1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Moka Pot Hakkında (yardım)

'Moka Pot' forumunda nuclearmoonrise tarafından 30 Oca 2019 tarihinde açılan konu

 1. nuclearmoonrise

  nuclearmoonrise Isınmaya Başlayan Üye

  Açıkçası daha önce french press'ten önce farklı bir demleme yöntemi kullanmadım ve ailem şimdi granül kahveden kurtulmak için yapılabilecek sağlıklı ve lezzetli demleme yöntemleri arıyor. Bu yüzden çelikten bir yöntem hoşumuza gitti.

  Başlangıç olarak kullanım amacı olarak espresso gibi bir tat aramıyoruz. Filtre kahveye yakın bir kupalık bir kahve demlemek istiyoruz. Yani 300 ml kapasiteli bir mokapotla bir kahve kupası (yine 300 ml) kadar filtre kahve yapabilir miyiz onu merak ediyoruz? Yoksa bu ekipman sadece espresso boyutunda kahveler yapmak için mi kullanılıyor?

  Marka, model, boyut vesaire tavsiyesi verebilir misiniz? Bütçe yüksek değil maksimum 200-250 lira civarı bir şey arıyoruz ama size daha uygun dediğiniz daha yüksek fiyatlı bir moka pot varsa onu da önerebilirsiniz. Link atarsanız memnun olacağım.
   
 2. Biloumba

  Biloumba Isınmaya Başlayan Üye

  Bildiğim kadarı ile 3 kişilik bir mokapot alırsanız 1 kişilik kahve yapamıyorsunuz, yani kahveyi az koyup demleyeyim gibi bir şansınız yok. Ben 3 kişilik Bialetti kullanıyorum, espresso'ya yakın tatlar almak istiyorsanız uygun bir demleme yöntemi ancak filtre kahve benzeri bir tat yakalamak istiyorsanız size french press, american press, aeropress gibi alternatiflere bakmanızda bence fayda var. Mokapot çok sert ve espresso benzeri tatlar seviyorsanız uygun bir çözüm.
   
  nuclearmoonrise bunu beğendi.
 3. nuclearmoonrise

  nuclearmoonrise Isınmaya Başlayan Üye

  Hayır yani 3 kişilik moka pot alıp işte 60 ml su ve az miktarda kahve koyup 1 kişilik kahve yapmaktan bahsetmiyorum. Yani mesela 1 kişilik kahve demlemek için 15 gr kahve koyuluyorsa atıyorum, 6 kişilik moka potta 300 ml su + 15 gr kahveyle filtre kahve yapılabilir mi acaba?
   
 4. Biloumba

  Biloumba Isınmaya Başlayan Üye

  Su hazneleri ve kahve haznelerinin kullanım limitleri belli, yani 6 kişilik moka pota daha fazla değil ancak daha az su koyabilirsiniz ki bu da daha da sert bir kahve elde etmenize yol açar. Şöyle anlatmaya çalışayım mokapotta su haznesini doldurabileceğiniz bir seviye var bu seviyenin üzerinde su koyamıyorsunuz, dolayısı ile koymanız gereken kahve miktarını da değiştiremediğiniz için ancak daha sert kahve elde edebilirsiniz.
   
  nuclearmoonrise bunu beğendi.
 5. nuclearmoonrise

  nuclearmoonrise Isınmaya Başlayan Üye

  Hocam anladım da o zaman şunu soruyorum 300 ml su + 15 gr kahve kullanarak filtre kahve yapmak için kaç kişilik moka pot almak gerekir?

  ya da durum şu mu? "dostum sen 6 kişilik moka pot alıyorsan ve onun haznesi 50 gr kahveyse sen 50 gr kahve koymak zorundasın." diyorsunuz Bu mudur?
   
 6. Biloumba

  Biloumba Isınmaya Başlayan Üye

  Evet benim bildiğim kadarı ile mokapot'un kahve haznesine daha az kahve koyarak demleme yapamıyorsunuz. Yurt dışı kaynaklardan da baktım emin olmak için, aşağıdaki gibi yazmışlar.

  Keep in mind: you can't half-fill a moka pot, so don't buy a 6-cup thinking you can only make 3-cups worth every now and then.
   
 7. aniceman

  aniceman Yeni Üye

  Filtre kahve deneyimi için moka pot tan ziyade v60 daha iyi olmaz mı, üstelik moka potte değişken kupa sayısı için farklı boyutlarda moka pot gerekiyorken...
   
 8. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Bende ikea marka 3 kişilik olan var. Haznesine sibop yerine kadar su, kahve hunisi içine de silme kahve koyuluyor. Bu kurallar sabit. Biraz daha az kahve konabilir yerine göre (%10-15) ama alt hazneden daha az suyun yükselmesine sebep oluyor bu, ve pek ideal değil.
  Ben çıkan kahveyi sıcak su ile seyreltiyorum, totalde 250ml oluyor. Amerikano mantığı. Filtre kahve kıvamına yakın ama aroması farklı tabi. Belki bu şekilde denemek istersiniz.
   
  metuzo bunu beğendi.
 9. cemeray

  cemeray Paylaşımcı Üye

  daha çok filtre kahve tüketmeme rağmen değişik tatlar için 3 kişilik mokapot kullanıyorum. mokapotun kahve haznesine az kahve koyma yada su haznesine fazla su koyma şansınız yok. iki haznede belirli bir miktar için ayarlanmış durumda. 3 kişilik mokapottan 2 kişilik espresso bardağı ancak doluyor, su ekleyerek amerikano yapabilirsiniz ama pek hoş birşey olmuyor. benim hala araştırma aşamasında olduğum aeropress sizin istediğinize daha yakın gibi.
   
 10. baristamc

  baristamc Isınmaya Başlayan Üye

  merhaba bence çevrenizde varsa önce içerek deneyimlemeniz moka pot sade içmek için oldukca sert bir kahve yapar , ben eşe dosta süt sevmiyorlarsa sıcak su ilave ederek yumuşatarak veriyorum , biraz sütle latte yapılabilir. amacınız saf bir filtre kahve içmekse hario v60 yada aeropress tercih edebilirsiniz
   
 11. orneken

  orneken Aktif Üye

  Mokapot alacaksanız kişi sayısına göre alın, az koyma gibi bir olay olmuyor. Ayrıca eş dostta mokapot varsa aile üyeleri bir kez içip denesin .Ben de annem babam içer diye 3 kişilik aldım. Bir yudum içip "bu ne be, asfalt sanki " dediler.
   
  ceburakyilmaz bunu beğendi.
 12. Polemik

  Polemik Yeni Üye

  6 kişilik Bialetti Musa kullanıyorum. Su haznesi 300 ml ancak elde ettiğim kahve 200 ml civarında oluyor. Su haznesinde 50 ml civarında su kalıyor, geri kalan 50 ml'nin ise bir kısmı sanırım buharlaşıyor, büyük kısmı ise kahve haznesindeki kahvede kalıyor.
   
 13. over

  over Yeni Üye

  tahmini kaç gr kahve gidiyor 6 cup musa için ?
   
 14. Polemik

  Polemik Yeni Üye

  18 gram kahve kullanıyorum.
   
 15. arandur

  arandur Isınmaya Başlayan Üye

  Ben de buradan bir arkadaşın tavsiyesiyle sıcak su ekleyerek moka pot kahvesi yapıyorum. Öbür türlü kahveyi yakmaktan öteye gidemedim. Aeropress ve V60 gibi güzellikler varken ancak nostaljik bir duygu verebiliyor moka pot.
   
 16. duracell

  duracell Paylaşımcı Üye

  Kaynar su ekleyip, kaynama sesini duyduğunuz anda da ocaktan alıp altını soğuk suya sokarsanız lezzetli kahveler elde edebilirsiniz. Zaten kaynar su kullanmanın amacı su kaynama noktasına gelene kadar mokapot'un haznesindeki kahve ısınıp, yanmasın. Kaynar su ile bu süreyi en aza indirmiş oluyorsunuz.
   
 17. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  Kahveyi filtre içinde soğuk suyla ıslatarak demleme yöntemi görmüştüm.
  Deneyen var mı?
   
 18. Bilke

  Bilke Isınmaya Başlayan Üye

  İyi günler.
  Moka potla ilgili maalesef aşamadığım bir sorunum var. Neredeyse forumdaki moka potla ilgili her gönderiyi okumama ve internette izlemediğim video kalmamasına rağmen sorunu çözemedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Öncelikle elimde Bialetti Venüs 4 fincan modelinden bir pot var. 4 defa moka pot ile kahve demleme girişiminde bulundum hepsi hüsranla sonuçlandı. Şöyle ki; alt hazneye emniyet valfinin altına kadar sıcak su ekliyorum, (demlemelerin hepsinde farklı sıcaklıkları denedim ama hiçbirisi 60 dereceden az 85 dereceden fazla değildi.) sonra orta hazneyi kahve ile dolduruyorum, (kahve ise 20-21 gr Commandante ile 15-17 tık olarak öğütülmüş) ve iyice sıkarak ocağa koyuyorum. Sorunum şu ki alt haznede demlenen kahve bir türlü üst hazneye akmıyor. Normalde bu sıcaklıklarda 1.5-2 dakika arasında kahvenin akışının başlaması gerekiyor diye biliyorum. Bugün ilk denememde 7 dakikayı gördüm ve sinirlenerek kapattım. İkinci denememde ise daha harlı bir ateşte 1.5 dakika civarında akış başladı ama ona tam olarak akış denemez ve sinirlenip kapattığım demleme haricindeki bütün demlemelerde aynı şey başıma geldi. Alt hazneden kahve kesik kesik püskürerek geliyor. İzlediğim videolarda akış belirli bir hızda sürekli olarak devam ediyor ve sonlara geldiğinde ise akış yerini bir tıslamaya bırakıyor ve ocaktan çekmemiz gerekiyor. Bende ise sürekli bir püskürme var. Bugün son demlememde 65 ml kahveyi ancak alabildim.

  İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.
   
 19. umutk19

  umutk19 Aktif Üye

  Kahveyi pressliyormusunuz ? Çünkü silme olması gerekiyor öteki türlü bar yetmiyor
  Birde ben mesela moka pot ile kahve demlerken suyu yaklaşık 55 derece ye kadar falan sadece alt hazne ısıtıp sonra üzerine puku ve ust parçayı takıp ocağin gucunude ne az nr fazla orta da durcak sekilde birakiyorum
  Birde commandante sahibi olmadığım için inceliği anlayamadım. Espresso gibi ince bi öğütüm olmayacak v60- french press arası bir öğütüm olcak diye biliyorum yani enazindan ben öyle yapıyorum yanıyor öteki türlü kahve
   
  Bilke bunu beğendi.
 20. sefffax

  sefffax Paylaşımcı Üye

  Hazneye kahve koyduktan sonra üzerini sadece bıçak ile sıyırıp düzleyin bastırmayın.
   
  Bilke bunu beğendi.