1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Portafiltrenin Gevşeyip Yerinden Fırlaması

'Makine PROBLEMLERİ' forumunda nikonian tarafından 18 Oca 2020 tarihinde açılan konu

 1. nikonian

  nikonian Yeni Üye

  Merhabalar.
  Gaggia new classic kullanıcısıyım. Ürünü yaklaşık bir haftadır kullanmaktayım.
  Grup başlığındaki contanın yeni olması nedeniyle sanırım, portafiltre tam olması gerektiği gibi yerine oturmuyor. Saat 8-7 pozisyonunda kalıyor. Buna rağmen ilk bir hafta kadar ürünü kullanabildim. Espresso alabildim. Ancak şu an makinayı çalıştırdığımda, espresso alırken, 8-10 saniye sonra, titreşim ve basıncın da etkisiyle portafiltre gevşeyip, yerinden fırlıyor. Puly caff ile temizlik yaptım, olası kir, yağ etkisinden kaynaklanabilme olasılığına karşı. Ancak sonuç değişmiyor.
  Umuyorum ki kullandıkça portafiltre yerine tam olarak oturacaktır. Ancak şu an için çözüm öneriniz var mı acaba? Yerine oturtmak için daha fazla güç uygularsam, grup başlığına zarar vermekten korkuyorum. Yabancı bir forumda portafiltrenin en üst kısmının bir miktar kum zımpara ile zımparalanıp, sepetin bir miktar daha aşağıda konumlanması önerilmiş. Sizlere de danışmak istedim. Daha önce benzer bir durum yaşadıysanız ve önerilerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.
   
 2. Kahvecievde

  Kahvecievde Yeni Üye

  Gecenlerde denk gelmistim, belki bu video sorununuzu cozer. Olmazsa servise goturun bence, makineye de zarar vermesin.

   
  nikonian bunu beğendi.
 3. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Sert bir lastik conta tabi ezilmesi içe esnemesi zor biraz da ondan. Bende beko var aynı marka üretimi sonuçta. Saat 6ya gelmesi için güç uygulamak gerekiyor, zarar geleceğini sanmıyorum. Kahve miktarınız fazla olabilir ikinci olarak. Bir de parmak ucuna 1 damla zeytinyağı alıp sepet kenarına sürmeyi deneyin. Size önermeden denedim şimdi, farkediyor
   
  nikonian bunu beğendi.
 4. nikonian

  nikonian Yeni Üye

  Portafiltrenin kulaklarına zeytinyağı sürüp denemiştim. İşe yaramadı. Bir de sepetin kenarlarını yağlamayı deneyeceğim söylediğiniz gibi. Ancak kahve miktarından olmadığını biliyorum. 14 gram kahve ile bile portafiltre gevşeyip yerinden çıkıyor. Daha önce 16-18 gram kahve ile espresso alabiliyordum.
   
 5. sahbaz061

  sahbaz061 Paylaşımcı Üye

  Merhaba poltrafiltre fotoğraftaki gibi mi kalıyor? Daha sıkışmıyor mu?

  4DA1CE7A-F174-4D31-8D4E-4B4662FF2632.jpeg
   
  nikonian bunu beğendi.
 6. nikonian

  nikonian Yeni Üye

  Evet. Hemen hemen bu şekilde kalıyor. Sonra kendiliğinden gevşeyip fincanın üstüne düşüyor.
   
 7. sahbaz061

  sahbaz061 Paylaşımcı Üye

  Hocam aynı sorun bende de var bardağın üzerine düşecek kadar olmuyor ama tam olarak sıkışmıyor. Bunun sebebi yukarıda ki videoda gördüğünüz lastik kısmın arkasına su geçmesi. Poltrafiltreyi takmadan önce makineniz henüz soğukken bir bez yardımıyla o lastik kısmı hafif yukarıya doğru elinizle zorlayın elinizdeki beze su geldiğini hissedeceksiniz zaten sonrasında poltrafiltre tam olarak oturacaktır. Ben poltrafiltreyi takmadan önce bir bez ile o lastik kısmı yukarı doğru sıkıştırıp su varsa orada onu boşaltıyorum bu sayede tam oturuyor.
   
  nikonian ve freenautilus bunu beğendi.
 8. nikonian

  nikonian Yeni Üye

  O lastik dediğiniz üst kısımdaki siyah conta sanırım değil mi?
  Dediğiniz şekilde yaptıktan sonra portafiltre olması gerektiği şekilde takılıyor mu acaba?
   
 9. sahbaz061

  sahbaz061 Paylaşımcı Üye

  Evet hocam siyah esnek conta onu parmağınızın ucunda bir bez ile yukarı sıkıca bastırın su gelecektir ondan sonra poltrafiltre tam olarak oturuyor.
  İsterseniz makineyi ters çevirip o siyah contayı kaşığın başıylada yukarı ittirebilirsiniz yine orada su çıkacaktır ama yaparken dikkat edin su gözünüze sıçrayabilir.
  En temiz çözüm yukarıdaki videoda olduğu gibi çıkarıp temizlemek ama ben üşendiğim için çıkarmadım. Benim dediğim gibi yaparsanız 90 derecelik açıyla olmasada poltrafiltre sağlam şekilde yerine oturacaktır.
   
  nikonian bunu beğendi.
 10. nikonian

  nikonian Yeni Üye

  Peki sizce contanın altından su gelmesi normal bir durum mu yoksa bir kusur mu?
   
 11. sahbaz061

  sahbaz061 Paylaşımcı Üye

  Yok hocam bir kusur olduğunu düşünmüyorum bunun için servise geri gönderseniz ürünü contayı söküp temizleyip size geri gönderirler. Beko 2170’te de bu conta zamanla sorun yapabiliyordu neredeyse aynı makine bunlar. Sanırım sıcaklık contayı daha kolay etkiliyor dolayısıyla altına su kaçıyor, ilk bende bu sorunla karşılaştığımda çok canım sıkılmıştı makineyi geri göndermeyi de düşündüm ama basit bir sorun gerçekten, üşenmesem söküp temizleyeceğim muhtemelen su kaçırma problemi de kalmayacak ama üşendiğim için her kahveyi yapmadan önce elimde bezle hafif bastırıyorum yeterli oluyor. Makine sıcakken yapmayın ama eliniz yanabilir.
   
  nikonian bunu beğendi.
 12. nikonian

  nikonian Yeni Üye

  Çok soru sorduğumun farkındayım. Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Peki portafiltreyi çevirirken çok zorlanıyorum yani çok sert dönüyor. Sizce zorlamanın bir sakıncası olur mu? Açıkçası grup başlığını falan kırarım diye korkmuyor değilim.
   
 13. drsuat

  drsuat Guest

  9 bar basınç çok yüksek bir basınç. O yüzden yerinden fırlaması çok tehlikeli. Cihaz yenide olsa ortada durması gerekir yada hafif solda. Fotoğraftaki konum anormal. Servise götürün cihazı conta vs yeterine oturmamış olabilir.
   
  nikonian bunu beğendi.
 14. nikonian

  nikonian Yeni Üye

  Fotograf @sahbaz061 in espresso makinesi. Sanıyorum ki bu durum, yani portafiltrenin tam oturmaması tüm Gaggia'larda var.
  Portafiltreyi olması gerektiği yere ulaşmaya zorlamak, ürüne zarar verir mi acaba? Çevirirken oldukça sert dönüyor.
   
 15. sahbaz061

  sahbaz061 Paylaşımcı Üye

  Hocam sorabilirsiniz tabi hiç sorun değil. Contanın arkasına su kaçtığında yani fotoğraftaki gibi tam oturmadığında ne kadar zorlarsanız zorlayın poltrafiltre tam oturmuyor zorlamanın da bir anlamı yok ben çok zorladım oturtamadım. Dolayısıyla makineyi ısıtmadan evvel elinizle contayı yukarı ittirin poltrafiltre makine çalışırken düşmeyecek kadar sıkışacaktır. Sorunsuz kullanırsınız o şekilde.
   
  nikonian bunu beğendi.