1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

V60 Akış Sorunu

'V60' forumunda thekenan tarafından 11 Mar 2019 tarihinde açılan konu

 1. thekenan

  thekenan Isınmaya Başlayan Üye

  Merhabalar, son birkaç demlemede karşılaştığım bir sorunumdan bahsetmek istiyorum. V60 ile demleme yaptığımda kahveye suyu eklemeye başladığım ilk kısımlarda (ilk 200 gram mesela) akış gayet seri ve devamlı oluyor. Fakat son 100 gramı eklerken hele ki son 50 gramda resmen damla damla akıyor kahve servera. Kahvedeki tozlar filtreyi tıkıyor desem, kruve ile elediğim zamanlarda da aynı sorunu yaşıyorum. Filtreden dolayı desem Hario marka üç farklı filtre var ve üçünde de aynı sorunu yaşıyorum. Atlamadığım bir şey yoksa akışı etkileyecek tek ekten su kalıyor geriye. Suyun ısısı acaba etkiliyor olabilir mi? Gerçi suyu da 90 - 94 derece arası tutmaya özen gösteriyorum demleme boyunca.
   
 2. orkunozkaya

  orkunozkaya Paylaşımcı Üye

  Aynı durumu ben de bazı çekirdeklerde çok yaşıyorum. Açıkcası bunun sebebini çok düşünmedim çekirdeğin karakteristik bir özelliği olarak kabul ettim. Tıkanmanın yaşanacağını bildiğim zaman suyu biraz daha kuvvetli akışla eklemek bende az da olsa fayda sağlıyor
   
 3. ziyaretci4

  ziyaretci4 Guest

  Çekirdeğe göre değişen bir durum bu. Ben iki sebepten dolayı böyle olduğunu düşünüyorum.

  Çekirdek doğal işlem görmüş bir çekirdekse eğer öğütüm sırasında yıkanmış çekirdeklere göre daha fazla toz yapıyor. Bu toz demleme sırasında dibe çöküyor ve demleme sonuna doğru akışı yavaşlatıyor.

  Bazı çekirdeklerin yöresine göre, içinde kepek diye tabir edilen kabuğumsu taneler beliriyor öğütüm yaptıktan sonra. Bu kepekleri üfleyerek vs. kahveden arındırmaz isek demleme sırasında dibe çökerek demleme sonuna doğru akışı yavaşlatıyor.

  Bunlar benim gözlemim. Başka bir sebebi de olabilir.
   
 4. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Etiyopya kahvelerinde daha sık karşılaşılan bir durum hele hele birde değirmeniniz toz üretiyorsa filtre tamamen tıkanıyor ögütme boyutunu büyütmenize rağmen ciddi bir tıkanma varsa iyi bir değirmen alma vaktiniz gelmiş demektir.
   
 5. thekenan

  thekenan Isınmaya Başlayan Üye

  Değirmenim toz üretiyor, doğru. Fakat ben bu sorunu kruve ile kahveyi eledikten sonra, yani kahvede toz olayı yokken de yaşıyorum.
   
 6. morpheus

  morpheus Isınmaya Başlayan Üye

  Benzer bir durum bende de oluyor özellikle etiyopya kahvelerinde v60 için kruve firmasının önerisi 400 mikron eğer 12li kruve setine sahipseniz 500 mikronla elediğinizde problem ortadan kalkıyor. (ama bu sefer daha çok fire veriyorsunuz hele kahve biraz pahalıysa sıkıntı olabilir tercih sizin)
   
  thekenan bunu beğendi.
 7. metehan

  metehan Paylaşımcı Üye

  Daha kalın değil daha ince öğütmeyi deneyin enteresan bir şekilde azalıyor tıkanma. Ve chaffları üfleyerek elinizden geldiğince uçurun. Yine tıkanıyorsa su dökmeyi 1 defa da ya 2 defa da ve hızlı dökmekten başka çare yok :(