Breville BES 820

'Espresso Makineleri' forumunda olcun tarafından 2 Haz 2012 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. olcun

  olcun Yeni Üye

  Merhabai,

  Breville BES 820 kullanıyorum. Expresso ve latte içmeyi sevmeye başladığımızı farkettikten sonra becerikli bir satış danışmanının da etkisiyle bu makinayı aldım.

  Ancak okuduğum bir çok yorum bu makinanın fiyatının hakkını vermediği yönünde idi. Kahve kültürü ile ilgili paylaşım ortamlarını takip etmeye başladığımda Beko 2170 gibi bir fenomenin varlığını keşfetmiş olsam da iş işten geçti gibi geldi.

  Breville expresso yapıyor evet :) ama neyi iyi yapamıyorum merak ediyorum. Uzun soluklu kullanıma elverişli mi bilmiyorum.

  Ayrıca bu makinanın iyi bir grinder ve basket desteği ile kabul edilebilir standartlarda kahve sağlayabileceğim bilgisine ulaştım

  Vario almadan önce kullanım kolaylığını da göz önünde bulundurarak Porlex siparişi verdim. Bekliyorum gelmesini.

  Peki ya basket konusu ? Krups unpressurised? Nerden ?

  Konu ile ilgili değerli bilgilendirmelerinize ihtiyaç duymaktayım.

  Saygılarımla.
   
 2. Guven

  Guven Yeni Üye

 3. kahveUNO

  kahveUNO Yeni Üye

  Merhabalar Olcun,

  Breville BES820 makineyi ben de Oscar'ı almadan önce bir süre kullandım. Basınçsız filtreyi (sepeti) aşağıdaki siteden sipariş etmiştim. Krups'un bu sepeti Breville'in sepet tutucusu ile uyumlu.
  Krups 0907163 Stainless Steel 2-cup Filter Basket | TheGourmetDepotCo.com
  Nakliye için "First-Class International" seçerseniz daha ucuza geliyor, fakat bu seçenekte kargo değil posta ile geldiğinden sanırım gelmesi 2 haftayı geçmişti.
  Krups filtre geldikten sonra düzgün bir değirmene ve hassas öğütme ayarına ihtiyaç duyacaksınız. Bu filtreyi ilk defe kullanıp, kahve su gibi şarıl şarıl akınca çok şaşırmıştım. Kolay gelsin.
  Lezzetli Kahveler:)
   
 4. olcun

  olcun Yeni Üye

  [MENTION=8]Guven[/MENTION], teşekkür ediyorum.
  [MENTION=14]kahveUNO[/MENTION],

  az önce uygun basınçsız filtrenin imalat seri numarasını bulup

  MS-0907163 - Krups 2-Cup Filter - Belstar Electrics adresten bir miktar daha pahalıya aldım.

  O sitenin adresini bulamadığım için.

  Basınçsız filtre kullanımı sonrasında sahte kremanın sona erdiği ve çekirdeğin aromasının daha hissedilir olduğundan bahsediliyor. Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim?

  Birde içimde hafifte olsa bir uhdedir Nuova Simonelli Oscar. Arada ne gibi farklar yakaladınız eski makinanız ile....

  Bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum.
   
 5. kahveUNO

  kahveUNO Yeni Üye

  Krups sepet kullandığınızda değirmen ile doğru öğütme ayarını bulmak daha zor oluyor. Yani gerçek espressoya biraz daha yaklaşıyorsunuz:) Breville'in 15bar pompası ve Krups sepet ile espresso için yeterli basıncı sağlamakta sorun yaşamazsınız.
  Ama madem sordunuz, Breville ile Oscar arasındaki en önemli farkı söyleyeyim. Breville BES820'nin termoblok ile su ısıtma sistemini kullanarak doğru demleme sıcaklığını elde etmek, Oscar'a göre çok daha fazla deneme/yanılma gerektiriyor. Bendeki Breville, genelde demleme sıcaklığını olması gerekenden biraz daha soğuk yaptığından, yaptığım espressolar ekşi olma eğilimi gösteriyordu.
  Kendimce çeşitli yöntemler denedim. Örneğin soğuk su haznesine önceden ısıtılmış su eklemek gibi...
  Oscar'da ise bir ısı eşanjörü (HX) var, o nedenle demleme sıcaklığını ayarlamak için deneme/yanılma ve değişik enteresan metotlar kullanmak gerekmiyor.
  Ama, sizdeki Breville'deki şık görünüm/çelik gövde, programlanabilir demleme zamanı, otomatik ısı tasarrufu özellikleri, demleme basınç göstergesi gibi özelliklerin hiçbiri Oscar'da yok. O özellikleri bazen aramıyor değilim;)
  Breville ile acemiliğinizi atıp, daha sonra forumda bu yazdıklarımı okumayan birine satmayı deneyebilirsiniz:cool: