1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

El Değirmeni Tavsiye

'Öğütme Makineleri' forumunda samettt tarafından 7 Eyl 2019 tarihinde açılan konu

 1. samettt

  samettt Yeni Üye

  Merhaba arkadaşlar delonghi marka espresso makinesi almıştım bunun yanında bir tane de el değirmeni almak istiyorum. 500-600 tl ye kadar ayıracak bir limitim var ne almamı önerirsiniz.
   
  hype bunu beğendi.
 2. ilkin

  ilkin Isınmaya Başlayan Üye

  timemore nano el değirmeni 700 küsür tl
   
  samettt bunu beğendi.
 3. ziyaretci3

  ziyaretci3 Paylaşımcı Üye

  AliExpress’ten beklerim diyorsanız çokça timemore ürünleri var. Fiyat farklılıklarının sebebi genelde dışında kullanılan malzeme, iç burr’lerin çoğu aynı kalitede.
   
  mertkaraman ve samettt bunu beğendi.
 4. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

  Aliexpress'de 70 dolara Timemore Chestnut c1 var. Vergi dahil 450 civarı olur. Türkiye'de o paraya Hario'dan başka değirmen bilmiyorum. Hario'nun porselen burr sistemi ve kronik sıkıntıları düşünüldüğünde Timemore'un çelik burrleri ve öğütüm kalitesi bence o fiyat bandında onu en iyisi yapıyor.
   
  Son düzenleme: 7 Eyl 2019
  samettt bunu beğendi.
 5. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Merhaba,
  Arkadaşların da dediği gibi bahsettiğiniz limitler dahilinde Timemore değirmenleri olabilir.
  Onun haricinde farklı bir marka olarak da aliexpress'ten Xeoleo adlı bir değirmen almıştım. Filtre öğütümleri yönünden memnunum. Ancak espresso için başarılı diyemem.

  Aliexpress'ten seçim yapacak olursanız satın alacağınız mağazayı iyi incelemenizi öneririm. Çünkü çoğu satıcı kendi üretmediği halde farklı marka ürünlerini doğru veya yanlış tanıtarak satıyor.

  Bir de kahve festivallerinde ürün satışı yapan firmaların nabzını yoklayabilirsiniz. Özellikle festivalin son günlerinde raftaki ekipmanların satışını uygun fiyata yapabiliyorlar. Tabi el değirmeni namına festivallerde Commandante harici bir stand/firma/ekipman varlığı pek görmedik. Benzeri bir uygulama olur mu bilemiyorum.
   
  samettt bunu beğendi.
 6. hype

  hype Yeni Üye

  takip
   
 7. Meymun

  Meymun Aktif Üye


  Hario'nun sizce ne sıkıntıları var? Seramik öğütücü paslanmaz çeliğe göre daha kaliteli değil mi? Kahve öğütmede üstünlüğü nedir?
  Time More değirmeni burada az önce görüp inceledim, öğütücü paslanmaz çelik ve 55Hrc sertliğindeymiş, ömrü, seramik kılcal kırılmalar yapmazsa .çok daha uzundur.
  Ben hario kullanıyorum, alırken seramik olduğu için tercih etmiştim.
  Tane boyutunu değiştirdiğimde kolu bir tur çevirip gözle boyuta bakıp tekrar ayarlıyorum ve ilk demleme sonrası gerekirse bir ayar daha yapıyorum.

  Harioda öğütücüye yapışan yağ ve toz nedeniyle öğütme debisi düştüğünde yıkıyorum. Bunun dışında sorun yaşamadım.
  Seramik sertleştirilmiş çeliğe göre çok daha sert malzeme olduğundan çelik öğütücülüler yerine bunu seçmiştim.

  Time More'un üstünlüklerini ve Hario ile kıyaslama yaparsanız bir de onu alıp denemek isterim.
   
 8. mehmetaksit

  mehmetaksit Yardım Sever Üye

  Hocam, Hario'ya bulasmanizi tavsiye etmem.

  Eger ufukta bütçemi artırırım diyorsanız, CDT için sabredin ve sözenle yolunuza devam edin derim. Yoksa el değirmeni istiyorsanız, timemore nano sizi tatmin edecektir.

  Selamlar,
   
 9. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

  Hario denemedim ama alıp kullananlar mil sabit olmadığı için öğütüm tutarlılığının sıkıntılı olduğunu söylüyor. Forumda bununla ilgili sıkıntı yaşayan çok kişi var. Seramik ve çelik karşılaştırılmasına gelirsek teknik bilgim yok ama bütün üst seviye el değirmenleri ve ticari değirmenler çelik burr kullandığı için çeliğin seramikten üstün olduğunu düşünüyorum.
   
 10. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

  Hario fena değirmen değildir -mini için konuşuyorum- plus ve pro olmayan modelinde dediğim gibi mil problemi var. Skerton'dan memnun olan kimse görmedim. Ama üstüne 100 lira daha koyup Timemore almak daha mantıklı.
   
 11. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  Hario mini sahibiyim, problemi büyük cihazın :confused:, Ne dış burr sabit ne de iç burr sabit deli gibi sallanıyorlar.
   
 12. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Hario Minide çok kötü Skertonda harioya para verene kadar gitsin sözen alsın daha stabil ögütüm yakalar.
   
  kuiper bunu beğendi.
 13. Meymun

  Meymun Aktif Üye

  Öncelikle yanıtlarınız için teşekkürler.
  Ama hala 14-15 aydan beri kullandığım mini harionun sorunlarını anlayamadım.
  Birisi tam olarak açıklarsa sevineceğim, ve denemek ve yanımda taşımayıp yaşadığım diğer şehirdeki evime koyacağım.
  Bir keresinde yanıma almayı unutmuştum çünkü.
  Ben benim için sorunsuz bu zımbırtıdan ve özellikle çektiği kahveden çok memnunum.

  Elektrikli baratza vardı bende, bir yıl kadar kısa sürede düğme sorunu gibi arızasını bir türlü gideremeyince el değirmeni almaya karar verip önce burada övülen Sözen aldım. Tane iriliği ayar mili vidası kaç ay dayandı hatırlamıyorum, çok çabuk bozulunca almıştım mini harioyu.

  Çelik frezenin daha iyi olabileceği, kaliteli değirmenlerde bu malzemenin kullanıldığı açıklaması benim için yeterli değil.
  Bunun 5 eksenlide tek bağlamada veya 4 eksenli tezgahlarda işlenmesi, konvansiyonel yöntem olduğundan imalatta bu malzeme kullanılması normal seçim.

  Seramik sinterlemek için yapılacak kalıbın maliyeti ise düşük sayıdaki üretim için parça başına düşecek en önemli maliyet unsurudur.
  Frezeleri tek tek işlemek önemli bir yatırım gerektirmez.
  Isıl işlem çeliğinden yapılması durumunda ise paslanma, paslanmaz çelikten üretilmesi durumda ise paslanmaz çeliğin ısıl işleminde çıkabileceği sertlik değeri düşüktür. Gerçi öğütülen malzeme çok sert olmadığından sorun olmayabilir.
   
 14. falperpara

  falperpara Yeni Üye

  @samettt Merhaba bir arkadaşıma çinden 2 tane timemore c1 aldırdım. Birtanesi kendim için diğeri başka bir arkadaşım için fakat diğer arkadaşım isteğinden vazgeçti. Değirmenler bir aksilik olmazsa perşembe günü geliyor 2. değirmeni satmayı düşünüyorum değirmen geldiğinde fotoğraflarıyla birlikte ilan açacağım eğer ilgilenirseniz perşembeden sonra iletişime geçebiliriz.
   
 15. vetiverfan

  vetiverfan Isınmaya Başlayan Üye

  Mini mill'in problemleri çıkardığı büyük miktarda toz, eşitsiz partikül miktarı. Kimse öğütücüsünü sadece öğütme süresi ya da burrların keskinliğine bakarak incelemiyor. Bir dahaki demlemem de dripperda kalan kahve yatağının fotoğrafını çekip buraya yüklerim, ürettiği tozdan çamursuluk ve boulder pieces denen iri iri parçaları çok net görebilirsiniz.
   
 16. Meymun

  Meymun Aktif Üye

  Timemore öğütücüyü resimlerinden inceledim.
  Hario ile iki önemli fark gördüm.
  Farkın biri, çevirme milinin yataklanması. Timemorda iki rulman var, hario mili plastik gövde üzerinde yataklanmış.
  Bunun zamanla aşınması söz konusu. Bende henüz olmadı fakat aşınma durumunda milin sallanma sorunu çıkar.
  Timemoreda rulmanın tozdan korunması sorun yaratıyor mu merak ettim. Kapaklı Z tipi rulman kullanımı dahi bilyalara toz girmesini önleyemez.

  Diğer konu ise öğütücü elemanların malzeme farkı. Elimdeki harioyu incelediğimde seramik öğütücü dişlerinin keskin olmadığını gördüm.
  Ben bunda tane iriliği ayarı, aynı ayarda tane iriliği farkı sorunu yaşamadım. Ya da yeteri kadar incelemedim.

  Merakımdan öğütücü elemanların aşınıp körelmesini göze alarak yurt içinden 725 TL ye bir tane time more siparişi verdim.
  Az önce aliexpresse de baktım ve biri paslanmaz çelik diğeri paslamaz çelik üzerine PVD yöntemi ile titanyum nitrür kaplamalı öğütücüleri olan iki model gördüm.

  Bu kaplama aşınma ömrünü 10 katından fazla uzatır.
  Eski değirmenler yıllarca kullanılabildiğinden siparişi iptal edip etmemekte karar veremedim.
  Neyse ikisinin farkını kullanınca göreceğim.
   
 17. Twik

  Twik Isınmaya Başlayan Üye

  Bu konuda size yanıt verebilecek yetkinlikte değilim maalesef. Timemore' u alma sebebim testlerde iyi sonuç vermesi, olumlu yorumlar ve fiyatıydı. Hario'yu eleme sebebimde hakkında çokça bulunan olumsuz yorumlardı.
   
 18. kahve

  kahve Isınmaya Başlayan Üye

  Dediğim gibi bende de mevcut hario mini mill aynı zamanda kruve elek sahibiyim. Bir kere elerseniz ne kadar kötü bir değirmen olduğunu anlarsınız. Elek altı, elek üstü ve elekte aynı miktarda kahve kalıyor hemen hemen böyle bir ögütüm olabilir mi :confused:. Bir de millin sallanması için plastiğin aşınmasına filan gerek yok alet 0 hali ile zaten sallanıyor. Sallanmasını geçtin zaten iç ve dış burrler bile sabitlenmemiş mile mil sallanmasa bile burrler sallanıyor. Dış burru alta öylesine takmışlar iç burru de mille yalandan takmışlar.
   
 19. vetiverfan

  vetiverfan Isınmaya Başlayan Üye

  Evet facia sonuçla karşınızdayım. 15gramlık kahve için suyun damlaması 4-5 dakika arasını bulabiliyor açık kavrumlarda. Bu sonuç düzgün bir kahve yatağı oluşsun diye hafif çalkaladığımda çıkıyor, normalde kahve tozu dripperın en altına çöküyor bu sefer son döküşümdeki suyun damlaması 10 dakika gibi absürt bir süreye ulaşıyor. Ben ve kız arkadaşım 6 ay önce aynı dripperı aldık, Kalita 102, o sözen öğütücü kullanıyor ben mini mill. Bu süreçte kahvelerimizi ortak olarak aldık ben sürekli demleme süresinde sorunlar yaşarken, o benim kadar sorun yaşamadı( en fazla 3.30-4 arası sürelere bazen ulaştığından söz ediyor).
  Sonuç olarak, kesinlikle önermiyorum.
   

  Ekli dosyalar:

  • xd.jpg
   xd.jpg
   Dosya Boyutu:
   1.2 MB
   Gösterim:
   55
 20. Meymun

  Meymun Aktif Üye

  Teşekkürler, bu yanıt benim için yeterli.
  Benim kontrolüm sadece göz ile.