Hangi çekirdek favoriniz?

'Kahve Çekirdekleri' forumunda kahvesevdalisi tarafından 14 Ara 2014 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. kahvesevdalisi

  kahvesevdalisi Yeni Üye

  Favori çekirdeğiniz ve nedeni şeklinde bir paylaşım başlatayım istedim, yenilikler konusunda birbirimize yardımcı olabiliriz, tabi espresso mu yoksa sütlü türlerde mi kullandığınızı söylerseniz daha yararlı olur.
   
 2. -R-

  -R- Yeni Üye

  Kiva Han Ethiopia Sidamo favori diyemeyiz ama beğendiğim bir çekirdek americano olarak kullanıyorum bütün çekirdekleri güzel bir konu olmuş çekirdek alacaklar fikir sahibi olabilirler bu sayede.
   
 3. mustyq

  mustyq Mustafa ÖZBAHCECİ

  Guatemala Antigua sütlü veya sütsüz çok iyi oluyor..
   
 4. radoslav

  radoslav Yeni Üye

  Sidoma tek başına deıl ama (kahve fabrikası) SİDOMA DİLA oldukça iyidir

  Ama benim sevdiklerimden (kahve fabrikası) Costa Rica Tarruzu Data / orta hafif mayhoşluğuyla espressoda tek başına yada Colombiya ve Guatelama ile beraber %40 civarı harmanla bayılırım... En sevdiğim tatlardan..
  Sidoma Dila hafif diyenlere bir seçenek diye düşünüyorum..

  Ancak hiç türk kahvesi için rio minas harici yada yemen mocha matari dışında öneride bulunan duymadım.. türk kahvesi için öneri bekliyorum :)
   
  Son düzenleme: 15 Ara 2014
 5. UgurUgurlu

  UgurUgurlu Yeni Üye

  Bugüne kadar en beğenerek yaptığım latteyi Kronotrop'tan aldığım Sumatra ile yaptım.
   
 6. kahvesevdalisi

  kahvesevdalisi Yeni Üye

  Uguruğurlu üstadımızın söylediği gibi neren temin ettiğinizi de yazarsanız daha yararlı olacaktır. Aynı çekirdek bile olsa kavurmadan kavurmaya fark ettiğinden yeri de söylemek daha faydalı olur.
   
 7. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Vallahi bu tarz konular görünce cevap, yorum yazasım gelmiyor. :D çünkü bir tüketici olrak da kahveyi çok severim. ve ne yazacağıma karar veremem. :D


  -Kenya
  -Nicaragua
  -Panama
  -El Salvador
  -Guatemala
  -Ethiopia
  -Sumatra/Java
  Kahvelerini yetiştikleri iklim dolayısıyla single origin oldukları zaman çok severim. Ama yöresel olsalar bile güzel oluyorlar. Pek "bu kötü" denilebilecek birşey çıkmıyor. Tabi çok adi değilse. Bu kahveleri özellikle filtreleme metotlarında severim. Bu kahvelerden birini içeceksem kesinlikle önceliğim filtre metotlarıdır.

  Bu ülkeler dışında kalan kahveleri de çok tattım. Ama damağım bunlara daha yakın. Bunların haricinde kalan Costa Rica, Colombia, Bolivia vs pek çekici gelmiyor.

  Mesela (nadiren) sütlü olarak tüketeceksem de Kenya, Guatemala, El Salvador tercih ederim. Tadları süt ile birleşmeye oldukça uygun. Ama damak zevkime göre bir yöresel kahveye rast gelmediysem genellikle kendime yaptığım harmanlardan birini kullanırım. Tabi evde veya dışarıda karar aşamasında sütün nereden geldiğine de bakar ona göre sütlü içerim. Şeker asla kullanmam zaten.
   
 8. moretimeforcoffee

  moretimeforcoffee Paylaşımcı Üye

  favorim yeni kahveler tattıkça değişiyor. önce kahvefabrikasından aldığım kahvelerle başladığım için ilk başlarda favorim Colombia Mesa de Los Santos'tu. Daha sonra Costa Rica Las Lajas oldu. Fakat amerika'dan gelen bir tanıdık vasıtasıyla getirttiğim Organik Peru "Andes Gold" kesinlikle yeni favorim. Ben sütsüz french press ile kullanıyorum sadece. Daha yoğun tatlı ve yumuşak içimli bir kahve içmemiştim.

  Elimde şu anda tadılmayı bekleyen 2 tane daha organik kahve var. Birisi Organic Sumatra 'Black Satin' diğeri organik meksika Altura Tollan. Favorim değişecek mi göreceğiz yakında :)
   
 9. Guven

  Guven Yeni Üye

  benim için yirgacheffe ve monsooned malabar.
   
 10. cdsoft

  cdsoft Yeni Üye

  1 ayda belki farklı kahve çekirdekleri tatma fırsatınız olmuştur, belki de favorileriniz değişmiştir. Değişiklik olduysa (özellikle sütlü için) paylaşırmısınız.
   
 11. moretimeforcoffee

  moretimeforcoffee Paylaşımcı Üye

  sütlü için değil ama e-gurme'den aldığım organik el salvador finca las nubes oldukça dengeli yumuşak bir tat veriyor. french press için tavsiye ederim.