1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Moka Pot Yandan Kahve Taşırıyor

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda morclumsy tarafından 2 Şub 2019 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. morclumsy

  morclumsy Isınmaya Başlayan Üye

  Merhabalar,
  Kahhve.com'dan black friday indirimi zamanı 3 cup bialetti moka pot almıştım. O zamandan beri toplam 7-8 kere kullanmışımdır. Moka potu temizlemek için yaptığım (sonrasında döktüğüm) ilk kahvede ve yaptığım 2. kahvede bir sorun yaşamadım. Fakat bundan sonrasında yaptığım demlemelerde moka potun alt ve üst kısımlarının birleşim yerlerinden kahvenin çıktığını gördüm. Kahve bu birleşim yerinden taşıyor, ocağa dökülüyor (fazla bir miktar değil). Bu sıralarda moka potun düdüğü gibi olan yerinden o bildiğimiz ses geliyor. Ben de biraz daha bekletip kahve üst kısma akacak mı diye bekliyorum. Artık su alt kısımda kaynamaya başladığında üst kısma az da olsa bir kahve çıkmaya başlıyor, bu kahve yaklaşık olarak üst kısmın üçte biri kadar ediyor. Tahmin edersiniz ki tadı da yanık bir tat. Sadece 2 kere bu kaynama olayına izin verdim kahvenin akıp akmayacağını görmek için, patlamasından korkuyorum zaten :D
  Onun dışında moka pot ayarında öğüttüm denedim, öğütümü bir tık kalınlaştırıp denedim, sıcak/oda sıcaklığı su ile denedim, bağlantı yerini oturduğundan iyice emin olana kadar sıkırak denedim, kısık/orta ateş şeklinde de denedim ama sürekli bu sorunla karşılaştım. Üstelik moka pot da yeni. Sorun benim yanlış yaptığım şeylerden mi yoksa moka pottan mı kaynaklı diye düşünüyorum.
  Aynı sorunu yaşayan veya sorunun nasıl çözüleceği konusunda yardım edebilecek olan var mı acaba?
   
 2. maturin

  maturin Yeni Üye

  Suyu alt kısımda güvenlik sibobuna kadar koyduğunuz farz ediyorum, onun dışında iki parçanın birleştiği yerde yumuşak materyalden bir conta olması gerek. Onu bir kontrol edin hasarlı ya da oturmuyor olabilir. Eğer öyle ise satıcı ile iletişime geçersiniz. Kahvenin ince öğütülmüş olması suyun doğru akışını keser fakat sızdırmaya sebep olmaz diye düşünüyorum.
   
 3. morclumsy

  morclumsy Isınmaya Başlayan Üye

  Tabii, suyu oraya kadar koyuyorum. Contada gözle görülür bir hasar yok ama zamanında carrefour'dan aldığım yine 3 cup ucuz bir moka potum var evde, onun contası da tam oturuyor bialettiye bir sorun olmazsa onu deneyeyim bari. Çok teşekkür ederim.
   
 4. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  birleştirirken iyi sıkılmıyor olabilir yada bende olduğu gibi rafta çok uzun süre beklemiş bir ürün aldıysanız conta çok sertleşmiş ve değişmesi gerekiyor olabilir.
   
 5. morclumsy

  morclumsy Isınmaya Başlayan Üye

  İndirimden sonra siteye baktığımda öyle bir ürünün satılmadığını görmüştüm zaten, belki de dediğiniz gibi oldu. Conta ve filtre yerlerine oturmuş haldeyken sallanıyor değiştirmek gerek herhalde:rolleyes:
   
 6. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Kahve bayat ve öğütüm boyutu gereğinden ince ya da kahveniz sıkışmış olabilir videosuna bakmak lazım.
   
 7. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Kaç gram koyuyorsunuz?

  Gramajlar sabit mi?

  Arkadaşların da belirttiği gibi,
  Yandan su kaçırma olayı genelde contanın etkisizleşmesi, alt ve üstün iyi oturtulmaması, fazla gramaj veya kahvenin aşırı ince olması durumlarında oluşabilir.
   
 8. baristamc

  baristamc Isınmaya Başlayan Üye

  öncelikle moka potu cok iyi sıkıştırdıgınızdan emin olun , suyunuz valfi geçmesin , ve olması gerekenden ince kahve çekmeyin bütün bunlar tamamsa contanızdan şüphelenebilirsiniz
   
  morclumsy bunu beğendi.
 9. omerika

  omerika Yeni Üye

  merhaba.

  conta'yı sökün ve iki elinizde bir miktar esnetin. geri geldiğinde şeklinde hafifte olsa bir bozulma var mı diye kontrol edin. cevap evet ise yeni bir conta gerekir. bu arada, sıkma konusunda da korkak olmayın. gücünüz yettiğince sıkın.
   
  morclumsy ve baristamc bunu beğendi.
 10. morclumsy

  morclumsy Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba, contayı dediğiniz gibi kontrol ettim çok ufak bir değişiklik oldu. Tekrar deneyeceğim kahve yapmayı. Tekrar ederse aynı durum videosunu çekmeyi düşünüyorum. Henüz çok kullanmadığım bir ürün için 40 liralık değişim yapmak istemiyorum :( kahhve.com'u arayıp durumu anlatabilirim belki yardımcı olurlar.
   
 11. coffeelaw

  coffeelaw Yeni Üye

  Ben de Kahhve.com' dan aynı indirim zamanında bialetti fiammetta modelinden almıştım 3 cup, aynı sorun bende de vardı defalarca denedim ama basınç ile yandan su sızdırması geçmedi, ben de iade ettim.
   
 12. morclumsy

  morclumsy Isınmaya Başlayan Üye

  Benim ki fiammetta modelinden. İade içim geç kalmışımdır herhalde, çok kullanmadığım için durumu fark edemedim. Muhtemelen pek çoğunda vardır aynı sorun.
   
 13. iozciftci

  iozciftci Yeni Üye

  Merhabalar,
  @morclumsy sorunun çözüldü mü acaba? Şu an bende de aynı sorun var da... Bugün hediye edildi bana Bialetti marka moka pot. Hediye olduğu için iade etmek vesaire istemiyorum. Eğer conta problemiyse yenisini alayım... Teşekkür ederim.
   
 14. 093506

  093506 Paylaşımcı Üye

  kahveyi sıkıştırmadınız değil mi?
   
 15. iozciftci

  iozciftci Yeni Üye

  Sıkıştırmadım. Toplam iki kez kullandım bu arada. İkisinde de oldu.
   
 16. morclumsy

  morclumsy Isınmaya Başlayan Üye

  Merhabalar, ben de konudan sonra ilk kez geçen hafta denedim. Conta değiştirmedim ama nedense bu sefer kullandığımda çok az kahve kaçırdı yaklaşık 3-4 damla kadar. Moka potun içine de kahve yarısına kadar anca doluyordu, bu sefer tamamen doldu. Zamanla contada iyileşme de olmadığına göre sorunun neden kaynaklandığını anlayamadım:(
   
 17. sahbaz061

  sahbaz061 Paylaşımcı Üye

  Hocam büyük ihtimal contadan kaynaklı değil, ben ikeanın Mokapotunu kullandım daha ilk denemelerimi yaparken sızıntı oluyordu aradan. Daha sıkı kapatınca çözüldü, bence öğütme boyutunu ve su seviyesini kontrol edip iyice sıkıp öyle deneyim düzeleceğimi düşünüyorum.
   
 18. iozciftci

  iozciftci Yeni Üye

  @sahbaz061 Tekrar merhaba,
  Üçüncü kullanışımdan önce contanın ilk haline göre daha lastiğimsi olduğunu fark ettim. İlginç geldi bana. Sonrasında, yani üçüncü kullanımda, hiçbir sorun olmadı. Belki sıcağa maruz kaldıkça conta kıvama gelmiştir bilemiyorum... :O Tabii bir de daha dikkatli sıktım kapatırken ama contanın kullanmadan önceki haline göre farklı olduğu aşikardı. Belki de buna göre tasarlanmışlardır şu an sorun yok. :O Teşekkür ederim hepinize. :) @morclumsy Özellikle de belirteyim, contada değişim olmadığı varsayımı gözden geçirilebilir. :D Afiyet olsun hepinize... :)
   
  sahbaz061 bunu beğendi.
 19. morclumsy

  morclumsy Isınmaya Başlayan Üye

  Belki de dediğiniz gibidir, sık sık kullanıp gözlemlemek gerekiyor aslında sorunun kaynağını anlamak için:):)