1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

PRO Espresso Makinelerde Basınç

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda MasterBarista tarafından 6 May 2012 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  Merhaba Arkadaşlar,

  Café'lerde veya artık evde de "Heat Exchange"erli Espresso makine kullanan arkadaşların sıkça karşılaştıkları sorunlardan biri, Group Basınç'ların ayarsız olmasıdır. Dünya standardı kabul edilen 9 Bar basınç zaman zaman 7'lere veya 11'lere çıkabiliyor, bu da kahvenizin tadını bozabilir.

  Makinenizi fişten çektikten veya elektrikten kestikten sonra, Espresso makinenizin su girişin olduğu tarafta (sağ veya sol) Espresso makinenizin o taraftaki kapağını açın.

  Aşağıdaki resimlerde de gösterdiğim şekilde düz torna vida ile ayarlayabileceğiniz bir parçayı göreceksiniz "alt bölmelerde". Bu vidaları genelde "saat yönüne" doğru çevirdiğinizde vanayı sıkmış olursunuz, bu da basıncı düşürür. Ters saat yönüne göre çevirdiğinizde ise basıncı arttırırsınız.

  Kahve makinenizin basıncı düştüyse, bu genelde ya filtrenizin tıkanmasından, ya da borularınızın kireçlenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu vida ile basınç ayarınızı yapmadan, bu kireç veya filtre konusuna göz atınız.

  Eğer doğrudan bir vanaya bağlıysa makineniz, suyun makineye "giriş basıncı" da düştüğünde basıncınız düşer, arttığında ise artar.
   

  Ekli dosyalar: