1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Bialetti Mini Express 2 Cup Renk Sorunu

'Diğer' forumunda TaStY tarafından 27 Eki 2018 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. TaStY

  TaStY Yeni Üye

  Arkadaşlar merhaba,

  2018 haziran gibi Bialetti Mini Express 2 cup almıştım. Yaklaşık 15-20 kullanım sonrası renginde değişiklik oldu (fotoğrafları ekledim). Bulaşık makinasına girmedi ve deterjan kullanılmadı. Kullanım sonrası musluk suyu ile yıkandı. Yurt dışından aldığım için satın aldığım yere götürme şansım yok. Bu renk değişimini gidermek için bir şey yapılabilir mi? Su haznesinde de (hem iç hem dış renkte değişim var) renk değişmesinden dolayı kullanımı ne kadar sağlıklı olur bilemedim.
   

  Ekli dosyalar:

  Cakirilekahve bunu beğendi.
 2. biunlu

  biunlu Aktif Üye

  Geçmiş olsun. Eğer alüminyum ise sakın kullanmayın.
   
 3. Kemtuz

  Kemtuz Isınmaya Başlayan Üye

  Ürün alimunyum bence . Bir şekilde sizin haberiniz yokken bulaşık makinesine atılmış olabilir . Kullanımı pek uygun değil sanki
   
 4. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Islak kaldığı için olmuştur. Sirke ile ya da limon tuzu ile kaynatın bir gece de o suda kalsın ertesi gün temizleyebilirsiniz. Sonrasında ise kararma hala var ise karbonat ile içinde su kaynatın.

  Günlük kullanımda sadece su ile temizleyin (Kahveyi içmeden önce) illa ağır temizlik yapacaksanız da sadece karbonat kullanın.

  Bir yerde kararan alüminyumun oksidasyonunun kesildiğini suda daha az alüminyüm çözünerek zararı azalttığını okumuştum. Ben kendi mokapot'umu sadece suya tutuyorum ve bazen peçete ile siliyorum onun harici deterjan kullanmıyorum. taban kısmında kararma var ama bilerek temizlemiyorum fakat sizin kararma çok farklı içim sinmedi doğrusu.
   
  Cann bunu beğendi.
 5. ziyretci3

  ziyretci3 Guest

  Islak kalıp kurulanmadıgı için bu hale gelmiş sirke veya limon tuzu ile kaynatın arkadaşında dedigi gibi geçmesse hiç kullanmayın atın gitsin.
   
 6. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Benim eski mokapot da böyle olmuştu.Yukarıda söylenenleri yapmama rağmen o kararma gitmedi.Hatta nemli iken kapamış evdekiler.Epey zaman sonra baktığımda jelimsi bir madde vardı su haznesinde.Çok tehlikeli bir durum gibi geldi kullanmadım.Simdi kullandığımı ıslak asla kapatıp kaldırmam.İcinde küçük bir nem dahi bozmaya yetiyor.
   
  Cakirilekahve bunu beğendi.
 7. fatihonder

  fatihonder Paylaşımcı Üye

  Bende brikka var kullandıktan sonra suya bile tutmadan kaldırıyorum, 5-6 aydır sıkıntı olmadı. Üst haznede kahve birikintisi var ama peçeteyle bile alınıyor. Altta da çok az bir kararma var ama ilerlemedi hiç. Kullanıp kullanmamak size kalmış.
   
  bahadr ve Cakirilekahve bunu beğendi.
 8. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Jelimsi hal bakteri kökenli gibi geldi iyi bir şey değil ama ben olsam atmazdım. Önce çamaşır suyunda bekletirdim iyice duruladıktan sonra hala anormal ise aşındırıcı asit kökenli bir şey ile aşındırırdım. Misal tuz ruhu

  Dikkat: çamaşır suyu ile tuz ruhu karıştırılmaz. İkisi bağımsız kullanılabilir.
   
  bahadr bunu beğendi.
 9. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  En doğru kullanım diye duymuştum peki suya tutmuyorsanız alt kısıma vakum etkisi ile gelen kahve kokusu vs nasıl nasıl temizliyorsunuz. Sadece üst kısmı mı temizlemiyorsunuz ? Tat koku vs değerlendirir misiniz?
   
  bahadr bunu beğendi.
 10. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Ben de @fatihonder gibi kullanıyorum.Suya tutup geçiyorum.Öyle havluyla veya peceteyle kurulamak yok.Kalorifer peteğinin üzerine koyuyorum kuruyor.Kahve yağı oldu içi sarımtırak bir renkte.Ama bu koruyucu tabaka aynı zamanda.Tat olarak hiçbir sıkıntı yok.Hatta daha da güzel diyebilirim.
   
  Cakirilekahve bunu beğendi.
 11. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Aluminyum parlatılması en zor şeylerden biri. Asit ve bazda yüzey bozulur. Sirkede kaynatmak da buna dahil. Bulaşık makinesi deterjanları baziktir, o nedenle bozar. Aluminyumun okside hali(aluminyum oksit) çok daha kararlı ve dayanıklıdır. Eloksal kaplama diye satılan aluminyum profillerin üst yüzeyi aluminyum oksitle kaplıdır. Bu tabaka kostik ile kaldırılabilir ancak bu parlak aluminyum elde edileceği şeklinde anlaşılmasın.
  Size temizlik için sabunlu tel diye satılan sıfır numara ovma teli ile tek yönlü bol bol ovma önereceğim.Eğer lekeler derin değilse tekrar parlak aluminyum elde edersiniz. Parlaklık zamanla azalacak ancak temiz görünüm devam edecektir.
   
 12. TaStY

  TaStY Yeni Üye

  Fikirleriniz için teşekkürler. Boru şeklinde gelen kısmının içinde de muhtemelen aşınma vardır, ama onu göremiyorum.
  Açıkcası kullanmak pek içime sinmiyor. Herhalde atacağım.
   
 13. fatihonder

  fatihonder Paylaşımcı Üye

  Alt kısımda hiç kahve kokusu kalmıyor. Aslında ıslak bırakmak çok doğru değil ama günde bir kullandığımdan sorun yaşamadım daha. Alt tarafı suya tutuyorum sadece sıkıntı olmuyor, üst kısma ellemiyorum. Altta az bir renk değişimi var ama beni rahatsız etmedi veya ilerlemedi pek.
   
 14. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye


  Atacaksanız ne olur bana hediye edin lütfen :( bu modeli çok almak istemiştim Türkiye’de çok aradım bulamadım :(