Nuova Simonelli RR45 nasıl ?

erkg

Yeni Kahvesever
Katılım
25 Eki 2014
Sahibin de gördüğüm 191554130 ilan nolu NUOVA SIMINELLI RR45 hakkinda fikri. Olan varmi acaba aljnirmı bu fiyata? ???
 

Firochromis

Fırat ÇINGI
Katılım
22 Kas 2014
Merhaba,

Dünyada belli başı öğütücü üreticileri var ve bu üreticiler zaman zaman ürünlerini diğer ticari markaların (özellikle espresso makinesi üreticilerinin) logolarıyla çıkarıyor. O makina aslında Rossi RR45'tir ama Nuova Simonelli logosuyla çıkarılmıştır. Örneğin benim La Spaziale Astro da aslında bir Macap MX'tir. Bunu kötü bir şey olrak söylemiyorum, araştırırken bu isimle aratın diye söylüyorum.

Mahlkonig, Ditting ve Compak gibi markaları bir kenara bırakırsak piyasanın en popüler öğütücü markası Mazzer'dir. Arkasından Versalab, Macap, Fiorenzato, Brassilia gibi markalar gelir. Avrupa/Amerika forumlarında Rossi alayım mı derseniz cevap olarak muhtamelen yukarıdaki markalardan birinin ikinci elini al gibi yorumlar gelir. Çünkü bizdeki piyasa hareketliliğinin belki 100 katı piyasaları vardır. Ama Türkiye'de bu tip ürünler çok piyasaya düşmüyor. TR şartlarında değerlendirecek olursak, kullanılmamış dediğine göre bıçaklarının yeni olduğunu varsayıyorum. Bıçak çapı 64mm olarak görülüyor ve bu Super Jolly ve bendeki Macap MX ile aynı çap demek. Yani bu işe ciddi bütçeler ayırmayacaksanız alabileceğiniz en büyük bıçak çapı. Bana alınabilir gibi gözüktü ama araştırmakta fayda var. Fiyatsal rakip olarak Baratza'nın bir modeli bu fiyatlara bulunabiliyor, isterseniz ona da bir bakın.
 

keremp

Yeni Kahvesever
Katılım
5 Ara 2014
Konum
istanbul
fiyat olarak uygun mu acaba?
pazarlıkta edilirse biraz daha düşer diye tahmin ediyorum.
benim aklımda breville in öğütücü vardı. fiyat olarak 590tl. hemen hemen aynı rakam.
onunla kıyaslarsak, söylediklerinizden bu ürünün daha iyi olduğunu düşünüyorum.
 
Son düzenleme:

Firochromis

Fırat ÇINGI
Katılım
22 Kas 2014
Mahlkonig, Ditting ve Compak gibi markaları bir kenara bırakırsak piyasanın en popüler öğütücü markası Mazzer'dir. Arkasından Versalab, Macap, Fiorenzato, Brassilia gibi markalar gelir.

Burada yanlış bir sonuç çıkarılsın istemem. Kastettiğim popülerlik açısından bir sıralamaydı; iyilik/kötülük değil. Kısacası, Rossi adını verdiğim markalar kadar popüler bir marka değil. AMa popüler olmaması aslında tüketicinin avantajına da olabilir. Benzer özelliklerdeki Mazzer'in etiketi kolaylıkla 3 katına çıkabilir. Ha, belki hakkaten Mazzer'in kullandığı motor diğerlerinden daha uzun ömürlüdür ama şunu unutmayalım bu cihazlar profesyonel kullanım için tasarlanan, günde bir kaç kilo öğütmesi beklenen cihazlar. Ev kullanımı için düşündüğünüzde aradaki motor ömrü farkı bir anlam ifade etmeyecek. Rossi'nin yedek parçasını bulmak daha zor olabilir ama bıçakları yeniyse en azından 10 sene böyle bir derdiniz olmaz. Fiyat olarak da bıçak (burr) yenileme sanıyorum 70-100TL civarında olur.

Bunun dışında öğütücü dediğiniz dökme demirden bir kasa, çelik burr ve incelik ayar mekanizmasından ibaret. Daha iyi tasarlanmış cihazlar ebette kullanıcının işini kolaylaştırır. Örneğin, Mazzer ve Macap'lar da incelik dozajı "stepless" denen basamaksız hale getirilebiliyor (diğer markalarda da olabilir, diğerleriyle ilgili bilgim olmadığı için bu ikisinin adını verdim). Bu durumda çekirdeği öğütürken baştan belirlenen 40 ya da 50 basamağa bağlı kalmadan bir anlamda sınırsız kademe şansınız oluyor ve bu espresso da çok önemli. Gördüğüm kaarıyla RR45 48 basamaklı olarak geliyor ama bunu modifikasyonla 80 basamağa çıkaranların başlıkları var (başlıkların içeriklerine bakmadım, konunun araştırması size kalıyor :D )

Ben şahsen bu makinayı Breville'in da Rancilio'nun da öğütücüsüne tercih ederim. Delonghi ve el öğücülerini saymıyorum bile. Sanalpazar'da daha çok kullanılmış bir cihaza 400TL isteniyor. Avrupa pazarıyla karşılaştırmak doğru olmaz ama ebay'de bir tane $275'e ilan var, forumlarda da $100 civarının çok iyi fiyat olduğu yazılı. Pazarlık yapın ama sanki Türkiye'de daha uyguna bulmak zor gibi.
 

Firochromis

Fırat ÇINGI
Katılım
22 Kas 2014
Merhaba, bu ilanın akıbeti ile ilgili bilgisi olan var mı acaba? Satıcıya ulaşmak mümkün müdür?
 
Üst