EK43 vs Comandante MK3 vs Handground

'Öğütme Makineleri' forumunda adolate tarafından 20 Ara 2017 tarihinde açılan konu

 1. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Bu gün ufak bir karşılaştırma imkanı bulduk.

  Kullanılan Tartı: Acaia Pearl
  Kullanılan Elek: Kruve 400 Mikron

  Ayarlar
  EK-43: 10
  Comandante MK3: 30
  Handground: 2,5

  Kullanılan Kahve Miktarı: 10 gr

  Elek Altı Miktarları

  EK-43: 0,2
  COMANDANTE: 0,3-0.4
  HANDGROUND: 0,4


  Not: Handground ve EK-43'de neredeyse aynı ayarı bulduk, ama Comandante bence biraz ince oldu diğerlerine göre. Fotoğraflar incelenebilir.

  Kişisel Görüş: Ben üç değirmeninde güzel olduğu kanaatine vardım. Tabi bu sonucu bence chemex- french press civarı bir ayar için söyleyebilirim. (Diğer ekipmanların sahibi yakında mekan açacak olan arkadaş bu ayarda v60 yapıyor) EK-43 zaten üst çıta. Ona bir lafım olamaz. Biz boulder karşılaştırması yapmadık ama fine bakımından üç ürününden birbirinden çok farklı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. İş uzun ömürlülüğe gelince Handground ve Comandante arasında en büyük fark bence Seramik ve Nitrojen Alaşımlı Çelik farkı. 5 yıl sonra seramik ne olur bilemem, ama comandante üretici şirketin iddiasına göre aynı sonucu verecek.Ayrıca belki fine bakımından sonuçlar aynı ama fotoğrafta uniform olmak açısından Comandantenin farkını görebilirsiniz.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 20 Ara 2017
 2. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Handground ile comandante birbirine yakın sonuç vermiş dediğiniz gibi.Seramik değirmene göre gayet başarılı buldum.Hariodan yola çıkarak söylüyorum.EK43 zaten üst seviye.Çok güzel bir çalışma.Teşekkür ederim.Sanırsam kruve alma vaktim geldi bu temiz sonucu görünce :)
   
  adolate bunu beğendi.
 3. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Önermem hocam. Elinizdeki değirmenlerde farkedilir bir sonuç yaratmayacaktır. Bence ona vereceğiniz parayla su üzerinde iyileştirmeye gidin derim.
   
  bahadr ve mertberkegr bunu beğendi.
 4. poko

  poko Isınmaya Başlayan Üye

  EK43 daha az toz çıkarmış ama görüntüde comandante EK43'ten bile daha smooth bir öğütüm çıkarmış gibi görünüyor.
  sadece görüntüden konuşuyorum tabi, PSD analizi olmadan bir şey diyemem.
   
 5. experienced

  experienced Paylaşımcı Üye

  İyi ama az yada çok TOZ olayını tatta çok fark yaratıyor, (Espressoda çok olmuyor ama özellikle bekledikçe Moka Pot, Brikka, Filtrede açık ara farklar oluşuyor) bunu benden başka fark eden yok mu acaba?

  Ayrıca su iyileştirmesi konusunda neler yapabiliriz.

  Third Wave Water kullanıyorum,

  Magnezyum Sülfat ve Sodyum Bikarbonatlı reçeteler kullanıyorum.

  Ekstradan yapabileceğimiz bir şeyler var mı?
  .
   
 6. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Hocam tozun tada etkisi elbette ki var ama @bahadr hocam comdandante ve lido kullanıyor. Bu aletler %3-4 civarı toz üretiyor. Bu yüzden tada olumlu bir dönüş sağlamıyor bu değirmenlerde. Ama orta ve alt segment değirmenlerde bence şart elek.

  Su konusunda ben araştırmalara devam ediyorum.
   
 7. Altu

  Altu Aktif Üye

  El değirmenlerini insan kontrol ediyor ve bu yüzden sabit kuvvet uygulanamıyor. Bozuk, vuruntulu motoru olan bir öğütücü gibi çalışıyor ve bu dengesiz çalışma düzeni yüzünden öğütüm kalitesi düşüyor. Zaten profesyonel kullanımda ek43'ün hala pek bir alternatifi gözükmüyor. 15 kahveyi cup edecekseniz el değirmenleri kullanılamaz hale gelir. El değirmeni alıp bir de ona uyumlu motor alıp sabit tork uygulayarak çeviririm diyorsanız o ayrı.
   
 8. sonysinger

  sonysinger Isınmaya Başlayan Üye

  Bosch'un şarjlı tornavidası, tork ayarı yapılabilen başlığı ile el değirmenleri için kullanılabilir belki...
   
 9. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Hocam biz esasen handground ve comandante karşılaştırması yapacaktık. Ama el altında bir adette ek43 olunca üst çıtayı belirlemek istedik. Yoksa ek43 diğer el değirmenleri ile aynı kurvarlarda değil.
   
 10. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Peki su konusunda neler yapabiliriz? Ben suyun etkisini hissediyorum.Genelde Bimden aldığım Sırma su arada da konumu yakın olduğu için a101 den Hayat su.Bazen Erikli.Brita sürahide kullanıyorum.Ondan da fena kahveler içmiyorum.Ama şebeke suyunu iki ya da üç defa süzüyorum.Tabi bunları ölçmek için TDS metre ile ölçüm yapmam gerekiyor.Onu da temin edeceğim yakın zamanda.Lido ile yaptığım kahve ile comandante ile yaptığım kahve arasında ciddi anlamda tatsal farklılık var.Gönül ister ki her şeyi denemek tadına bakmak lakin bu pek mümkün değil.Encore sahibi olsam ya da harioyaya devam etsem direkt kruve alırdım.Ama şu an almadan hatırı sayılır kahveler içiyorum.Alırsam belki bir tık daha kaliteli olur.
   
 11. Gogo

  Gogo Isınmaya Başlayan Üye

  Aslında 800 veya 1000 mikron da elek üstü miktarlarını ölçseydiniz daha farklı sonuçlar elde edebilirdiniz, zira Handground ile Comandante arasında asıl farkın orada çıkacağını düşünüyorum. (Neyse onu da ben yapayım).

  Handground’un zayıf noktası kalın öğütümler, firmada bunun farkında olacak ki dişli ve yataklama sistemini yeniden tasarladı (https://store.handground.com/collec...nd-burr-mounting-system?variant=1285166727179). Yeni sistem bu sorunu çözmeyi vaat ediyor ve eski Handground’larda da kullanılabilecek ancak satışa sunulduktan sonra 2-3 gün içinde tükendi. Yeniden stoğa ise Şubat 18 de girmesi bekleniyor.

  Ayrıca öğütümlerinizde şu dikkatimi çekti Handground’da chemex–french press için 2.5 ayarı kullanmışsınız, normal şartlarda öğütümün çok ince olması lazım. Sitesinde önerilen chemex için 5, french press için 7 mesela (https://handground.com/coffee-grinder-performance-grind-size-chart). Ancak resimlerde hiç de öyle görünmüyor. Bence kullandığınız Handground'da kalibrasyon sorunu var. Ürünle gelen kalibrasyon pullarını kullanmanızı öneririm.
   
 12. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Hocam bunu yapan arkAdaş bu ayarı v60 için yaptı. Ve hatta bu kahveyle kendi tarifiyle mükemmel bir kahve yaptı. Bana 2,5 olduğunu söyledi. Elinde çok sayıda handground var hatta satışa da başlayacak. Ben yine de ileteceğim kalibrasyonunu kontrol etmesi için.
   
 13. Gogo

  Gogo Isınmaya Başlayan Üye

  Kalınlık V60 için gayet uygun ancak aynı değirmenle espresso öğütmek isterse istediği inceliğe ulaşaması zor olabilir zira geriye gidebileceği sadece 3 kademe kalmış oluyor. Kalibrasyon pulları ekleyerek, ayar sistemini biraz daha inceye kaydırabiliyoruz.
   
 14. adolate

  adolate Paylaşımcı Üye

  Hocam acaba ben mi yanlış anladım şu an emin değilim. Yarın soracağım 2,5 mu yoksa 3,5 mu diye. Şüpheye düştüm. Sorunu buradan yazarım.
   
 15. raistlin

  raistlin Firma Yetkilisi

  Forumda birebir ekipman kıyaslamaları görmek güzel.

  Ancak yapılan kıyaslama epeyce yüzeysel. Bu gibi testler ve uzun vade yorumlarını yaparken biraz daha teknik detaylandırma gerektiğine inanıyorum. Tozu belirlemek için kullanılan 400µm eleğin yanında 1000µm civarı bir üst elek de kullanılsa farklı sonuçlar çıkardı. Handground boulder'ları fotoğraflardan seçilebiliyor. Comandante öğütme ayarı da yukarıda belirtildiği gibi biraz daha ince görünüyor. Elbette bunu da sadece fotoğraflara bakarak yorumlayabiliyoruz. İnce öğütümlerde toz miktarı artacaktır, tahmin edildiği üzere.

  Uzun vadede dayanım konusunda Comandante ve Handground arasında seramik dişli setinden farklı meseleler de var. Bu seviyedeki seramik dişli setleri(markadan bağımsız olarak) kalıp tekniğiyle üretilir. Yapısal olarak fazla keskin değildir ve üretim tekniği sebebiyle çok hassas sonuçlar vermez. Ayrıca, mevcut şeklini / keskinliğini koruma kapasitesi düşüktür. Sıklıkla kesici kısımlar yuvarlaklaşır, dişli setinden küçük partiküller koparak ya da kırılarak ayrılır. Üretim maliyetleri (defalarca kez daha ucuz) öncelikli tutulmuş olmalı. Bu rutin kullanım senaryoları dışında seramik setlerin kahvenin içine karışabilecek en ufak yabancı bir madde ya da alışılagelmedik şekilde sert bir çekirdekle karşı karşıya kalması durumunda pek de kırılmama, ciddi hasar görmeme şansı yok. Aynı durum dişlileri herhangi bir şekilde düşürmeniz halinde de geçerlidir.

  Seramik setle beraber öğütücü dayanıklılığını etkileyen çok önemli bir unsur da Handground'daki plastik(ABS sanıyorum) malzeme kullanımı. Plastik gövdenin üzerine parlak bir kaplama görüyorum. Daha da önemlisi, ayar mekanizmasının da plastik malzeme üzerine kurulmuş olması. Yüksek sürtünme içeren(öğütüm ayarınızı değiştirirken plastik parçalar üzerindeki friksiyon) yüzeylerde yağlama da söz konusu değilse plastik malzemeden fazla bir beklentiniz olmamalı. Bunun için öyle çok uzun vadeye de gerek olmayabilir üstelik. Üç ayaklı merkez tutucular vs... Açıkçası paslanmaz çelik bir aks dışında mekanizmaya dair sağlamlık hissi uyandıracak bir element göremiyorum.

  @Gogo 'nun tespitine kulak vermekte fayda var bu arada. Yeniden ayarlanmış bir kalibrasyonda dahi espresso(eh ucundan birazcık değil, gerçekten kullanılabilir bir aralıkta) ve french press aralığında sonuç verebilir mi bilemiyorum. Bu durumda Türk kahvesi inceliğine de gidememesi şaşırtmaz.

  Hepimizin daha fazla bilgi sahibi olabilmesi için ihtiyacımız olan karşılaştırmalar ve fikir alışverişleri için eksiğiyle fazlasıyla testi yapanlara teşekkürler.

  Selamlarımla,
  Togay
   
  Gogo bunu beğendi.