1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

1-2 Aydır Piyasada Bulunmayan Veya Az Bulunan Etiyopya Çekirdek Sıkıntısı :)

'Kahve Bahane Sohbet Şahane' forumunda ziyretci3 tarafından 14 Tem 2019 tarihinde açılan konu

 1. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Merhabalar piyasada 1-2 Aydır Özellikle Naturel Etiyopya çekirdek bulmakta zorlanıyorum sanırım Etiyopya çekirdeklerinin diğer çekirdeklere göre pahalı olmasından ve kar oranının düşüklüğünden dolayıda satıcılar pek Etiyopya çekirdeklerini satın almıyor.Bildiginiz kavrumu iyi olan mevcut stoğu bulunan satıcıların Naturel Etiyopya çekirdeklerini paylaşırsanız sevinirim :)
   
 2. ziyaretci4

  ziyaretci4 Guest

  Kimma Coffee ‘nin Buku Sayısa kahvesi naturel işlenmiş bir Etiyopya kahvesi ve ben baya memnunum.

  Dediklerinize katılıyorum naturel Etiyopya kahveleri piyasa da şuan pek bulunmuyor.
   
 3. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Asiditesi nasıl acaba çok yüksek asiditeye sahip kahveleri tüketemiyorum migdem biraz hassas hemen mahvediyor wolena-burtukana gibi tatlı bir kahve mi yoksa asiditesi yüksek bir kahve mi
   
 4. ziyaretci4

  ziyaretci4 Guest

  Ben de sizin gibi yüksek asiditeye sahip kahveleri pek tüketemiyorum. Sırf bu sebepten Kenya kahvelerini içemiyorum.

  Bu kahveyi orta asidite, orta üstü gövde ve yüksek tatlılılık olarak tanımlayabilirim. Özellikle forumda bayadır konuşulan kasuya metodu ile bir hayli tatlı bir kahve elde ediliyor.

  Bunlar tabiki benim şahsi yorumlarım.
   
 5. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Çok Teşekkür ederim yeni kahvelerden Etiyopya Beritiyi deneyebildiniz mi acaba ?
   
 6. ziyaretci4

  ziyaretci4 Guest

  Probador Colectiva ‘da ki Beriti Tore yi kastediyorsanız onu da denedim hocam. Siz söyleyince aklıma geldi 3 ay kadar önce ilk çıktığı zaman bir paket almıştım.

  Hatırladığım kadarıyla baya tatlı meyve tadı geliyordu çok belirgin bir şekilde. Çilek böğürtlen gibi notaları aldığımı hatırlıyorum. Kahvenin bir meyve olduğunu hissettiren sayılı kahve çekirdeklerinden biriydi ve beğenmiştim. Bu çekirdeği de orta gövde, orta asidite ve baya yüksek tatlılık olarak puanlayabilirim.
   
 7. metin

  metin Firma Yetkilisi

  Merhaba

  Etiyopya kahveleri çok hoş bizce de. Bu ay içinde Etiyopya Gigesa Naturel tekrar stoklara girecek, bunun bilgisini vermek isterim.

  Bir kahve ile ilgili daha haberimiz var. Yeni kahveleri seçerken birçok numune topluyoruz ve kavurduktan sonra kör tadım yapıyoruz. Masada bulunan kahvelerden birisi o kadar tatlıydı ki naturel bir etiyopya kahvesi sandık. Ancak paketi çevirdiğimizde bir Brezilya kahvesi olduğunu gördük. Ve tabi sipariş verdik. Bu kahve de bu ay içinde stoklarımıza girmiş olacak...

  Son olarak geçtiğimiz ay Ekvador’da kahve tarlası ziyareti yaptım. Bu tarladan aldığım numuneler hayatımda içtiğim en farklı ve kompleks kahveler çıktı. Bu kahveleri ülkemize getirebilmek ve sizlerle paylaşmak için de elimden geleni yapacağım.

  Hepinize iyi pazarlar dilerim.
   
  kirlicezve, aydolu, Tarki ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 8. ziyaretci4

  ziyaretci4 Guest

  Metin bey in kahvelerini çok beğeniyorum ama çeşit ve stok olsa daha güzel olacak. 2-3 çeşit geliyor o da 1-2 ay kaldıktan sonra 1-2 ay daha yeni kahvelerin gelmesini bekliyoruz.
   
 9. metin

  metin Firma Yetkilisi

  Kahveleri beğenmenize çok memnun oldum.

  Maalesef stokların bu durumda olmasının birkaç sebebi var, bizi de etkiliyor ama mücadele ettiğimiz ticari bir durum olduğunu söyleyebilirim.

  Sunduğumuz kahveleri yurt dışından ithal edilmesinden tutun da toptan operasyonumuzun organizasyonu ve ülkemizin ekonomik durumu gibi birçok faktörün etkilerinden az ve öz kahveler sunuyoruz. Ancak bu durumların üstesinden gelenilmek için çok çalıştığımızı bilmenizi isterim.

  Ekvador’dan direk üreticiden kahve alımına yoğunlaşmış durumdayız bu esnada başka kahvelerin stoklarımıza girmesine de az kaldı. Biz de heyecanla bu kahvelere ulaşmayı ümit ediyoruz.

  Ülkemiz kavurucularını deseklediğinizin farkındayım ve görüyoruz. bunu sürdürdüğünüz sürece en güzel kahveleri getirmeye çalışacağımızdan şüpheniz olmasın.

  Desteğiniz için sonsuz teşekkürler
   
  fatihonder, htlr, ziyretci3 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 10. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Bu habere çok sevindim.Bu şekilde iyi kahveler getirip iyi kavrumlar ile bizi memnun ettiginiz sürece yerel kavurucularımızın her zaman hepsinin arkasındayız :)
   
 11. agulerer

  agulerer Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba,
  Naturel işlenmiş kahvelerin sitrik asit oranı mı daha az oluyor?
   
 12. metin

  metin Firma Yetkilisi

  Merhaba

  İlla öyle olmak durumunda değil. Sitrik asiditesi yine mevcuttur ancak naturel işlenme metodu sayesinde tatlılık daha ön plandadır.

  Sonuçta meyveler çekirdek üzerinde kurutuluyor ve meyve tatlılığı çekirdeğe nüfuz ediyor.

  Ayrıca kolay gibi gözükse de temiz naturel kahve elde etmek oldukça zor bir iştir. Çünkü gün içinde kahve meyveleri eşit kurutma sağlanması için birkaç kez ters yüz edilmesi gerekir.
   
 13. agulerer

  agulerer Isınmaya Başlayan Üye

  Peki Türkiye'de genelde satıcıların daha fazla yıkanmış kahve getirmesinin sebebi maliyet mi?
   
 14. metin

  metin Firma Yetkilisi

  Benim fikrim, naturel kahve üretiminin, yıkanmış kahve üretimine göre hacim olarak daha az olması; bu da arz talep dengesine göre naturel kahvelerin fiyatlarının yukarı yönlü olmasına sebebiyet vermektedir.

  Genelde yıkanmış kahve üretim hacmi daha fazladır çünkü nispeten daha kolay üretilir ve daha fazla insana hitap eder. Dünya’da naturel kahveler herkese göre değil diye gözlemliyorum. Ancak Türkiye’de naturel kahveler çok seviliyor.

  Makroekonomik durumlar, yüksek finansman maliyeti ve düşük arz naturel kahvelerin Türkiye’de çok sevilmesine rağmen az olmasının sebebidir diye düşünüyorum.