Türk Kahvesi Hakkında

'Türk Kahvesi' forumunda danjamem tarafından 15 Haz 2015 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. atabora

  atabora Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Türk Kahvesi Hakkında

  Bu gün coffe saphiens'ten aldığım Türk kahvesi harmanindan (ethiopia limu, yemen) Türk kahvesi yaptım. 7 gr kahve ve 60 ml su kullanarak 2.30 dakikada hazırladım. Sonuç ise alıştığımız tada çok aykırı olmayan eksi veya acı olmayan güzel bir kahve oldu.
   
 2. mustyq

  mustyq Mustafa ÖZBAHCECİ

  Cevap: Türk Kahvesi Hakkında

  Limu ve Yemen kahvelerini ayrı zamanlarda türk kahvesi olarak denedim ve beğenmiştim. Guatemala Tres Merias ta deneyebilirsiniz.
   
  Son düzenleme: 29 Oca 2016
 3. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

 4. khvsvr

  khvsvr Yeni Üye

  Cevap: Türk Kahvesi Hakkında

  [MENTION=345]kbere[/MENTION] videoda kahve suyunun soğuk olmaması gerektiğini söylüyor ama hangi ısıda olması gerektiğini söylemiyor, oda sıcaklığımı, ılık mı belli değil.
   
 5. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  Cevap: Türk Kahvesi Hakkında

  benim bu tariften anladığım suyunuzun sıcaklığını çok yüksek olmayan bir ateş ile 2-2:30 arası sürede hazır olacak şekilde deneyimleyerek bulmak gerekiyor. ocağın ısısını tam şu derece olsun diyemiyoruz, o yüzden su için de sabit bir şey demiyor anladığım kadarıyla.
   
 6. trblnfxn

  trblnfxn Paylaşımcı Üye

  Cevap: Türk Kahvesi Hakkında

  Ben daha önce Hazal hanım baristocrata workshopa geldiğinde dinleme fırsatı bulmuştum. Yanılmıyorsam 70 derecelerden bahsediyordu
   
 7. karabelen

  karabelen Yusuf Karabelen

  Cevap: Türk Kahvesi Hakkında

  Geçenlerde biryerde direk fincanı kısık ateşte ocağa koyarak pişirildiğini görmüştüm. Bir fincana Etiyopya sidamo diğerine Colombia medellin 5.5gr kahve ekledim. Pişme sürecinde dokunmadım. Biraz kabarınca ocaktan aldım. Kremanın ortaya çıkması için birazcık titrettim. İçtiğim en güzel türk kahveleriydi.
  Forum ahalisine foruma katkılarından dolayı ve Yirgacheffe ye mükemmel kahveler için teşekkürler. Sayenizde artık kahve içmeye başladım. Zira artık daha önce kahve diye içtiklerim tat vermiyor. :)
   

  Ekli dosyalar:

 8. poyraz

  poyraz Paylaşımcı Üye

  Kahve su oranını nasıl ayarlıyosunuz? 8 gram kahveye 60ml su diyorlar ama aşırı koyu oluyor 5 dakika beklesem de telve oturmuyor
   
 9. gokhanizma

  gokhanizma Isınmaya Başlayan Üye

  Tariflerde nedense kahve oranı çok yüksek. Ben deneyerek bulduğum oranı söyleyim. 65 ml su benim Türk kahve fincanlarıma göre. Suyu 40-45° ısıtıyorum. 5.5 gr kahve ekledikten sonra yüksek ateşte pişiriyorum. Köpük kabarınca(93-95° tekabül ediyor) alıyorum.

  Kahve oranı artınca suyu biraz daha ısıtmak gerekebilir. Deneyerek ölçüyü bulabilirsiniz.
   
 10. poyraz

  poyraz Paylaşımcı Üye

  5,5 gr kahve ile yaptım daha güzel oldu teşekkürler @gokhanizma