Kafeinsiz Kahve Çekirdeği

'Kahve Çekirdekleri' forumunda mehmetaksit tarafından 5 Oca 2018 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Merhaba,

  Kafeinsiz ancak kokusunu, tadini cok kaybetmemis guzel bir kahve ariyorum. Hem V60, filtre ve syphon için, hem de espresso icin farkli kahveler ariyorum.

  Daha once starbucks decaf espresso almıştım, bütün espressolari gibi yanmis oluyor çekirdekleri. Filtre icin de barista sepetinden almıştım, bayatimsi garip hir kokusu vardi. Sonrasinda cekilmis sekilde fransadan caffe noire markasinin vakumlusundan almistim ama hicbirinden memnun kalmadim.

  Kronotrop'ta Kolombiya Sugarcane Decaf var ve filtre icin kavuruyorlar. Deneyen veya kafeinsiz guzel bir tavsiye verecek birisi var mı?
   
 2. moretimeforcoffee

  moretimeforcoffee Paylaşımcı Üye

  Kronotrop'taki kafeinsizi denedim. Çok iyi denemez ama yine de starbucks'a kıyasla epey güzel bir kahve. Daha önce farklı yerlerden de denedim ama işlem gördüğü için biraz tatlarını yitiriyor.
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 3. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Peki başka önerebileceğiniz kafeinsiz kahve satışı yapan yerler veya kafeinsiz kahve var mı?
   
 4. moretimeforcoffee

  moretimeforcoffee Paylaşımcı Üye

  mehmetaksit bunu beğendi.
 5. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  mehmetaksit bunu beğendi.
 6. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Önerileriniz için teşekkürler, ben de normalde çok kafeinsiz tüketmiyorum ancak arada sırada gece kahve içmek istiyorum veya arkadaşlar geliyor, onlara kafeinsiz ikram etmem gerekiyor.

  Has bean'deki kahveyi ben de gördüm ve siparişi oradan yapacağım, zira kronotrop'ta ürün tükendi veya satıştan kaldırdılar herhalde, şu anda yok çünkü.
   
 7. OsmanDmrtr

  OsmanDmrtr Yeni Üye

  Benim de kafeinle ilgili bir problemim yok ama sporcu olduğum için kafein toleransını artırmamak adına fazla tüketmeyeye özen gösteririm. Ayrıca belli saatten sonra uyku kaçırmasın diye de içilebilir.
  Eğer güzel bir çekirdek bulursanız haberdar olmak adına ben de konuyu takip edeyim :)
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 8. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Ankara'da Coffeehaus'da kafeinsiz Tanzanya kahvesi varmış. Bunu deneyip öyle alacağım. Yolumu değiştirip mağazalarına gideceğim. Size de söylerim.
   
 9. experienced

  experienced Paylaşımcı Üye

  Kahvenin uyku açması olayı tamamen psikolojik,

  Üzerinde yapılmış çok fazla çalışma var ve artık bir çok bilim insanı psikolojik etkisinden bahsediyor.
   
 10. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Sadece uyku açması değil ki, arkadaşımızın dediği üzere performansı arttırıyor ve belli seviye kafeinin üzeri doping sayılıyor, ayrıca benim gibi tansiyonu olan insanlarda da olumsuz etkileri var. Ben bunu bizzat kendimde test ettim ve onayladım.
   
 11. OsmanDmrtr

  OsmanDmrtr Yeni Üye

  Psikolojik olduğu kadar kafein gerçeği de var sonuçta nabzı ve vücut ısısını yükseltiyor bu da uyku kalitesini düşürüyor bildiğim kadarıyla.
   
 12. OsmanDmrtr

  OsmanDmrtr Yeni Üye

  Evet tabi ki. Belli bir sınır var ama bu kahve içilerek geçilen bir sınır değil ve cafein spor birliğince legal olan tek performans arttırıcı.
  Doktorlar kalp problemi olanların kahve tüketmesini tavsiye etmiyor zaten.
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 13. thewind

  thewind Paylaşımcı Üye

  benim bu konuyla ilgili takıldığım nokta; çekirdekten kafeinin hangi işlemler ile çıkarıldığı. bildiğim kadarıyla kafeini çıkarmanın iki yöntemi var. birincisi su havuzunda bekletip şimdi hatırlayamadığım birkaç işlem ile çekirdek kafeinden arındırılıyor. ikinci yöntem ise kimyasallar kullanılarak yapılıyor. (yanlış hatırlamıyorsam) yine bildiğim kadarıyla kafeinsiz olarak geçen kahvelerde kafein oranı sıfır değil. düşük miktarda da olsa var.

  her ne kadar günümüzde doğal olarak kalmış pek fazla şey olmasa da ben kişisel olarak doğal olmayan işlemlere karşı şüpheyle bakıyorum.. yukarıda yazdığım her iki işlemin de sağlıklı olduğunu açıkça düşünmüyorum. sonuçta bir şeyi doğal olmayan bir işleme maruz bırakıyorsunuz. bundan dolayı sonucunun da doğal olmasını beklememek gerekir diye düşünüyorum.
   
 14. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  http://www.wikizero.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRGVjYWZmZWluYXRpb24

  Hocam burada kaç çeşit yöntem olduğu yazıyor ve aralarındaki her yöntem kimyasal içermiyor veya içerdiği kimyasallar zarar oluşturmuyor(CO2 yöntemi gibi).

  Kafeinsiz kahve üretmek için kahve tohumlarının genetiği değiştirilmiş ancak bu yöntemle başarılı olamamışlar, çünkü kahve ağacını böcekler basmış ve bu yöntemden vazgeçmişler.

  Galiba en güzel yöntem swisswater yöntemi ancak bu yöntemle kafeinsizleştirme yapan firma Türkiye'de yoktur diye düşünüyorum, zira pahalı ekipman isteyen bir yönteme benziyor.
   
 15. thewind

  thewind Paylaşımcı Üye

  hocam, link ve bilgiler için teşekkür ederim.

  şuanda elimize geçen standart bir çekirdeğin hangi koşullarda nasıl işlendiğine bile şüphe ile bakıyorum. bir de üzerine ikinci bir işleme tabi tutulmuş çekirdeği düşünmek bile istemiyorum :(

  ilave olarak yazdıklarım "kafeinsiz kahve kötüdür" ya da "kafeinsiz kahve de kahve mi" vs. demek değil aman yanlış anlaşılmasın. ben sadece kişisel korku ve şüphelerimi belirtmek istedim.
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 16. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Size katılıyorum, yaşadığımız ulkede gida güvenliği cok düşük olduğu için bir yorum bile yapamiyorum.

  Veya şöyle düşündüğümüzde kahvenin uretildigi ulkeler gelismekte olan veya az gelismis ulkeler oldugundan kahve ne kadar standart isleniyor ki kafeinsiz ne kadar standart işlensin.
   
 17. moretimeforcoffee

  moretimeforcoffee Paylaşımcı Üye

  Hocam benim hiç psikolojik değil valla. Gecenin bir yarısı uyandırıyor beni saat 8'den sonra içersem :)
   
  mehmetaksit bunu beğendi.
 18. PhotographerBoy

  PhotographerBoy Aktif Üye

  Kafeinin vücuttaki yarı ömrü 6 saat, bunu dikkate alarak yatış saatinize göre bir ayarlama yapabilirsiniz.

  Kafeinsiz kahve de o kadar masum bir şey emin değilim, bu konuda farklı çalışmalar vardı diye hatırlıyorum. Literatüre bir göz atmak lazım.
   
  mehmetaksit ve OsmanDmrtr bunu beğendi.
 19. FrankUnderwood

  FrankUnderwood Aktif Üye

  Kahve uyku açar.Kahve değil kafein olarak konuşursak ve uyku açma değil uyarıcı-antisedatif olarak bakarsak tamamen biyolojik diyebiliriz. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16541243 Daha fazla kaynak eklememi isterseniz ekleyebilirim. Tabi burada şöyle bir şey var çok kolay tolerans kazanılar bir madde. Belli bir toleranstan sonra etkisi psikolojik olabilir.
   
  OsmanDmrtr, mehmetaksit ve experienced bunu beğendi.
 20. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Nefis gurme'nin de kafeinsizi varmış, onu deneyen var mı?