1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Pedrini Çelik Mokapot 4cup

'Moka Pot' forumunda suatyel tarafından 18 Oca 2019 tarihinde açılan konu

 1. suatyel

  suatyel Isınmaya Başlayan Üye

  merhaba
  önceki 2 alüminyum mokapotumdan sonra yeni bir mokapot ve bu sefer çelik almaya karar verdim. tek kişi olduğum için 2cup alacak iken vazgeçip 4cup aldım. doğru karar verdiğimi gördüm. şöyle ki;
  tam 200ml su alıyor. çıkan kahve miktarı eğer kahveyi içine koyup hiç baskı uygulamaz isem 185 ml kahve çıkıyor, biraz baskı uygularsam 160 ml kahve çıkıyor.
  18-24 gr kahve alıyor bu size bağlı.
  kullanıcı olarak düşüncem sanalbaharattan aldığım guatemala kahvesi V60-french press te gitmeyen açık kavrum kahve mokapotta gideri var. Kavrum veya profili oturmamış kahveler ne olursa olsun bir şekilde mokapotta gidiyor.
  alüminyum paslanmaz çeliğe göre ısı iletkenliği çok iyi bir malzeme. bu yüzden paslanmaz çelikte kaynama süresi 2 kat daha uzun sürdü.
  alüminyum malzeme de ısı iletkenliğinin çok iyi oluşundan dolayı kisa sürede ısınıp uyguladığı basınç paslanmaz çeliğe göre biraz daha fazla olduğunu tahmin ediyorum.
  paslanmaz çelik pedrini de kahve iğne deliğinden çıkıyor bu da basınç oluşmasını sağlıyor. kapağı açık olmasında bir sakınca yok çünkü kahve basınç halinde kahve etrafa saçılmıyor.
  alüminyum mokapotta 10/10 üzerinden kahveler içtim , paslanmaz çelikte puanım ise 9/10 .
  Ancak,
  bugün tekrar bir mokapot alacak olsam yine paslanmaz çelik alırdım. çünkü memnun kaldım.
   

  Ekli dosyalar:

  sonysinger ve coffeelaw bunu beğendi.
 2. coffeelaw

  coffeelaw Yeni Üye

  Ben de elektrikli çelik moka potta demleme yapıyorum. Sanal baharat kahvelerinden moka pot için en çok guatemala kahvesini beğendim. Filtre seçeneklerinden hiçbirisine gitmedi ama enteresan bir şekilde moka potta oldukça beğendim.
   
  suatyel ve sonysinger bunu beğendi.
 3. sonysinger

  sonysinger Guest

  2 cup bialetti brikka, 4 cup pedrini accaio ve 6 cup ikea radig mokapotum var. İçlerinden en çok brikka nın yoğun kahvesini beğenmekle birlikte alüminyum olmasından dolayı haftada 1-2 kez kullanıyorum. Pedrini ile yaptığım kahveler de tatmin edici, miktar itibariyle brikka ile aynı miktarda çekirdekten yaklaşık iki kat çıktı elde ediliyor brikka dan daha ince ancak biraz daha aromatik kahveler yapıyor genel olarak.
  Radig ise genelde sabah kahvaltı öncesi kullandığım mokapotum 25 gr kahve ile yaklaşık 20 gr lık v60 demlemesi kadar çıktı alınıyor. Filtreye daha yakın ancak v60 a nispeten daha çok yağlı fakat daha az aromatik bir kahve oluyor.
  Favorim brikka ama Pedrini de çok tatmin edici .
   
  suatyel bunu beğendi.
 4. orneken

  orneken Aktif Üye

  Ben de bu üründen alacaktım ama gecikince fiyatında 40 lira gibi bir artış oldu. Alamadım malesef.