk yere.

  Değirmenin iki alternatif boyutu mevcut. 50mm ve 45mm.
  Ben fiyat ve kupon nedeniyle 45mm olanı aldım.

  Özetleyecek olursam:
  -Dış gövde alüminyum malzeme
  -Öğütücü çelik olup çapı 45mm
  -Öğütülmüş kahve haznesi 15 gr
  -Üst hazne kapasitesi ise 20 gr
  -Kademe ilerleme ile ayar veriliyor
  -Öğütüm hızı oldukça iyi
  -Paket içeriği ise değirmen, temizleme fırçası ve küçük bir kullanma kılavuzundan oluşuyor.

  Benim gibi çoğu demlemede 20 gr oran kullananlar için alt hazne biraz itici gelebilir. Öğütüm esnasında alt hazneyi boşaltıp tekrar öğütmeye devam etmek hoş olmayabilir. Ama benim gibi tembeller için geçerli bu dediğim.

  Öğütme ayar sistemi şu açıdan garip geldi bana.
  Fine ve Course adımlarından sonra durma veya ilerlemeyi engelleme yok. 0'dan ve 11'den ileri geri alabiliyorsunuz. Bu da size sadece Fine veya Course öğütümler için kalıcı ayar imkanı sunuyor. Tabi bu da şu açıdan sorun olabilir, 0 veya 11'den ileri geri kaç tur almanız gerektiğine dair bir gösterge yok.
  Ayarlar arası geçiş yapmak için kapağı üst kısma yerleştirip vidalı sistemde adım adım ilerleyerek ayar yapabiliyorsunuz. Bu da haliyle yaptığınız ayarın sabit kalmasını sağlıyor.

  Öğütüm olarak baktığımızda,
  (Sözen kadar olmasa da) Türk Kahvesi
  Espresso
  Filtre
  aralıklarında öğütüm yapabiliyor.

  Öğütüm fotoğraflarını eklesem daha iyi olurdu, ancak o kadar çok öğütüm yapıp fotoğraflarını çekmeye de üşeniyorum bu aralar.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  eomert, kahvetrip, ozgur ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 2. MuratSammy

  MuratSammy Aktif Üye

  Fiyat ya da link paylaşır mısınız? Yataklama güzel düşünülmüş anladığım kadarıyla mil yataklarla beraber komple cikiyor
   
  Son düzenleme: 1 Eki 2018
 3. hayzin

  hayzin Paylaşımcı Üye

 4. Selkoc

  Selkoc Isınmaya Başlayan Üye

 5. aykansin

  aykansin Aktif Üye

  Necdet bey paylaşım için teşekkürler bende bu değirmenleri kullanan varmı diye sormak için konu açmayı düşünüyordum 1,5 ay kadar önce bu değirmeni sipariş ettim https://tr.aliexpress.com/item/1-ad...822.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.65f04c4dZQaTa2 ürünün resimlerine baktığınızda iç yapısını 3D çizim olarak eklemişler sanki değirmenin içinde orta mil alt ve üstten rulmanlar ile sabitlenmiş gibi duruyor xoleo ile bunun arasında kararsız kalmıştım görselliği hoşuma gittiği için bunu almıştım ancak değirmen elime ulaştığında satıcının yanıltıcı açıklama yaptığını gördüm resimlerde anlatılan ile alakası yok okadar basit bir iç yapısı varki sözenden daha basit rulman yatak sistemi felanda yok fotoğrafları ekliyorum
  [​IMG]
  [​IMG]

  ürünü hiç kullanmadan iade talep ettim ve geri gönderdim ürün 56 dolar ve bana gelirken gümrüğe felan takılmadı.
  Frenchpress ile başladığım filtre kahveye artık pour over ve aeropress ile devam ediyorum öğütülmüş kahveden sonra ilk kahve çekirdeklerimi sizden almıştım 2015 te :) değirmen olarak kuissential evengrind kullanıyorum hario skerton da kullandım almamla satmam bir oldu bence sözen skerton dan daha üstün kuissential da sözenden daha iyi, almış olduğunuz değirmen ile deneyimlerinizi paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.
  Şu anki borç ve ödemelerime göre 2020 den önce comandante alamam zor bu sebeple 1-2 sene böyle bir değirmen ile idare etmeyi düşünüyorum xoleo yada bu ürünü düşünüyorum https://tr.aliexpress.com/item/MYY4...l?spm=a2g10.10010108.1000023.3.751d185fUAnwwP Byuan home isimli satıcının aldatmacasına maruz kaldığım için xoleo daha ağır basıyo ve fiyatıda gördüğümüz gibi yarısı kadar byuan home nin bu 114 dolarlık değirmeninde anladığım kadarı ile plastik rulman kullanılmış çünkü ürünün yedek parçalarında plastik rulman satılıyor.
   
 6. hayzin

  hayzin Paylaşımcı Üye

  Link'teki ürün Timemore Chestnut , forumda başlığı var.Yedek parça fotografı hatalı olabilir , plastik değil seramik denilmiş zaten.Çelik ya da alimünyum alaşımı diye biliyorum orijinali.
   
 7. aykansin

  aykansin Aktif Üye

 8. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Google a timemore chesnut yazin hocam cikiyor. Myy47 kodu olabilir. Timemore cin meseili marka zaten.
   
 9. hayzin

  hayzin Paylaşımcı Üye

  Bir sebeple Timemore markasını kullanmak istememişler.Aliexpress'teki ürünü alan müşterilerin geri bildirime koyduğu fotograflarda Timemore olduğu görünüyor zaten.
   
 10. ferrotello

  ferrotello Aktif Üye

  AliExpress pre-order kampnyasına girmiş, şu an 44 dolar.
   
 11. Dockuri

  Dockuri Yeni Üye

  Hocam ilk izlenimleriniz nasıl değirmendeki? Öğütme tutarlılığı, tur sayısı nasıl? Önerir misiniz?
   
 12. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Merhaba, uzun zamandır foruma yazamamış olsam da günlük hayatta denk geldiğimiz ve görüştüğümüz arkadaşlarla fikir alışverişi yaparken söz değirmenlere geldiğinde "sahi senin şu aliexpress'ten aldığın değirmen nasıl, iyi mi?" sorularına hitaben kullanım deneyimlerimi not etmek istedim.

  İlk paylaşımdaki bilgilere ek olarak;

  Epey zamandır kullandığımı, kurcaladığımı göz önünde bulundurursak indirimle uygun fiyata alınmış bir değirmen olarak şahsen fiyat performans ürünü diyebilirim. Tabi fiyat performans derken de bir Commandante performansı/kalitesi beklemek haksızlık olur.

  Değirmen bana ulaştığı ilk esnalarda herhangi bir ayar yapmadan yaptığım öğütümlerde homojen sonuçlar vermiyordu. Aeropress ayarında başladığım öğütüm Chemex kalınlığına kaymış oluyordu. Ancak değirmenin tüm parçalarını söküp de ayar kadranını yeniden takıp ayarını yaptığımda durumu fark ettim, fabrika çıkışında geldiği haliyle üst kısımda bulunan somon gevşekti. Bu da öğütümde ciddi deformasyona sebep oluyordu. Bu ayardan sonra homojenlikle ilgili bir problem yaşamadım.

  İlgili somon:

  [​IMG]


  Boş ağırlığı 395 gr, olup boyutları itibariyle bence seyahatler esnasında çanta içinde rahatlıkla taşınmaya uygun. Boyutları da bir kalem kadar. Hatta kalemden çok az daha kısa diyebiliriz.

  [​IMG]

  Öğütme süresi ve hızı ideal diyebilirim. Özellikle aeropress ve üzeri kalınlıktaki öğütümler ortalama 20-25 saniye sürüyor. Öğütülmüş kahvede veya değirmende herhangi bir sıcaklık oluşmuyor.

  Fullcity ve daha açık kavrulmuş kahvelerde kahvenin özkütlesinin ağır olması sebebiyle 20 gr öğütülmüş kahve kapasitesi mevcut. Ancak fullcity'den daha koyu kavrulmuş kahvelerde kapasite meselesi 15 grama düşüyor. Ben genelde 20 gr kahve ve fullcity (veya daha açık) kavurma tercih ettiğimden dolayı kapasite ilgili sıkıntım yok. Ama çekirdeğin özkütlesinin daha hafif olduğu kavurmalarda kapasite yetmiyor. Ve örneğin 20 gr kahve için, 10'ar gram şeklinde iki defa öğütüm işlemi yapmanız gerekiyor. Kapasitesi bir kişi için yeterli. Ancak çoklu öğütüm yapmak isteyenler için biraz uğraştırıcı olacağı kesin.

  Tüm filtreleme/demleme yöntemleri için iyi diyebilirim. Şahsen bu değirmenle öğüttüğüm kahvelerde ne aeropress'te, ne v60'da, ne de chemex'te değirmen kaynaklı kötü ve olumsuz bir deneyimim olmadı. Ancak Türk Kahvesi ve espresso için sonuçlar pek başarılı değil. Daha doğrusu benim istediğim uygunlukta değil.

  Her ne kadar bir ayar kadranı olsa da, iş kadranda değil, asıl üstteki somonda. Öğütüm kalınlığını kadrandan bağımsız olarak somondan ayarladığınız zaman aldığınız sonuç daha iyi oluyor bence. Çünkü somon belli bir sabitlikte değil. Elinizle çevirebileceğiniz bir yumuşaklıkta. Ancak somonu çok fazla sıkıp sabitleştirerek kadranı ön plana çıkabilirsiniz. Bu da ne kadar tatmin eder bilemiyorum. Çünkü değirmen her ne kadar göze güzel gelecek biçimde tasarlanmış olsa da teknik olarak henüz yeterli değil. Öğütümü yapan kişinin hakimiyetine bağlı olarak iyi sonuçlar alabiliyorsunuz. Bu da zaten değirmeni fabrika çıkış haliyle kullanmak değil de, kullanıcı tarafından hack'lenmiş olarak kullanmak anlamına geliyor. Bu açıdan ayar kadranı, kahveye ve öğütüme hakim bir kullanıcı için o kadar da işlevsel olmuyor.

  [​IMG]

  Öğütüm fotoğrafları ise sırasıyla aşağıda olduğu gibi:

  0
  [​IMG]

  1
  [​IMG]

  2
  [​IMG]

  3
  [​IMG]

  4
  [​IMG]

  5
  [​IMG]

  6
  [​IMG]

  7
  [​IMG]

  8
  [​IMG]

  9
  [​IMG]

  10
  [​IMG]

  11
  [​IMG]
   
  eomert, aykansin, kahve ve 9 kişi daha bunu beğendi.
 13. bgcxx

  bgcxx Aktif Üye

  bende 5 aydır kullanıyorum çok memnunum espressoda bile idare eder iş çıkarıyor öğütme boyutuda gayet tutarlı bu fiyata süper bir değirmen diyebilirim 10 dolar farkla bir boy büyüğü de satılıyor
   
  Yirgacheffe bunu beğendi.
 14. alaattinturyan

  alaattinturyan Isınmaya Başlayan Üye

  Sonuçlar tutarlı görünüyor. Acaba ürettiği toz miktarını ölçmek mümkün müdür?
   
 15. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Aslında aklımdaydı, ancak uygun bir elek yok elimde.
  Gerçi amaç tozu saptamak olduğu için un eleği gibi standart bir elek de değerlendirmede kullanılabilir. Ancak çevremde o da yok.
   
 16. alaattinturyan

  alaattinturyan Isınmaya Başlayan Üye

  Ben 1 milyoncudan aldığım bir eleği kullanıyorum. Elekten dökülen kahve parçacıklarının boyutunu bilmiyorum ancak gözleme dayalı olarak Türk kahvesi / Espresso kıvamında olduğunu söyleyebilirim

  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 26 Ağu 2019
  eomert bunu beğendi.
 17. muec

  muec Isınmaya Başlayan Üye

  Merhabalar hocam. Ben Xeoleo'nun farklı bir modelini sipariş ettim. Onda da aynı şekilde 11 öğütüm aralığı var. Şimdi fark ettim ki Timemore'da 24 farklı ayar var. 11 çok yetersiz kalıyor mu pour over için? Gelir gelmez iade mi etsem acaba?
   
 18. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Merhaba, bendeki Xeoleo'yu baz alacak olursak şahsen memnunum. Pour over için ihtiyacımı görüyor. Ancak değirmeni ilk aldığım zamanlar peyderpey kullandığım için, ilk düzgün sonuçları birkaç ay düzenli kullandıktan sonra aldım diyebiliriz. Daha doğrusu düzgün sonuçlar değil de, istediğim verim diyelim. Çünkü gelen ürün 11 adımlık öğütüm aralığıyla yeterli. Timemore daha mı iyidir? Hangi modeli olduğuna göre değişebilir.
  Çünkü Xeoleo biraz uğraştırıyor ilk başlarda. Heleki fabrika çıkışı tutarsız kurulmuşsa öncelikle parçaları ayırıp, söküp tek tek takmak gerekiyor. Benim değirmen bu şekildeydi. Şayet başkası olsa belki söküp takmaya çalışmaz, kötü değirmen deyip kenara atabilirdi. Bu açıdan Xeoleo'da değirmene ve öğütüm ayarlarına hakim olmak gerekiyor. Ancak bu şekilde istediğiniz verimi alabilirsiniz. Lafı biraz uzattım, ancak dediğim gibi şahsen pour over demlemelerde memnunum.

  İade süreçleriyle ilgili aliexprerss'te bir deneyimim olmadı. İşlemler nasıl oluyor, ne kadar sürüyor bilmiyorum.
   
 19. muec

  muec Isınmaya Başlayan Üye

  Hocam çok teşekkürler cevap için. Ben linkteki ürünü indirim+kuponla Chestnut C'den ucuza aldım. Plastik olmaması ve 35 gram öğütüm kapasitesiyle kağıt üstünde Chestnut'tan iyi duruyordu. Tek endişem öğütüm aralığıydı ancak o konuda da bir sıkıntı yok belli ki. Peki pour over için genellikle hangi aralıkları kullanıyorsunuz?

  #Aliexpress TRY 436.59 18%OFF | XEOLEO Manual Coffee grinder Portable coffee grinder Aluminum Coffee miller coffee bean milling machine 35g Conical burr grinder
  https://a.aliexpress.com/_dXeSml3
   
 20. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  fotoğraflarda görünen 6 - 7 öğütümlerini pour over'da kullanıyorum genelde. Daha doğrusu V60'da kullanıyorum. Aeropress'te 5-6'yı, Chemex'te ise 8-9 ve bazen 10
   
  muec bunu beğendi.