1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Gardelli Sc - Mzungu Project Kahve Tadımı

'Kahve Çekirdekleri' forumunda kahvetrip tarafından 6 Eki 2019 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. kahvetrip

  kahvetrip Paylaşımcı Üye

  Herkese iyi pazarlar! Son videomda World Brewers Cup Şampiyonu İtalyan Rubens Gardelli'nin (videoda Ruben desem de) Mzungu Project'ini (Uganda) deniyorum. İlgilenen arkadaşlara iyi seyirler :)

   
 2. tdsintentions

  tdsintentions Aktif Üye

  gardelli hiç şampiyon olmadı brew de. 2.liği var. Roasting de şampiyonlugu olması bence bu kahveyi içmek için daha iyi bir etken. Çünkü kendisi kavuruyor.
   
  Yirgacheffe, pepukkahve ve frturk bunu beğendi.
 3. kahvetrip

  kahvetrip Paylaşımcı Üye

  Haklısınız. World Coffee Championships'ı kastetmiştim aslında yanlış olmuş.
   
 4. lion256

  lion256 Isınmaya Başlayan Üye

  Forumda çokca konuşulan Gardelli Uganda Mzungu kahvesi ile ilgili bir yorumum var problem olmıyacak ise :)
  Herkes çok sevdi, herkes beğendi ama ben de aynı etkiyi bırakmadı. Yine son günler de çok övülen Colombia El Balcon da aynı etkiyi bıraktı ben de.

  Gövdesiz olması ve çok baskın meyvemsi tadlara hakim bir kahve olması bana çok iyi bir çay içiyormuş hissiyatı veriyor, aynısını Columbia El Paraiso ve El Balcon da da yaşadım. Bunların 3 ü de forumda öve öve bitirilemeyen kahveler, elbetde damak tadı bu algının farkı ancak kendim için çıkartımım gövdesiz kahvelerden bir nebze uzak kalmak olacak.

  İncelemeniz için teşekkürler.

  Ben ne seviyorum diye dipnot belirtmek isterim: Petranın yeni Guatemaları ve Probador Collectiva nı Kenyaları özellikle Nyagi benim damak tadıma göre çok iyi kahveler (hem gövdeli hem spesifik kompleks tadlar barındırıyor).
   
 5. kahvetrip

  kahvetrip Paylaşımcı Üye

  Kesinlikle katılıyorum, gövde bir fincan için çok önemli ve düşük gövdeden ben de kolay kolay keyif alamıyorum. Mzungu'nun da biraz daha fincana yoğun şekilde düşmesini tercih ederdim.Hatta sanırım bir-iki yıl önceki hasat daha gövdeliymiş. Fakat bu kadar zarif ve kompleks bir kahveye de sık sık denk gelmiyoruz. Sadece kokusu bile haz veriyor. Dolayısıyla ben objektif olarak baktığımda çok özel buldum ama herkes bayılacak diye bir şart yok tabii ki. Teşekkürler zaman ayırdığınız için.
   
 6. thewind

  thewind Paylaşımcı Üye

  benim gibi, doğal işlenmiş (natural) kahvelerden hoşlanmıyor olabilir misiniz? ben ne yaptıysam bu kahvelerin ne kokusunu ne tadını sevemedim. içiyor muyum? evet içiyorum. ama çok da keyif aldığımı söyleyemem.
   
 7. ibrahimt

  ibrahimt Isınmaya Başlayan Üye

  Mzungunun oda sıcaklığına düştüğünde bile hiç rahatsız etmeden farklı bir profil sunması çok hoş. Bu yüzden her fincanın sonlarını soğumaya bırakıp öyle içiyorum. Buradan yola çıkıp geçenlerde v60 ile demledikten sonra deneysel olarak posayı 1:8 oranla tekrar demledim ve içimi çok hafif, tatlı, bitki çayımsı, keşke olsada içsek demeyeceğiniz ama hiç de kötü olmayan bir içecek çıktı ortaya. Tavsiye ederim ve deneyenlerin yorumlarını duymak isterim :D
   
  kahvetrip bunu beğendi.
 8. vetiverfan

  vetiverfan Isınmaya Başlayan Üye

  Ben de çay gibi dediğimiz, gövdesiz ve meyvemsi kahvelerin sürekli, her gün içilebilecek kahveler olduğunu düşünmüyorum. Bu tarz kahveleri haftada 1-2 kere farklı bir deneyim için deniyorum çoğunlukla, hatta bazen fincanın sonuna gelmeden kahve soğudukça bile bayabiliyor bu tarz kahveler.

   
 9. tdsintentions

  tdsintentions Aktif Üye

  hocam başkasının kahvesini övmek bana düşmez. Ancak gene de karışmadan edemedim. Gövdeyi ön plana çıkaracak demleme stilleri mevcut. aynı zamanda farklı miktarlarda ve incelikte öğüterek (defect tadlar olsada) biraz daha gövdeli kahveler elde edebilirsiniz. (ancak dogru demleme stili olmaz sadece damak tadınıza göre olur.

  Hazır sohbet güzel ve "ya bu omni roast mu", yada "o kavurucuyu begenmem" denmemişken yada Flame yemiyorken:
  geçmiş ranking ler dümnya kavurma şampiyonasında burada.
  2015 e bakmanızı isterim. Bir kahve direktörü ve kahve kavuran kişi olarak bence herkese ilham olabilecek bir ilk 5 olduğunu düşünüyorum.
  http://www.worldcoffeeroasting.org/past-rankings/
   
  earendil, ziyaretci2 ve kahvetrip bunu beğendi.
 10. burakata26

  burakata26 Isınmaya Başlayan Üye

  Yorumunuza kesinlikle katılıyorum. Maksatla sitedeki 5 senenin sıralamalarına baktım. Ve gerçekten türkiyeden böyle yeteneklerin çıkması beni mutlu etti. Probador Colectiva ve Kronotrop un kavurucuları güzel başarılara imza atmışlar.
   
  kahvetrip bunu beğendi.
 11. jeoutku

  jeoutku Isınmaya Başlayan Üye

  Kesinlikle katılıyorum.Biraz abartılı durumlar olabiliyor. Öve öve bitirilemeyen El paraiso benim de hoşuma gitmedi.Yaklaşık 1 senedir tükettiğim çekirdeklerden (petra, montag ve boxx denemedim) overdose coffee-burtukaana; kungpow-etiyopya keffa tega & tula; probador-etiyopya beriti tore gerçekten nefisti.(bu arada bahse konu olan mzungu hakkında bir fikrim yok)
   
 12. kahvetrip

  kahvetrip Paylaşımcı Üye

  Bu arada dün aeropress olarak da denedim bu çekirdeği slovak tarifiyle. Pour-over'da demlediğinizde bir tık fazlasını istediğiniz gövdeyi yeterince sağlıyorsunuz. İnanılmaz tatlı ve aromatik oldu.