Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

'Espresso Makinesi Önerileri' forumunda atoprak tarafından 30 Eyl 2015 tarihinde açılan konu

 1. atoprak

  atoprak Isınmaya Başlayan Üye

  Arkadaşlar merhaba,

  Yaklaşık 3-3.5 yıldır Beko 2170 i aktif olarak kullanıyorum. Yanında Kompak K3 Elite model öğütücü ile ağırlıklı olarak Cafe Latte veya Cappuccino yapıyorum...

  Kahvenin tazeliğine göre ayarı tutturduğumda güzel shot lar alıyorum ama filtre kahve içinde kahveyi öğütüyor olmam, dolayısı ile ayrının sürekli değişmesi, sonrasında ayarını tutturmak, gibi biraz zahmetli bir süreç var..

  Bunun ötesinde Beko 2170 i de değiştirmek istiyorum lakin bunun üzerine alınabilecek makine noktasında biraz sıkıştım... Oscar istiyorum ama onunda fiyatı malum € seviyesinden ötürü korkunç.. 2170 in üzerine Oscar ı alsam biel aldığım shot lar arasında gündüz/gece farkı olmayacak ve kahve yapış sürecim aynen kalacak..

  Oscar ın fiyatınıda göz önünde bulundurarak acaba tam otomatik bir makineye geçip en azından zahmet kısmından kurtulsam mı diye düşünüyorum...

  Aldığım shot ların kalitesi ve istikrarı, otomatik bir makinede ne seviyede olur kestiremiyorum (2170 e göre) ..

  Ne dersiniz ? tam 2170 den yukarı çıkmanın ekonomik olarak zor olduğu şu dönemde, tam otomatik bir delonghi ile (HB de indirimliler) mi devam etsem..
   
 2. atoprak

  atoprak Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  Arkadaşlar hiç mi yorumunuz yok .. bari tam otomatik makinler hakkında olumlu olumsuz tecrübe yaşayanlar bir kaç kelam etseydi..

  Otomatik cihazın nasıl çıktı verdiğini görmek için almiyim şimdi..
   
 3. mustyq

  mustyq Mustafa ÖZBAHCECİ

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  Hocam öğütücün güzel makinen güzel. Bu işin zevkli yanıda manuel olarak her şeyiyle uğraşabilmek. Bence hiç kafanı karıştırma tam otomatik makineyle. Zaten istediğin sonuçları pek alamıyorsun delonghi ayarındakilerle.(kullandığım için biliyorum). Öğütücü kısmı çabuk bozulabiliyor. Bir sürü ayarı varmış gibi gözüksede o kadar da pek bi artısı yok. Sütü yeterli seviyede köpürtemiyor vs. Şimdilik biraz daha yol al derim ben. Tabiki karar senin. Yok ben uğraşmak istemiyorum artık dersen orasına bisey diyemeyeceğim. Ama lezzet bakımından hiç tatmin olmazsın. Benim görüşüm böyle. Umarım yardımcı olabilmişimdir.:)
   
 4. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

 5. atoprak

  atoprak Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  Merhaba yorumlarınız için teşekkürler,

  Şu anki durumda beni en çok zorlayan şeyler öğütücü ayarı değişiklikleri (belki otomatik makine de "diğer seçenekleri" kullanarak french press yapmak zorunda klamyabilirim diye düündüm) ve özellikle arka arkaya kahve çıkartmanın zaman alması ... Bunlar dışında ayarlar düzgüse lezzet ve köpüğün kıvamı olarak dışardaki sıradan bir kahveciden çok daha iyi durumdayım diye düşünyorum (eşim de böyle söylüyor) ...

  Belirttiğiniz gibi eğer şimdiki kaliteyi yakalayamayacak isem hiç kurcalamıyım o zaman
   
 6. mustyq

  mustyq Mustafa ÖZBAHCECİ

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  Delonghi Esam6700 modelini kısa bi süre de olsa kullandım az çok biliyorum. Öğütücü kısmı tamamen kapalı hiç hava akımı olmadığı için midir bilemiyorum 1 gün bile bekletseniz çekirdekler içeride lastik gibi bir kıvama geliyor. Makine öğütürken zorlanıyor.Süt performansı berbat durumda. Suanki kullandığım EC200 modelinde bile harika kıvam alıyorum. Su pompalayan piston kısmı 2 kez arıza verdi. Daha da ne söyleyim :)
  Yani anlayacağınız(delonghiler için konusuyorum) verdiğiniz paraya değmez hocam. Diğer markaları bilmiyorum o yüzden yorum yapmam doğru olmaz.
  Eğer size uğraşmak zor geliyorsa ve tam otomatik almak istiyorsanız başka modellere yönelin derim. Örn: Siemens EQ7 veya EQ8 (bunlarla da ilgili pek araştırma yapmadım sizi yanıltmış olmayım ama delonghiden iyi olduğunu düşünüyorum.) ;)
   
 7. atoprak

  atoprak Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  Merhaba,

  Değerli yorumlarınız için teşekkürler...
  Ben en iyisi eğer denk gelirse daha iyi bir yarı otomatik bakiyim...

  Aslında dedğim gibi , ayarları tutturduktan sonra 2170 le gerek ekspresso, gerekse süt konusunda gayet iyi sonuç çıkıyor.. sadece sanki buhar kazanı biraz ufak olduğu için ikinci süt köpürtme aktivitesinde nefesi kesiliyor... arada su pompalamak gerekiyor..
   
 8. ingenieur

  ingenieur Yeni Üye

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  Merhaba Arkadaşlar,

  4-5 sene önce beko makinemi aldım ve uzun bir süre sözen değirmenle kullandım. Şerif Bey'den aldığım kahvelerde çok da tatmin edici sonuçlar elde ediyordum fakat son 1 senedir işlerimi yoğunluğu nedeniyle bu hobimle ilgilenemedim. Kahve öğüt süt köpürt çok güzel ama artık zamanım olmadığından (kızmayın ama) tam otomatik bir kahve makinem olsun istiyorum. Ayrıca 3-4 kişi misafir geldiğinde onlara kahve hazırlamak çok vakit alıyor.

  Tavsiye edeceğiniz kahvesini de kendi çeken, sütünü de kendi köpürten thermoblock sistem olmayan bir ürün var mı? Breville-920 4500-5000tl civarında. Ben Siemens'in EQ8 modelini 3bin civarına alabiliyorum, araştırdım biraz ama thermoblock mu kullanıyor tam öğrenemedim. Bilen ya da araştıran var mı?
   
 9. spongio

  spongio Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  o fiyatlara patır patır shot çekebilen, çok iyi makineler alınır. Biryandan da sütünüzü köpürtürsünüz. Kısa sürede misafirlerinize kahve hazırlarsınız.
  Otomatik makine için, temizleme derdi var. Sütü doldurup/boşaltma derdi var. Sütün geçtiği yerlerin hemen arkasından su geçirmeniz gerekecek. İçtiğiniz kahveden de memnuniyetiniz de daha az olacak.
  şöyle bir makine alabilirsiniz: Vibiemme Domobar Junior HX Kahve Makinesi | Espresso Perfetto
   
 10. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  espresso için düşünüyorsanız hiç bulaşmayın derim ancak sütlü kahveler için iyi bir otomatik makine alınabilir. taze kahveyle güzel sonuçlar alınabiliyor. eşimin ısrarı sebebiyle almıştım. açıkcası gayette memnunum diyebilirim. misafir geldiğinde 7-8 kişiye manuel makineyle nasılda uğraştığımı hatırlıyorum da gülüyorum halime :)

  bu arada benim kullandığım makinede hem açılışta hem kapanışta hemde ilk kahveyi alırken muslukları temizliyor. manuel temizlik modlarıda var ancak ekstra olarak onları kullanmaya gerek kalmıyor. sadece her kullanımdan sonra süt hortumunu 10 saniye çeşmede sudan geçirmek yeterli geliyor.

  manuel makineden daha pratik. bir de dolaptan çıkarttığınız sütü ocakta oda sıcaklığına getirmek için ısıtma derdi olmasa 10 numara olurdu. ama gördüğüm kadarıyla breville in bazı modellerinde sütün sıcaklığını ayarlayıp köpürtme var. gözüme kestirdiğim otomatikleştirilmiş manuel diyebileceğimiz breville oracle bes980. ancak o da 10 bin tl :)
   
 11. ingenieur

  ingenieur Yeni Üye

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  Spongio süt köpürtme işine girersem Beko'mu fişe takarım direk dayanamam.

  Cy senin tam otomatik makine EQ8 mi?
   
 12. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

 13. ingenieur

  ingenieur Yeni Üye

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  Cevabınız için çok teşekkürler. Ben aratmıştım mesajlarınızı ama bulamamıştım. Bu tam da benim aradığım özelliklerde bir makine, thermoblock sistem olması hariç.

  Peki sizin bu makineyi tercih etmenizdeki etken neydi daha çok? Temizliğin kolay olaması mı? Neden mesela breville değil? Çünkü güncel fiyatı 5200tl görünüyor, gerçi bir sitede 2500tl gördüm ama ne kadar güvenilir bilemedim. Amazon fiyatı bile 1000$ üstünde. Arkadaşa getirtsem taşıdığına değmez.
   
 14. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  benim bu makineyi almam biraz ilginç oldu. satın alana kadar hiç kullanmadım ve özelliklerinden de anlamıyordum. o yüzden tavsiyeler üzerinden gittiğimde otomatik makinelerde genellikle jura tavsiyelerine rastladım.

  satın alma işi ya da oyalama işi :) uzun sürünce eşimin baskısı sonucunda jura satıcısına ulaştım. bu modeli kendide kullandığını söyledi. banada küçük olması sebebiyle cazip geldi. çünkü mutfak küçük salonda bekoyla yanyanalar :)

  yani kısacası gözümü karartıp aldım. diğer makineler hakkında çok şey bilmediğim için karşılaştırma yapamam.

  bir makinenin buhar kazanlı olması tercih nedenidir ancak ihtiyaçlara bağlı olarak thermoblock gerekebilir. geçenlerde eşimin arkadaşları gelmişti ve 10 kişiye birden kahve yapmış. boiler de kahve hazırlamak için bir süreç gerekiyor malum.

  ancak dediğim gibi ihtiyaç meselesi. en güzeli manuel makinedir. tamamen senin kontrolünde en iyisini yaparsın. ancak işi biraz pratikleştireyim dersin boilerli otomatik makine alırsın. ya da her aklıma geldiğinde makineyi açar açmaz kahvem tek tuşla hazır olsun dersin thermoblock lu makine alırsın.

  diğer makineleri bilmediğim için karşılaştırma yapamıyorum. o yüzden şunu alın bunu alın da diyemem. ancak ben makinemden memnunum. çekirdeğim taze olduğu sürece gayet keyifle cafe latteler içiyoruz. ancak her yapılışta kahve güzel mi oluyor ? hayır. otomatik bile olsa çekirdeğe göre bazı ayarları değiştirmek gerekiyor öğütme kalınlığı vs.. hep aynı çekirdek varsa haznede kahve bayatlayana kadar belirlediğiniz ayarı değiştirmeye gerek kalmıyor.

  bu arada n11 de 3.099 lira 5000 fazla bir rakam. Ayrıca sakın yurtdışından birisine getirtmeye kalkmayın çünkü ağır bu makineler 10 kg dan başlıyor.

  özet olarak : jura dan memnunum. ancak belki çok daha iyileri vardır. makinenin özelliklerini konusunda yazmıştım. karşılaştırma yapmak için o konudaki özelliklere bakabilirsiniz. yolunuz kocaeli ye düşürse kahvemizi de ikram edebiliriz :)
   
 15. ingenieur

  ingenieur Yeni Üye

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  Öncelikle kibar davetiniz için çok teşekkürler :)

  Sanırım fiyatı 2500-3000 arası değişen makineler dolar artmadan önce stokta kalmış olanlar, stoklar tükenince yeni ürünler 5000tl civarına satılacaktır.

  Jura'yı çok beğendim, en kısa zamanda EQ8 ile kıyaslayacağım. Tabi EQ8 kullanan varsa onların yorumları da çok işime yarayacaktır.
   
 16. thpozitif

  thpozitif Yeni Üye

  Cevap: Beko 2170 alternatifleri.. tam otomatik makineye geçiş fikri ...

  Beko 2170'de kahvesiz sadece sıcak su aldığınızda suda plastik kokusu alıyor musunuz?