ENPLUS satış danışmanı

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda Lautreamont tarafından 29 Oca 2015 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Lautreamont

  Lautreamont Paylaşımcı Üye

  Selamlar, arada sırada ENPLUS mağazasına gidip Breville 920'ye bakıp iç geçiriyorum, her gittiğimde de bir satış danışmanı gelip yanıma bana yardımcı olmaya çalışıyor. Her defasında da sağolun öylesine bakıyorum demekle yetiniyorum ama bu sefer bir kaç soru sorup satışçının bilgisini ölçmek istedim ve tam bir faciaydı :)

  Öncelikle Breville'in başlangıç modeliyle bunun ne farkı var diye sordum, burada doğru bir şeyler anlatmaya çalıştı ama tam ifade edemedi. Başlangıç modeliyle de her şeyi doğru yaparsanız iyi bir espresso elde edersiniz ama gerçek baristalar bunu kullanır dedi. Aslında anlatması gereken şey çok basit ve bunu anlamak için kahveden anlamaya gerek yok. Malzeme kalitesi, tek boiler, aynı anda hem shot alıp hem steam yapamama vs. Bu bilgileri verse tatmin olur müşteri ama gerçek barista bunu kullanır gibi anlamsız şeyler söyledi.

  Sonra daha fazla kendini yormasın diye aslında tüm makinaların özelliklerini ezbere bildiğimi öyle arada gelip fiyatını kontrol ettiğimi söyledim ama gene de anlatmaya devam etti. Bu makinada çift motor var dedi. Orada dayanamayıp dedim yapma allah aşkına bu ürünü böyle tanıtma lütfen, bu makinada 2 tane kazan var, biriyle steam yapıyorsun biriyle shot alıyorsun , aynı anda, tek söylemen gereken bu. Dedi ki, müşteriler kazan deyince anlamıyor o yüzden motor diyorum.

  Asıl facia ondan sonra oldu. Bu makinanın en sevdiğim özelliği manual tuşu dedi. Niye dedim. Çünkü kendin kontrol edebiliyorsun ve tam zamanında durdurabiliyorsun. E dedim hepsinde var manual tuşu ve diğer tuşları da programlayabiliyorsun. O programlar kayıyor dedi. Dedim nasıl kayıyor? Bakın göstereyim dedi ve single tuşuna bastı. 10 sn'ye yakın pre infusion yaptıktan sonra 25 sn'de shot geçti ve 35. sn'de durdu. Yanlış işte bu normalde 15-20 sn olması lazım single'da dedi. Peki dedim double'da? 25-30sn dedi. Preinfusion'ı da hesaba katıyor musun, bak ilk 10 sn'de preinfusion yaptı, pompa sesi gelmiyor dedim, o esnada kayboldu gitti.

  Yanlış anlatmakla kalmadı bir de makineyi bana kötülemiş oldu. Yani 3.500'e satılan makinanın otomatik programı aslında yalanmış, sürekli süreler kayıyormuş. Bir ara da evinde sürekli bu makinayı kullandığından bahsetti. :)

  Neyse diyeceğim odur ki, satış danışmanlarının hali maalesef içler acısı. Bunu teknolojik marketlerde de sıkça görüyoruz, ürünler hakkında sallama şeyler anlatıp satmaya çalışıyorlar. Kendisine makinanın özelliklerini ezbere biliyorum dememe rağmen nasıl bir özgüven ile sallayabiliyorlar anlamıyorum.

  Türk insanının genel hali belki de, her şeyi çok bildiğini sanması, karşısına bilen bir insan geldiğinde bile onu kaale almaması. Oysa ki biraz dinlese beni belki de ona kaç makina sattıracak bilgi verecektim.

  Sevgiler :)
   
 2. zekimert

  zekimert Isınmaya Başlayan Üye

  Satış danışmanı dediğiniz adam muhtemelen asgari ücretle günde 10 saat çalışan biri. Hatta belki geçmiş tecrübesinde takım elbise veya ayakkabı satmış, sonra kahve makinaları işine geçmiş bile olabilir.

  Ülkemizde ne yazık ki birşeyi "bilmeyen" kalmadı. Kocaman ve sahte bir özgüvenle herşeyi biliyormuş gibi yapmadığı zaman, çalışan ne müşterisini ikna edebiliyor ne de patronunu. Sonunda da mal satamıyor, işinden oluyor.

  Starbaks kahvesini göklere taşıyan bir kahve kültürüne sahip ülkemizde muhtemelen asgari ücretle çalışan satış elemanının bu kadar bildiğine bence şükretmek lazım.
   
  Son düzenleme: 30 Oca 2015
 3. Bronze

  Bronze Yeni Üye

  Hiç sorun değil. Bu tarz satışa aynen devam bence. Bilen biliyor 920'yi. Çok satılacağını sanmıyorum. İndirim yakındır. Çok dillendirmemekte fayda var :)
   
 4. Lautreamont

  Lautreamont Paylaşımcı Üye

  Fiyatının artacağını şu an indirimde olduğunu söyledi, tabi ona da inanmadım. Şu an fiyatının iyi olduğunu artması durumunda İtalyan markaların yanında avantajı kalmayacağını söyledim