52mm Tamper Yerine 51mm de Kullanılabilir mi?

'Barista Aksesuarları' forumunda OnurPay tarafından 14 Mar 2015 tarihinde açılan konu

 1. OnurPay

  OnurPay Yeni Üye

  Kullandığım espresso makinesinin filtre çapı için 52mm tamper kullanılabileceğini okudum. Piyasada 52mm bulmak oldukça zor oldu. Onun yerine 51mm kullanabilir miyim? 1mm'nin lafı olur mu?
   
 2. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  1mm'nin lafı olur mu bilmiyorum ama delonghi senetlerinin 51mm olduğunu biliyorum. Yanlış biliyorsam bile 1mm ufak tamper her türlü plastik kaşıktan iyi sonuç verecektir.
   
 3. mete

  mete Yeni Üye

  Tam sipariş verecektim ki benim de aklımda soru işareti oluştu :)
   
 4. Firochromis

  Firochromis Fırat ÇINGI

  Yaklaşık %4 alanı sıkıştırmamış olursunuz. Bu sıkışmayan kahveler uçuşarak grup filtresini tıkayabilir. Kahve Fabrikası'na baktınız mı tamper için?
   
 5. mete

  mete Yeni Üye

  Sahibinden.com'da satan arkadaş elinde 52mm olduğunu söyledi. Akşam portafiltreyi ölçüp ona göre sipariş vereceğim.
   
  Son düzenleme: 19 Mar 2015
 6. OnurPay

  OnurPay Yeni Üye

  Ben şu sayfada okumuştum 52mm olduğunu: DeLonghi ECO310 Espresso Machine Review

  Üzerindeki aparat 51mm sanıyorum ama bir video da 51mm sorusuna şu yanıtı vermişler: "52mm works as well"

  Reddit'te şu yorum var: "You have to measure the internal diameter of the hole where you put the basket. On nearly all Delonghi machines (including the ECO310) it's 51mm."

  İlk ve en hesaplı hangisini bulursam onu alacağım sanırım.
   
 7. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  ben yanlış biliyormuşum. reddit'teki yorumun ilk cümlesi en doğrusu. buradaki bir vatandaş ec155 için ölçmüş ve 52.8mm bulmuş. : Delonghi EC155 Resources | [protofusion]

  yani en doğrusu 52 olacaktır. benim 420'de 51mm tamper kullanıyordum ama demek ki bilinenin aksine delonghi'nin tüm kaşıkları standart değilmiş. zaten malzeme olarak da diğer modellerin kaşığından farklı: http://www.delonghi.com/Global/Prod...co-420/BCO-420-detail-filter-holder-pods1.jpg
   
 8. mete

  mete Yeni Üye

  Kumpasla ölçtüm, tam 52 mm. Makinenin üzeindeki plastik zımbırtı ise 50 mm. Şimdi tek sorun, 52 mm olarak alacağımız üründeki hata payı olasılığı.
   
 9. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  Metal işlerken mil çapında evrensel olarak - toleransla, delik çapında + toleransla çalışılır.

  Yani kısacası D50'yi D52 yapmak mümkün değil fakat, D52.3'ü D51.9 yapmak mümkün tornada. :)
   
 10. zekimert

  zekimert Isınmaya Başlayan Üye

  Bu makineden bende de var, ancak Arçelik'i aldığımdan beridir kullanmıyorum.
  Aslında o basınçlı sepetinden de kurtulmak gerekir diye düşünüyorum. İnternette kahve videoları yapan meşhur yaşlıca bi ablamız, bu makinelerde breville'in basınçsız portafiltrelerinin uyduğunu söylüyordu yanlış hatırlamıyorsam.

  Eğer sepet değişecekse tamper de ona göre alınmalı. Bence sepeti değiştirmeyi de bir gözönünde bulundurun.
   
 11. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  evet. sepet basıncı iptal edilmezse aslında tamper almanın da pek bir anlamı yok. eldeki plastik zımbırtılar yetecektir. basınçlı sepet bu konuda hassasiyeti ortadan kaldırıyor. 5 kiloluk da basınç uygulasan, 20 kiloluk da basınç uygulasan sonuç hemen hemen aynı oluyor. bir de basınç iptal edilirse ve öğütme kendiniz tarafından yapılıyorsa öğütme boyutunu ufaltmak gerekebilir. hazır öğütülmüş alınıyorsa muhtemelen sorun olmayacaktır. iptal edince yaşadıklarımla ilgili şurda bir başlık açmıştım:
  http://kahveler.net/kahve-nasil-yapilir/553-basincli-porta-filtre-vs-basincsiz-porta-filtre.html
   
 12. mete

  mete Yeni Üye

  Aslında biraz anlamı var diye düşünüyorum. Neden derseniz Sözen'le öğüttüğüm kahveyi kg79'la öğüttümle aynı oranda sıkıştırınca kahve damla damla geliyor. O nedenle kg79'u kullandığımda (öğütme inceliğindenki fark nedeniye) daha fazla sıkıştırıyorum.

  Bir de makinenin üstündeki plastik zımbırtıyı kullanmak hem küçük olduğundan hem de konumundan dolayı problemli oluyor.
   
 13. OnurPay

  OnurPay Yeni Üye

  O yaşlı ablamız şunu da demiş :)

  "Hello Errol Tash, I was also unable to locate where Delonghi specifies the diameter of their portafilter for the ECO310, but if you own the machine you can measure the diameter of the portafilter. :) We don't offer a non-pressurized upgrade for this machine and I don't believe Delonghi does either. One of the great things about pressurized portafilters is that you do not need to apply the standard 30 pounds of tamping pressure to your grounds. The ECO310 offers a built-in plastic tamper that can be used to apply a slight amount of pressure to your grounds before brewing. ~ Sarah"