Tazza D'Oro Miscela Bar

'Kahve Çekirdekleri' forumunda kahveUNO tarafından 16 May 2012 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. kahveUNO

  kahveUNO Yeni Üye

  Cupping konusunun büyüsünü biraz dağıtmak için konu ile ilgili olmayan başka bir çekirdekten konu açayım dedim.
  Ekte fotosu olan çekirdekler 23Nisan'da Roma'da Pantheon Meydanında yer alan Tazza D'Oro kahve dükkanından alınan çekirdekler. Kahve çekirdeklerinin harmanının ne kadar farklı boyutta çekirdekler içerdiğine dikkatinizi çekerim.

  Fakat asıl dikkatinizi çekeceğim konu, ekteki ilk fotonun, 3 hafta önce alınmış çekirdeklerin nasıl bayatladığını gösteriyor olması. Bu çekirdekleri vakumlu kutularda saklamama rağmen fazlaca yağlandılar. Bu çekirdeklerin kavrulmuş görüntüsü, 3 hafta önce aynı Şerif Bey'in Cumartesi günkü cuping'te ikram ettiği çekirdekler gibiydi. Taze çekirdeklere kavuştuğumdan bayatlayan Tazza D'Oro çekirdekleri artık sadece sabahları yaptığım CaffeLatte'ler için kullanıyorum.

  <edit> ikinci fotoda da çekirdeklerin 3 hafta önceki hali var.

  On-line sitenin açılması ile taze kahveye çok daha kolay ulaşabileceğiz. Şerif Bey'in cupping sırasında anlattığı pekçok güzel proje var; gelemeyenler için buradan ipucunu ben vermiş olayım:D
   

  Ekli dosyalar:

  Son düzenleme: 16 May 2012
 2. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  Merhaba kahveUNO,

  çekirdek halindeki kahvelerinizi mümkün mertebe vakumlamayın ve/veya hava almayan bir kavanozda, poşette vb kapta muhafaza etmeyin. Vakum nedeniyle yağlanma hızlanmış olabilir. Kahvenin içindeki "gaz" çıkabilmesi gerekiyor, çıkıp da "gidebilmesi" gerekiyor aynı zamanda :) Yani en mantıklısı "one way valve" olacak bu durumda.
   
 3. kahveUNO

  kahveUNO Yeni Üye

  OOPS! Uyarı için teşekkürler:)
  Cumartesi günü sizden aldığım çekirdekleri akşam hemen kurtarayım o zaman:eek:

  Yeri gelmişken bir de uyarı. Cumartesi günü orada kapatılan paketlerin ağızları tam kapanmamıştı. Eve gelince arada açıklıklar olduğunu görüp paketleri kutulara boşalttım. Paket kapatma makinenizin sıcaklık veya zaman ayarında bir sorun olabilir.

  Bir de soru: Kahvefabrikasından aldığımız "one way valve" lı paketlerin kapatma zipper veya teli olacak mı?
   
 4. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye


  Zipper'li poşetler (DOYPACK) Türkiye'de zaman zaman bulabiliyorum (2000-3000 adet gibi), ancak normalde tek bir sipariş için 20.000 adet istiyorlar ki, hem yer açısından (stoklama), hem de 20.000 poşet kahveyi (250 gramlık) muhtemelen 4-5 yılda ancak satabiliriz :)

  Şu anda elinizdeki poşetlerin hepsinde TIN TIE'ı olacak, yani kapatma teli.
   
 5. Lautreamont

  Lautreamont Paylaşımcı Üye

  Bu meşhur kahvelerden biz ne zaman alabilicez? Cumartesi gelenlerden sürekli bahsi geçiyor, kıskanıyoruz :)
   
 6. chalyps

  chalyps Yeni Üye

  Lautreamont a katılıyorum.. Nitelikli kahveyi sizinle tanıdık, sonra sandık ki hala nitelikli kahve içiyoruz.. Meğer siz gideli çok olmuş, tekrar bulmak da kolay olmadı. Nereden kahve siparişi vereceğimi şaşırmış durumdayken online sipariş almaya bir an önce başlamanızı diliyorum.