1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Hep Daha Iyisini Aramak...

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda sacalli tarafından 10 Kas 2019 tarihinde açılan konu

 1. sacalli

  sacalli Isınmaya Başlayan Üye

  İlgilendiğimiz birçok alanda/hobide hep bir adım ötesini hayal edip oraya ulaşabilmek için vakit ve para harcama konusunda neler düşünüyorsunuz? Hep daha iyisi için uğraşmalı mı yoksa kendi akışına mı bırakmalı? Özellikle kahve için düşündüğümüz zaman "daha iyi" kavramı göreceli olmakla beraber hiç sonu gelmeyecekmiş gibi. James Hoffman çektiği şu videosunda, "eğer içtiğiniz her şey özelse hiçbir şey özel değildir." diyor. İyiyi, güzeli algılamak için hayatımızda kötü tatlara da yer vermemiz gerektiğini savunuyor ve hep daha iyisi için mücadele etmeye gerek olmadığını(iyi olanı aramayalım, kendimizi geliştirmeyelim anlamında değil, sürekli bunun için koşturmak yerine bazen ara vermekten bahsediyor) akışına bırakıp kötü olanı da arada tecrübe ederek güzelin kıymetini anlamak gerektiğini söylüyor ve ben de katılıyorum kendisine. Çıtayı yükseltip iyi olana alışınca daha iyisine ulaşmak giderek zorlaşıyor ve mevcut "iyi"ler sıradanlaşmaya başlıyor. Belki de arada arkadaşlarımızın ikram ettiği niteliksiz kahvelere burun kıvırmayıp otel vb. yerlerdeki kahveleri içerek "iyi"nin ne olduğunu hatırlayabiliriz. (Tabiki parasını vererek iyi hizmet almayı beklediğimiz cafelerdeki kötü kahvelere katlanalım demek değil bu) Bu konu hakkında düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim.

   
 2. inclc

  inclc Paylaşımcı Üye

  Malum zincir kahvecide Grande Americano veya double shoot espresso içince, kahve konusunda hangi noktada olduğumuzu anlıyoruz...
   
  metehan ve sacalli bunu beğendi.
 3. Omega

  Omega Paylaşımcı Üye

  Felsefi bi yaklaşım olmuş
  Ben şahsen kötü olduğunu bildiğim/ düşündüğüm kayveyi içmiyorum.
  Pişman da olmuyorum
  İyinin güzelin kıymetini anlamak için illa kötüyü tadmak gerekmiyor benim için
   
  sacalli bunu beğendi.
 4. sacalli

  sacalli Isınmaya Başlayan Üye

  Stoacı yaklaşım sanırım :) Haklısınız, iyiyi bilmek için kötüyü deneyimlemek şart değil. Bunu sanki bir çeşit damak tadı kalibrasyonu gibi düşündüm ben. Bir de bile isteye kötü kahve içmem tabi ben de :) Ama fikrim olmadığı zamanlarda deneyebilirim.
   
 5. kahveyeniden

  kahveyeniden Isınmaya Başlayan Üye

  Sizin sorunuzdan farklı olarak ben de aşağıdaki soruyu sormuştum geçenlerde çok fazla düşünce beyan eden olmuyor bu yazılara galiba.

  http://www.kahveler.net/kahve/4842-...e-severlik-prestij-aracina-mi-donusuyor.html/


   
  sacalli bunu beğendi.