Filtre Kahve konusunda yol gösterin :)

'Filtre Kahve Makineleri' forumunda mertbjk23 tarafından 2 Oca 2015 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. mertbjk23

  mertbjk23 Yeni Üye

  Merhabalar,

  Yaklaşık 2 sene önce murphy richards'ın Mattıno Filtre Kahve Makinesini aldım. Sadece rengini beğendim diye. Aslında kahve ve makinası konusunda pek tecrübem yok. Genelde sturbucks'tan kahve alıyorum. Ama şimdi aşağıdaki konularda biraz profesyonel yardım almak istiyorum.

  1- Bir tane kahve öğütücü almak istiyorum ve sadece filtre kahve için kullanacağım. Makina olması ve çok pahalı olmaması iyi olur.
  DeLonghi KG79 iyi midir?

  2- Taze kahve seçmek ve iyi kahve konusunda (nereden nasıl ne tür kahveyi nasıl temin edebilirim?) yardımcı olur musunz?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.
   
 2. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Merhabalar,

  öncelikle öğütücü konusunda şunu belirteyim mekanik olan her şey makine sınıfına girer. El değirmenleri de dahil. Güzel kahve için biraz uğraşmak isterseniz el değirmenleri iyi sonuç verir. Fiyat/Performans açısından da her zaman iyi sonuç verirler. (Sözen değirmenler 35-50 tl) Yok ille de tuşa basayım kahveyi öğütsün derseniz de evet Delonghi'ler de iş görür.

  Taze kahve konusunda da birçok seçenek var artık:
  Kahve Fabrikası
  Kronotrop - online mağaza yapım aşamasında
  CoffeeNutz
  e-gurme
  Bonarri Kahve&Kakao Ürün ve Ekipmanları

  Kahvenizi seçip, kavrulma derecesini belirleyip, siparişinizi verebilirsiniz. Kahve seçimi konusu damak zevkinize ait olduğu için yönlendirmek doğru olmaz kanaatindeyim.
   
 3. mertbjk23

  mertbjk23 Yeni Üye

  Çok teşekkür ederim.

  Bir de şunu sormak istiyorum.

  Her kahve kavrulma derecesine göre fitre kahve ya da espresso olarak tüketilebiliyor mu? Yani espresso ile filtre kahve arasındaki farkı kavrulma derecesi mi belirliyor? Bu konuda da biraz bilgi ve yardım alabilir miyim?

  Teşekkür ederim
   
 4. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  her roaster'ın kullanmayı benimsediği bir coffee roast chart oluyor. genel itibariyle oradaki stoplara göre kavrulur. Farklı kavurma yöntemleri de var. Bu da işin meslek sırrına girer. :)

  Genel kanı itibariyle filtreler orta, espresso yakmamak koşuluyla koyu kavrulur.

  Aslında tam bir makale konusu da yazmaya uygun zaman olduğu zaman ayrıntılı bir yazı yazabilirim. Bir köşeye not edeceğim bu konuyu. :)
   
 5. halkiyon

  halkiyon Yeni Üye

  kendi zevkime göre konuşacak olursam,filtre için genelikle full city öneilir ama bazen full city plus hatta dark kavrulmuş kahveler bile filtrede hoşuma gidebiliyor. espressoyu dışarıda içiyorum,ondada full city plus bana kafi geliyor,ne daha açık ne daha koyu.
  ama üstede belirtildiği gibi,kavuranlara göre de bir farklılık var. full city plus beklediğin bir kahve,bir bakıyorsun beklediğinden çok daha açık olabiliyor. iş birazda sizin damak zevkinize,alış veriş yaptığınız yere kalıyor.ama bu konu açılırsa iyi olur,bizde anlarız roaster'lar arasındaki farkın nedenini.