Beko 2170 SPV, Silvia Buhar çubuğu & Ön Kapak Modifikasyonu

'MODİFİKASYONLAR' forumunda Cy tarafından 13 Oca 2015 tarihinde açılan konu

 1. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  -Hasskabal nickli üyemizden alıntıdır

  Arkadaşlar selamlar;

  Bu Akşam SPV modu için makineyi açtım.

  Öncelikle SPV için ihtiyacımız olmayan parçaları söktüm. Bu parçaları aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

  [​IMG]

  Bu resimde de SPV modu için kapatmamız gereken deliği Kapı menteşesi içinden çıkan küçük ayar vidası yardımı ile kapatıyoruz.

  [​IMG]

  SPV modu bu kadar. Yalnız bilen arkadaşlara sorayım ben bu modu yaptıktan sonra makineyi çalıştırdım espresso yaptım fakat yine su geldi aynı noktadan. Acaba vidaya beyaz su sızdırmaması için banttan sarmalımıydım? o yüzden yinede vida dan su geçirebilme riski varmı? yoksa kapı menteşesi işe yaramıyormu? orayı daha salam civata ilemi kapatmak lazım bir daha açıp bakacağım makineyi...

  Yada OPV yapmadan SPV yapmak sakıncalımı? Yani çünki Dışarı çıkış borusunu kaldırıyoruz sonuçta...  İkinci modum Silvia Buhar çubuğu takmak oldu. Bunu da eski çubuğu söktüm ve yenisini takmak için eski çubuğa takılı olan civatayı çıkartmak zorunda olduğumuz için ki ben başka yöntem bulamadım? mecburen eski çubuğu pense ile kırıp civatayı çıkardım. Ve eskicivata yardmı ile silvia buhar ucunu eskisi gibi taktım. Silvia içinden gelen büyük civatayı kullanmadım sanırım kullanılmıyor bu modda o civata?.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Son olarak ön kapak modifikasyonunu ben kendim uydurdum :) Ama fena olmadı. Ön tarafın orjinal Gaggia Evo modelinde olan chrome kaplı ön kapak hoşuma gittiği için chrome kaplama aldım ve direk kapladım. Bombeli olduğu için çok zor oluyor kaplaması hava kabarcığı çok fala kalıyor. Ama idare eder. Çok hoş durdu...OPV modu yapacağım zaman belki söker Boya atarım Boya ile daha güzel olur sanırım kaplama yapınca azda olsa illaki havakabarcığı kalıyor. Boyada bu kadar iyi chrome gibi görünmez tabi ama çok daha orjinal bir görüntü olacağı kesin...

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kaybolan verilerden kurtardım bu konuyu
   

  Ekli dosyalar:

 2. alierhan

  alierhan Isınmaya Başlayan Üye

  Buhar çubuğunu kırmanıza gerek yoktu. Belki ileride lazım olabilir. Bir arkadaşımız sıcak su ile ısıtarak çıkarmayı başarmış ancak bende yapamadım. Orjinal buhar çubuğuna bez dolayıp bir mengene yardımıyla çok az sadece 1 veya 2 mm kadar bukerek kolayca çıkardım. Bezi bakır buhar çubuğun galvanizinin zarar görmemesi için kullandım.Zaten çıkmaya hazır bir parça. Belki ısıtarak bile çıkabilir ama benim elimdeki çubuk biraz bukmeden olmayacaktı. Bu midifikasyonu yapacak arkadaşlar buhar çubuğuna zarar vermeden somunu çıkarabilirler.
   
 3. Urikasit

  Urikasit Aktif Üye

  Cevap: Beko 2170 SPV, Silvia Buhar çubuğu & Ön Kapak Modifikasyonu

  Beko/Arçelik makinanın ön kapağına manometre monte edeceğim ama bir türlü kapağı çıkartamadım. üstteki çentikleri yukarı kanırtıyorum olmuyor, alttaki geçme kısımlarını tornavida ile yokluyorum yine yok. Oysa daha önce çıkarmıştım.
  Yardım lütfen.
   
 4. erkannhl

  erkannhl Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Beko 2170 SPV, Silvia Buhar çubuğu & Ön Kapak Modifikasyonu

  bende çok zorlanmıştım önce boileri tutan alyan civataları sökün ,
  üstteki çentiklerin ön tarafındaki bir çentik ile ön kapaktaki çentik iç içe geçmiş oluyor bu kısma dikkat din .Birde alttaki 4 çentik düz tornavidayla kendinize doğru çekince kapağın çentikleri kurtuluyorlar makinenin üst kapağını tutan gizlı yıldız vida var vidayı çıkarın ve buhar vanasına içeri doğru bastrınca üst kapak çıkıyor ve ön kapaktan kurtuluyor
  resimler daha iyi anlatıyor
  1 resim çentikleri kendinize doğru çekiyorsunuz düz tornavida ile
  [​IMG]
  2.resim burada gizlenmiş vida var
  [​IMG]
  3.resim
  [​IMG]
  4.resim burada 5/32'' alyan oluyor
  [​IMG]
  5.resim
  [​IMG]
  6.resim
  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 4 May 2017
 5. Urikasit

  Urikasit Aktif Üye

  Cevap: Beko 2170 SPV, Silvia Buhar çubuğu & Ön Kapak Modifikasyonu

  Üst kapağı zaten çıkarmıştım hocam, ön kapak bir türlü kurtulmuyordu. Benim de son çare düşündüğüm, boiler alyanlarını da sökmekti ki siz de öyle tarif etmişsiniz zaten. Akşam bir de öyle deneyeyim.
  Teşekkürler
   
 6. karahan

  karahan Yeni Üye

  Cevap: Beko 2170 SPV, Silvia Buhar çubuğu & Ön Kapak Modifikasyonu

  Buhar vanası plastik parça çekince çıkıyor itmeye gerek kalmıyor
   
 7. erkannhl

  erkannhl Isınmaya Başlayan Üye

  Cevap: Beko 2170 SPV, Silvia Buhar çubuğu & Ön Kapak Modifikasyonu

  üst kapağı söktüyseniz boileri tutan civataları sökmeye gerek yok ön kapağı tutan çentikler alttaki 4 çentik kalmış sizin durumunuzda onları düz tornavidayla kaldırtın
   
 8. Urikasit

  Urikasit Aktif Üye

  Cevap: Beko 2170 SPV, Silvia Buhar çubuğu & Ön Kapak Modifikasyonu

  Şu çentikli montajlardan nefret ediyorum. Birini açıyorsun, kesin bir öteki kırılıyor. Zaten öndeki saçma kürdan şeklindeki siyah çıkıntıyı ilk açma denemesinde kırmıştım.
  Umarım bu sefer kırıksız çıkarabilirim.