Breville Bes870xl & Comandante

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda vlknbzdgn tarafından 30 May 2020 tarihinde açılan konu

 1. vlknbzdgn

  vlknbzdgn Isınmaya Başlayan Üye

  Herkese merhaba, giriş seviyesi için Breville BES870 modeli espresso makinesi almıştım. Öğütücüyle birlikte kompakt her işimi görüyor diye seviniyordum, gayet de mutluydum fakat dün forumdan bir arkadaştan Comandante aldım ve artık kahve çekirdeklerinin üzerinde yazan tadım notalarını almaya başladım desem ne dersiniz? Ya ben psikolojik olarak şartladım kendimi ya da gerçekten Comandante işini çok iyi yapıyor. Comandante’den öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrıldı sanırım şu an espresso deneyimim. En kısa sürede bir video da yükleyeceğim. Hala çok acemiyim, forumdaki arkadaşların yardımcı olacağını umuyorum bu konuda. Herkese güzel bir gün diliyorum. (Comandante ayarım 11 click çekirdek Zümrüt Karaca)[​IMG]

  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 30 May 2020
 2. sur81

  sur81 Isınmaya Başlayan Üye

  Bence psikolojik. İnce çekimde o kadar fark etmez. Pour over bir yöntemde biraz fark eder.
   
  Son düzenleme: 30 May 2020
 3. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  İlk aldığımda bende de vardı böyle bir durum.Psikolojik olduğunu düşünmekle beraber Comandantenin nitro alaşımlı bıçakları ile alakalı olabileceğini de duymuştum.Comandante ile espresso çekince ya da ya da Mignon ile çok bir fark hissetmedim ben de.Pour overda belki biraz fark hissedilebilir.
   
 4. vlknbzdgn

  vlknbzdgn Isınmaya Başlayan Üye

  Ama şöyle bir durum var bazı çekirdeklerde Breville’in kendi öğütücüsünün en düşük seviyesi olan 1 e almama rağmen bir türlü 20 saniyenin üzerine çıkamadım. Yoğun bir krema da alamadım. Mesela Zümrüt Karaca çekirdeğinden ilk defa Comandante öğütümüyle yoğun bir krema aldım. Gerçekten lezzeti de bir hayli farklıydı Breville’in öğütücüsüne göre.
   
 5. sur81

  sur81 Isınmaya Başlayan Üye

  Tamam o öğütüm inceliği ile ilgili. O kadar ince öğütemiyorsa zaten problem. 16 gr 25 30 sn görmeniz lazım.
   
 6. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Sizin öğütücüde problem varmış hocam.Simdi anlaşıldı.comandanteyi neden sevdiğiniz :)
   
 7. vlknbzdgn

  vlknbzdgn Isınmaya Başlayan Üye

  Ben genelde 18 gr yapıyorum 1:2 ratio oranını baz alıyorum araştırmalarıma göre en ideal espresso böyle olur gibi bir kanı var. Gerçekten çok acemiyim. 16 gr da deneyeceğim dediğiniz gibi. 1:2 ratio iyi midir peki sizce tavsiye edeceğiniz birşey var mı ?
   
 8. vlknbzdgn

  vlknbzdgn Isınmaya Başlayan Üye

  Evet maalesef bana da öyle geldi :) şimdiye kadar espresso içmiyormuşum hissi uyandırdı bende açıkcası. Çok da kötü değildi hakkını yemeyeyim ama sanki yetersiz gibi öğütücüsü.
   
 9. sur81

  sur81 Isınmaya Başlayan Üye

  Triple'a gider. Normalde olması gereken 14gr fakat 14 gr ile tutturmak zor o yüzden bence ideal 16 gr. Birde sizin aletin portafilter küçük 18 gr çok bence. 16 gr 25sn 30 32 gr sıvı almaya çalışın.
   
 10. vlknbzdgn

  vlknbzdgn Isınmaya Başlayan Üye

  Hocam sıvı derken ? Ben tartının üstüne koyuyorum 34 35 gram civarında kapatıyorum akışı 36 37 grama çıkıyor totalde, kremasıyla birlikte total tartıyorum. Doğru mu yapıyorum ?
   
 11. sur81

  sur81 Isınmaya Başlayan Üye

  Kreması ile ml oluyor. Tartı üzerinde gr. 36 37 gr 18 gr kahve de tamam. Ama 25 30 sn de almanız lazım.
   
 12. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Hayırlı olsun, güzel kahveler yapmanız dileğiyle

  Uzun bir süre Breville kullandım denebilir. Breville'nin kendi değirmeni elbette Comandante ile kıyaslanamaz. Öğütücü olarak mükemmel değil. Vasat diyemesek bile vasata yakın denebilir. Ama kendinden değirmenli birçok makineye göre değirmeni bir tık önde diyebilirim. Bir de şunu unutmayalım, bu gibi makineler dark kavrulmuş kahveleri öğütmek üzere planlanıyor. Bundan dolayı da bizim orta kavrulmuş çekirdeklerde söz konusu olduğunda öğütüm yetersiz kalıyor.

  Kullanırken öğütümün yetersiz kalışını portafiltreye birkaç gram fazladan kahve koyup tamp'i daha kuvvetli yaparak tolere ediyordum. Sonuçlar iyiydi genellikle.


  Doğru yapıyorsunuz. Brew ratio konusunu araştırmanız ve bilmeniz espresso açısından güzel.
   
 13. vlknbzdgn

  vlknbzdgn Isınmaya Başlayan Üye

  Peki üstad şimdi biraz önce baya denemeler yaptım Comandente 10 click dün aldığım basınç bugün gelmedi, hızlı bir akış oldu, düşürerek denedim 8 click 17 gram çok tamplemeden 23 saniyede 34 gramı yakaldım. Bu kadar ince öğütüm normal mi yoksa tamp i arttırıp 10 clickde mi kalmalıyım. Bir türlü istediğim konfigürasyona ulaşamadım. Kahve çekirdeklerim bitti :) bu arada dün aldığım Zümrüt Karaca çekirdekti bugün denemelerimi KİMMA ile yaptım fark yaratır mı acaba ? İlgniz için teşekkür ederim.
   
 14. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Breville kullandığım zamanlar Comandante kullanmıyordum. Bu nedenle klik sayılı öğütümlerin Breville'de nasıl sonuçlar vereceğini bilemiyorum doğrusu. Ancak şu an kullandığım espresso makinelerinde Musica için 8/10 klik, Beko için ise 9/10 klik ile öğütüm yapıyorum.

  Damak tadınıza uygun ayarı bulana kadar biraz denemeniz, tatmanız gerekiyor.
   
  vlknbzdgn bunu beğendi.