moka pot

'Moka Pot' forumunda MasterBarista tarafından 29 May 2012 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  Mokka Pot ile kahve yapımı benim hoşuma gidiyor, zira ben "saf kahveyi" yoğun içmeyi sevenlerdenim (espresso gibi), ancak Espresso veya double espresso çabuk bittiğinden de alternatif olarak Mokka'yı tercih ediyorum. Filtre'den daha yoğun diyorum, çünkü Mokka potları 3-4 Bar aralığında kahveye bir basınç uyguluyor, yani bir nevi "presso" kahve sayılır, ama tabi 9 Bar'a kadar çıkamıyor.

  Mokka kahveyi hazırlarken en çok dikkat edilmesi gereken hususlar;

  - Su miktarı, alt hanzedeki "valf" çıkışının üzerine çıkmamalı.
  - koyduğunuz kahvenin inceliği, filtre'den biraz daha ince, espresso'dan daha kalın olmalıdır.
  - Kahveyi ASLA pres veya tamp yapmayınız!!! (çok çok önemli)
  - Kahve demlenirken fokurdama sesi gelir, merak edip de kapağını açmayınız, yüzünüze veya üzerinize sıçrayabilir.
  - Fokurdama sesi kesildikten sonra ateşin üzerinden alınız ve ses gelmediğinden eminseniz merak edip kapağı açabilirsiniz :)
  - Mokka Pot soğduktan sonra güzelcene aradaki filtresini ve özellikle de conta kısımlarını temizleyiniz (sünger kullanmayın, contayı etkileyebilecek güçlü kimyasal içeren temizleyiciler kullanmayınız)
   
 2. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  Mokka Pot demlenme aşamaları (resimli)

  yukarıda aşamalarını anlattığım mokka pot'un resimli demleme aşamaları da aşağıdaki gibidir
   

  Ekli dosyalar:

 3. Lautreamont

  Lautreamont Yeni Üye

  Cuor di Moka'nın bir güzelliği bahsedilen fokurdama olayı tam başlayacakken akışı kesmesi. Bu yüzden kapak açık bile demleyebiliyorsunuz, herhangi bir sıkıntı olmuyor.

  Mokka'yı ben de MasterBarista'nın saydığı sebeplerden ötürü çok seviyorum. Espresso kadar lezzetli yoğun bir kahve fakat espresso kadar az değil :)
   
 4. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  peki bu aletten elde edilecek kahveyle machiato felan yapsak nasıl olur :) kahvenin tadı yoğun olup süte ağır mı gelir?
   
 5. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  latte macchiato mu, espresso macchiato mu kast ettiğin?
   
 6. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  latte machiato.espresso machiato ile arasındaki fark nedir ?
   
 7. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  macchiato italyanca'da "leke" demektir.

  Latte Macchiato; Süt köpürtülür, uzun bir cam bardağa altta süt, üst kısımda köpük kalacak şekilde beklerken, "tepeden" espresso shotları akıtılır (süper otomatik'lerde çok sık görülür). Süt köpüğün üzerine shotlar akarken sütün üzerinde "leke" bırakır, bu da Latte Macchiato'dur.

  Espresso Macchiato (veya sadece Macchiato denilirse): 1 Espresso shot alınır espresso bardağına, üzerine 10 ml kadar köpürtülmüş süt ile köpüğü eklenir (genelde bunu kaşıkla yaparlar, latte art ile de yapan var, ancak latte art yapmaya çalışırken, genelde 10 ml'lik miktar aşılır).

  Bir de Piccolo Latte vardır yine Espresso Macchiato'ya benzeyen: Espresso macchiato ile aynı başlanır, ancak espresso fincanı ağzına kadar süt ile doldurulur.
   
  Son düzenleme: 29 May 2012
 8. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  samimi olmak gerekirse bunların arasında pek bir fark göremedim :)
   
  Twik bunu beğendi.
 9. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  Latte Macchiato 250-300 ml'dir
  Espresso Macchiato 40-45 ml'dir

  resimler de aşağıda... aslında dağlar kadar fark var :D
   

  Ekli dosyalar:

 10. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  Son düzenleme: 29 May 2012
 11. mscenani

  mscenani Yeni Üye


  Sayın şerif beyin bu yazdıkları degerli bilgiler aslında kahve hazırlama türleri hakkında hepsini bir konu başlıgında toplanıp resimleriyle yorum yapılmayacak şekilde oluşturulsa konuların içinde kaybolmayacaktır.
   
 12. Lautreamont

  Lautreamont Yeni Üye

  Mukka latteye benzer bir içecek yapan bir alet. Onun dışında Cuor di Moka ve Mokka Express'in sütle ilgisi yok.

  Bahsi geçen tüm içecekler espresso ile yapılır, bu aletler de espresso yapmadığından, kısacası bu içecekleri yapamazsınız. En basitinden kremanız olmadığından bir şeye benzemezler. Bir de süt köpürtmeniz gerekir ki o zaman da espresso makinesi gibi buhar üreten bir şeye ihtiyacınız var, e makine varsa mokkayla ne işiniz var diye uzar gider...

  Moka potlar, moka içmek içindir diyerek bitirmek istiyorum.
   
 13. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  HAYIR yapılamaz bir "normal" moka pot ile. Normal moka pot'a süt konulmaz ve bu video'daki bialetti'nin mukka express aleti (epey teknolojik ve unique bir alet).

  Her iki macchiato için de gereken aslında bir adet espresso shot... moka pot'tan alacağınız kahve çok hafif kalır, tadını alamazsınız sütün içine katarsanız.   
 14. kahveUNO

  kahveUNO Yeni Üye

  Moka potun temizliği ile ilgili küçük bir ekleme yapabilir miyim?

  - Moka potunuz aluminyum ise yüzeyi kolay çizilebiliyor.
  - Kullandıktan sonra sadece soğuk su ve parmaklarınızı kullanarak oğuşturup, deterjan kullanmadan temizleyiniz.
  - Kağıt havlu ile hafifçe kurulayıp, kurumaya bırakınız.
  - Ancak tamamen kuruduktan sonra birleştiriniz ve kaldırınız.
  - Uzun süre kullanımdan sonra aralarda biriken kahve artıklarının temizlenmesi için az miktarda bulaşık deterjanı içeren su dolu bir kapta bir süre kaynatarak, birikmiş zift kıvamındaki kahveden kurtulabilirsiniz.

  Yoğun kıvamda kahveleri sevdiğimden, moka pot benim de vazgeçilmezim. Espresso ve türk kahvesinden sonra üçüncü sırada geliyor:)
   
 15. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  alet karışıklığı olmuş ikiside birbirine çok benzediği için :)

  moka pottan sanki daha yoğun bir tat çıkacamış izlemeni edindim. o yüzden sordum yapılır mı diye. kahveyi moka da yapıp sütü bekoda yapabilirdim. peki bu mukka express ile makineye oranla nasıl bir tat elde edilir ?
   
 16. mscenani

  mscenani Yeni Üye

  Kahve forumlarına takip ederken sıcak soguk kahve hazırlama türlerinide elimden geldigince toparlıyorum.Tariflerin genelde birbirine benzesede aslında tam olarak nasıl yapılması gerektigini bulamıyorum.Örnegin Corretto: Espresso ile likörden oluşan kahvedir. Likör olarak genellikle grappa, bazense sambuca veya brandy kullanılır.diyor bir yerden alıntıdır. Fakat likör farklı grappa farklı bir şeydir.grappa üzümün posasının degerlendirilen en son halidir.Gariban şarabı :)

  corretto bildigim kadarıyle sadece espresso+grappadan yapılmalıdır.Ama ne cins grappadan?

  Irish coffee için diger forumda şerifbeyin dedigi ve seyrettigim flimler üzerinden aynısını yaptım krema ve kahve kesimi çok net olmuştu.Türkiyede irlanda wiskysi olarak jameson var '' onunda aslında 6 çeşidi var '' ama asıl kullanılacak wisky Bushmills olmalı onunda gene 5-6 çeşidi olması lazım

  O yüzden yazılan çizilenlerin diger forumlarda oldugu gibi bilgi karmaşası yaratmadan bir kalıba oturtmak lazım.
   
 17. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  [MENTION=24]mscenani[/MENTION]

  haklısınız hocam. dikkat ettiyseniz konu aralarında verilen önemli mesajları değerli bilgileri konu haline getiriyorum. mesela masterbaristanın macchiato hakkında yazdıklarını hemen konuya dönüştürdüm.

  daha başka birşey yapılabilir mi yapılarsa nasıl olabilir şeklinde fikirleriniz varsa bunları "forum hakkında" bölümünde açacağınız bir konu ile dile getirip tartışmaya açabilirsiniz.

  ayrıca daha önce dediğim gibi her zaman üyelerimizin değerli fikirlerine açığız. fikir alışverişi yaparız mantıklıysa uygularız. ben sadece uygulayıcıyım :)
   
 18. mscenani

  mscenani Yeni Üye


  [MENTION=11]MasterBarista[/MENTION] yazdıklarınıza ilavetten mokka poda konulacak su ılık veya sıcak olursa kahveyi yakmadan çok kısa sürede sifon yapacagından yanmamış kahve yapabiliriz sanırım .
   
 19. Senol

  Senol Yeni Üye

  İşim geregı alıskanlık ıste bunuda arastırıp dıbıne ınmezsem catlardım.
  Aslına bakılırsa bunlar oylesıne guzel oyuncaklar ki herbırınden alıp boy sırasına gore dızıp saskın saskın karsısına gecıp ızlenmelı oylede yapıyorum.

  Hıcbırıne su yerıne sut konulmamalı cunku sut topaklanma yapar yukarı hazneye gecıs yapamaz gozeneklerı tıkar hal boyle oluncada sut alt haznede yanar dıbıne yapısır.Bılıyoruz ıste sebebını sormayın:D

  Mukkadakı orjınallık 19 usd lık bır valf sadece o kadar,hava ıle yukarı cıkıp ust haznedekı sutu kopurtme bır nevı pıpetle ıcılen sutu ıcememe yanı havalama gıbı bır sey:)

  Iclerınde en orjını cuor dı moka mıknatıslı bır bılya sayesınde kahve ust hazneye dolarken yukselen bılya daha fazla dolmasını engelleyıp ıkı yana 90 derece ıle fıskırmasını engelleyıp (bknz moka pot)sıkısan havayı emnıyet valflerınden atıyor.

  Gecenın bır yarısı makına sesı benı bozar,cekırdeklerde manuel ogutulsun dersenız espresso nefsını koreltmenın en tatlı halı (moka kardeslıgı:) )

  Senol OZYILMAZ
  ______________
   
 20. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  yok bu bilgi yanlış;

  alt hazneye hangi derecede su koyarsanız koyun, ortadaki tüpten geçebilmesi için belirli bir ısıyla gelmek zorunda. Tek değişen, suyun üst hazneye "çıkış" süresi olur.

  Buna örnek olarak :
  Suyu 4 derece koyduk, 3 dakika sonra 97'ye ulaştı, orta borudan geçerken kahveye de temas etti ve üst hazneye çıktı.

  Suyu 25 derece koyduk, 2 dakika sonra 97'ye ulaştı, orta borudan geçerken kahveye de temas etti ve üst hazneye çıktı.

  Suyu 80 derece koyduk, 15 saniye sonra 97'ye ulaştı, orta borudan geçerken kahveye de temas etti ve üst hazneye çıktı.