Kahve tadindaki sorunların sebepleri

fectus

Yeni Kahvesever
Katılım
7 Eki 2012
Biryerlerde taddaki sorunların sebebini açıklayan bir yazı okumuştum ama şimdi bulamıyorum, varmı bildiginiz okuyabileceğim bir yer. Ekşi ise kahve incedir, aci ise su sıcak veya uzun süre geçmiştir vs gibi açıklamalar vardı.

Su anda yapıp iciyorum ama açıkcası tadı olması gerektiği gibimidir değilmidir bilemiyorum, aradığım yazıya göre denemeler yapıp iyi bir lezzet yakalayabilirim diye düşünüyorum.
 

fectus

Yeni Kahvesever
Katılım
7 Eki 2012
Link için teşekkürler.

Saeco 8325 makinenin PF'daki pressurizer'ı çıkartım. Şerif Bey'den dün aldığım Colombia Mesa De Los Santos çekirdekleri ince öğütmesi için modifiye ettiğim Delonghi KG79 ile öğüttüm. En incenin bir tık gerisindeki denememde gayet güzel bir akışla 28sn'de 60ml yoğun bol kremalı bir kahve aldım. Buraya kadar herşey yolunda gibi ama kahvenin tadı oldukça ekşi idi, sorun ne olabilir?

Eldeki ekipmanla iyi kahve için bişeyler yapmam lazım ama ne? Aklıma gelen ilk iki şey.

1. Delonghi biraz fazla pudralaşmış kahve içeriyor olabilir, Porlex değirmen bu sorunu çözer sanırım.
2. Makine'nin basıncı yüksek olabilir, buna kısa dönemde çözümüm yok ama Beko makine alıp OPV mod yapsammı diye geçiyor aklımdan. Saeco'yu da seviyorum ama OPV mod gibi bişiler için pek kaynak bulamadım Saeco'ya. Sütü harika köpürtüyor kolayca vazgeçmekte istemiyorum, daha alalı 1 ay oldu ...
 

coffeeroaster

Yeni Kahvesever
Katılım
27 Eki 2015
Konum
İstanbul
Cevap: Kahve tadindaki sorunların sebepleri

Açık kavurmada tadları ekşi alabilirsiniz asideitesi yüksek aromaları tam . biraz daha koyu kavurmada ve ileri seviye kavurmada tadlar acımaya yanıklaşmaya başlar tabi aromalar asiditesi filan da yok olur.
 

trblnfxn

Amatör Demleyici
Katılım
2 Ocak 2015
Cevap: Kahve tadindaki sorunların sebepleri

kahve çok yeni kavrulmuşsa da o acı/ekşi tadı alabilirsiniz. 2-3 gün sonra deneyin bence
 

nando

Yeni Kahvesever
Katılım
24 Nis 2012
Cevap: Kahve tadindaki sorunların sebepleri

Burda şu an sorunun büyük kısmı öğütücü ile alakalı, o öğütücüyü hiç denemedim ama daha öncede yorumlar olmuştu ve bu aletle iyi bir espresso yapılamayacağı kanaatine varılmıştı,eğer öğütümü iyi olsaydı o fiyata herkes ondan edinirdi ;) Kahveyide ilk geldiğinde dayanamayıp hemen içmeye başlıyoruz :D 3-5 gün dinlense daha iyi sonuç elde ederiz. Dediğiniz gibi porlex değirmen ile daha iyi sonuç alabilirsiniz.Makine olarakta bu fiyatlar aralığında en iyisi BEKO'dur.
 
Üst