Altsız Portafiltre Ve Muhteşem Bir Krema !

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda bremze tarafından 13 Haz 2018 tarihinde açılan konu

 1. bremze

  bremze Yeni Üye

  Bun nasıl bir kremadır, inanılmaz !

  Etken kahve mi, altsız portafiltre mi yoksa makinenin basınç sistemi midir?   
 2. DessoEldest

  DessoEldest Paylaşımcı Üye

  Etken ne makinenin basınç sistemi nede naked portafiltre. Kahvenin etken olduğu şüphesiz. Espresso taze kahve ile doğru yapıldığında öyle bir görüntünün ortaya çıkması kaçınılmaz. Portafiltrenin naked olması bu görüntüyü canlı olarak görmemize vesile oluyor. Ayrıca yapım aşamasında hataları görmemize de yardımcı olur naked yada bottomless portafiltreler.


  Örnek olarak forumdan bir arkadaşımız arçelik makineyi modlayıp böyle güzel bir video hazırlamıştı.
   
 3. bremze

  bremze Yeni Üye

  Sayın DessoEldest,

  Kahve tazeliği ve kalitesi gerek şart fakat sanki yeter şart değil diye düşünüyorum. Arçelik videosunun sonunda arkadaşımızın kahve makinasına yaptığı modifikasyonlar içinde pompa modu da olduğu görülüyor. Bu da benim kahve makinesi pompasının espresso kalitesine etki ettiği düşüncemi destekliyor gibi.

  Buna kendimden de örnek vereyim. Malesef biraz acele edip espresso makinesi aldıktan sonra bu siteyi gördüm ve üye oldum. Süt köpürtmeyle uğraşmayı sevmediğim için delonghinin otomatik süt köpürtme kabı olan ama espressoyu manuel portafilitre ile yapan EC860 modelini satın aldım.

  Siteyi incelediğimde kahve öğütücüsünün önemini anlayarak Vince - Umur arkadaşım'dan Breville CG820 dijital ekranlı öğütücüyü aldım. Umur arkadaşım Gaggia makinesinde iç ayar 2 dış ayar 12'de çektiği espresso kahvesi çekim ayarı ile hiç oynamadan kahveyi öğüttüm ve sonuç: makinenin içinden çıkan plastik tamper ile çok fazla sıkıştırmadığım halde koyu renkli bir iki damla dışında hiçbir şey gelmedi. İnternette incelerken delonghi makinelerin basınlarının yetersiz olduğu konusunda bazı yorumlara rastladım sonradan. Hatta kendi öğütücülerinde bu sebeple kasden kahvenin espresso için olması gerektiği incelikte öğütmediğinden de bahsediliyordu.

  Şu anda dış ayarı 18'e getirdim ve normal şekilde espresso çıktısı alabiliyorum. Yani mecburen kahve makinesinin yetersiz basınç pompasına uydum. :)
   
 4. erkannhl

  erkannhl Isınmaya Başlayan Üye

  İnternette delonghi makinelerin basıncının düşük yazdığı doğrudur ama bu yazıların doğruluğu bilinmiyor yada hangi modellerde düşük basınç var hangileri normal hepsi muamma ,ben kendi imkanlarım ile bco420 nin portafiltresine manometre takıp ölçmüştüm ideal basınç olan 9-10 bar seviyesinde basıncı görmüştüm makinenin içini açtığımda opv sistemine benzeyen ekstradan bir parça daha var basınç artınca bu parçanın diğer ucundan su çıkışı oluyor atık su tepsisine dökerek basıncı dengeliyor her modelde bu şekildemi bilmiyorum bende makinemi ilk aldığımda starbucks dan espresso inceliğinde çekilmiş kahve alıyordum basınçlı sepet kullandığım için starbucks dan aldığım kahvelerden bazen hiç akış alamıyordum bu durum bende de makinanın basıncının yeterli gelmediği algısını oluşmuşturmuştu ölçme sebebimde buydu zaten sonradan öğrenmiştim basınçlı sepet basınçsız sepet farkını sağ olsun kbere nikli arkadaşım diğer forumda uzun uzun açıklayıcı bilgilerle bana çok yardımı dokunmuştu sayesinde arçelik makine ile tanıştım ,

  şahsi fikrim delonghilerin az basınç verdiğini düşünmüyorum bazı modellerinde sadece basınçlı sepet kullandıkları için böyle bir kanaat oluşuyor zaten genelde vibrasyonlu pompa kullanan espresso makineleri gibi aynı marka olan ulka pompayı delonghi makinelerinde kullanıyor
  delonghi dedica ec680 portafiltrenin altı kesilmiş ve basınçsız sepet kullanılarak alınmış bol kremelı espresso video ve görseller alıntıdır.

  [​IMG]

   
 5. bremze

  bremze Yeni Üye

  Sayın Erkannhl,

  Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürler. Espresso olarak çektirdiğim kahveden basınçlı sepetle ben de hiç akış alamamıştım. Bahsettiğiniz basınçsız sepet konusunu denemek için tesadüf bugün ebay üzerinden sipariş verdim. Ayrıca portafiltre içindeki plastik parçadan, her kullanımdan sonra hemen yıkamama rağmen nahoş bir koku geliyor. Plastik parçayı çıkarıp portafilitrenin altını kestirmek istiyorum. Kesim konusu nasıl halledilir tavsiyelerinizi memnuniyetle karşılayacağım.
   
 6. DessoEldest

  DessoEldest Paylaşımcı Üye

  Arkadaş opv mod ile basıncı 9 bara sabitlemiş. Arçelik te opv yapması çok kolay bit makinedir. Pid ve manometre modları sadece o anki durumu gözlemek için kullanılan modlar.Kullanılan çekirdekler sanalbaharatın çekirdekleri. Yani performansın %90ını makinenin modsuz hali ile bile alabilirsiniz. Ama bu durum delonghiler için geçerli değil Geçenlerde forumda yine bir konu açılmıştı makinenin espressoya etkisi diye. O konuya bir göz atmanızı öneririm. Burada önemli olan öğütücünün iyi olması. Arçelik makineler genel anlamda espresso standartlarına göre üretilmiş bir makine. Gerek portafiltresi gerek kaşık ölçüleri gerek modlanabilir olması gibi. Bu yüzden bukadar çok sevilen bir makine.
   
 7. erkannhl

  erkannhl Isınmaya Başlayan Üye

  demir testeresiyle portafiltreyi uygun gördüğünüz yerden işaretleyrek çok kolay kesebilirsiniz portafiltre aliminyum malzeme olduğu için yumuşaktır sizi zorlamaz
   
 8. Omega

  Omega Aktif Üye

  Bence detayda. RANCILIO nun prof rotary pompasıda mükemmel espressoda etken
  Benim r silviada da tek eksik vibrasyon pompa nedeniyle akışın da vibrasyonlu oluşuydu.
  Rotary ile pürüzsüz ipeksi akış oluyo
  Buna bide mükemmel kahve ve kremasını ekleyin işte yukarıdaki video
  İnş ECM ile naked portafiltre ile bir video çeker ve yüklerim buraya
   
  bremze bunu beğendi.