evde kahve böylemi kavrulur

'Kahve Kavurmak' forumunda erkg tarafından 16 Kas 2014 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. erkg

  erkg Yeni Üye

 2. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  evet bununla kavrulabilir. ancak evde ocakta kavrulacaksa, kahvenin kabuğu ocağı batırır.
   
 3. erkg

  erkg Yeni Üye

  30-40 dolar palisi var onunaltinda tabak var ve motorlu demek onun icin
   
 4. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  gördüğüm kadarıyla motorlusu böyle küçük değil. ocak ateşi tek noktaya ısı verdiğinden dolayı büyük olanında homojen kavurma bence zor.

  tabak olması kabuklar için bir işe yaramaz sanıyorum. aynı mantıkla çalışan elektrikli kavurma makinesinin videosuna bakınca ne demek istediğimi anlarsınız

  Dieckmann Kaffeeröster - YouTube
   
 5. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Cidarı kalın bir metal olan tavada kavurduğunuz zaman daha iyi sonuç alırsınız. Bir makine düşünecekseniz, ev kullanımı için Fresh Roast daha mantıklı bir seçim olur.
   
 6. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  freshroast 110v. 220v ile uyumlu modeller yakın zamanda çıkacakmış.

  birde şunu düşünmekteyim. freshroast yapı olarak çok basit bir makine. internetten siparişle geldiği zaman vergisi kargosuyla 600 liranın üzerinde bir rakam tutuyor. çok mantıklı gelmiyor açıkcası. mısır patlatma makinesine soğutma fonksiyonu yaptırılabilir
   
 7. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Voltaj dönüştürücülerle o sorun ortadan kalkıyor. :) Fiyatları 60 - 120 tl arası değişkenlikte.

  Fresh Roast tarzı makineler zaten ev kullanıcısı için tasarlandığı için haliyle basit olmak durumunda. Ama şu an satışta olan Fresh Roast sr700 gayet iyi bir ufaklık. Profilleri kaydedip hafızadan bilgileri makineye bir tuşla getirip aynı profili alabiliyorsun. fiyatı da 259$.
  Fresh Roast sr300 119$, sr500 159$ civarı. 300 - 500 tl arası fiyata geliyor voltaj dönüştürücü, gümrük vergi ve harçları dahil.
   
  Son düzenleme: 21 Kas 2014
 8. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  malesef o kadar ucuz değil. fresh roast sr 500 şu an ebay.com a en ucuz 163$ + $40.01 kargo
  + 63,97 $ ithalat gümrük vergisi = 266,98$ olarak yani 600 TL. ayrıca 100 tl dönüştürücü ise 700 Tl ye mal olur. iyi bir elektronikçi taş çatlasa 100-150 liraya popcorn a soğutma ve devir hızı ekler. bir elektronikçiye sordum çok basit olduğunu söyledi. hatta ekstra olarak zamanlayıcı bile koyabileceğini söyledi. o zaman fresh roast tan farkı kalmıyor. ancak pc bağlantılı sr 700 modeli farklı tabiki.
   
 9. erkg

  erkg Yeni Üye

  Tekrar merhaba, kahve kavurma konusu gercekten masrafli ama bu misir patlatma makinesi iyi bir alternatif gibi gozukuyor,biraz daha açıklayıcı anlatabilirmisiniz veya bur şema falan varsa paylasirsanız bir şansımı denemek istiyorum belki de süper bir maline yaparim [emoji4]
   
 10. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  mısır patlatma makineleri (kısaca popcorn) sıcak hava üflüyor kahve çekirdeklerini hem karıştırıyor hemde kavurmuş oluyor. fakat şimdi ki popcorn makineler bu iş için uygun değil. yani daha kavurmadan kahveyi küle çeviriyor.

  eğer fan hızını ve ısıyı azaltmak çoğaltmak için dimmer devresi eklenmesi lazım. ayrıca sıcak hava üfleyen cihazda rezistans devre dışı bırakılırsa normal hava üfler. bu sayede kahvenin soğutma işlemide gerçekleştirilir (yani aynı saç kurutma makinelerinde ki gibi bir tuşa basınca sıcak hava yerine normal üflemesi)

  toparlarsak sıcak hava üfleyen popcorn makinesi, motor devir hızı kontrolü + tuşa basılarak sıcağın devre dışı kalması + çalışma süresini ayarlıyacak saatde konulursa harika olur :)

  [​IMG]

  How-To: Make a popcorn popper coffee roaster
   

  Ekli dosyalar:

 11. erkg

  erkg Yeni Üye

  Yani al bi fresh roat kurtul diyorsunuz anladim ben :))
   
 12. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  olabilir seçim sizin :)
   
 13. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

 14. coupe

  coupe Isınmaya Başlayan Üye

  Bu alet benim de dikkatimi çekti ama nasıl olur bilemedim.hem çok kabuk saçılacak hem de devamlı kol gücü!sr500 coffee roaster hoşuma gitti ama 110-220v olayı korkutuyor. Alete o kadar para verip ilk fişe taktığımda yakmayalım.internetten çevirici adaptörlere baktım çıkış olarak 100 watt yazıyor halbuki bu alet 1400 watt gözüküyor.
   
 15. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  bu videoda da çekirdekler açıkta kavruluyor, kabuklar nereye gidiyor, ya da neden uçmuyor? kabukların etrafa yayılmasına neden olan ya da diğer yöntemde engelleyen nedir?
  https://www.youtube.com/watch?v=3dIZUtCJzBc
   
 16. coupe

  coupe Isınmaya Başlayan Üye

  ocak üstü yöntemden bahsediyorsanız orada bir hava akımı olmadığı için kabuklar uçmuyor.öbür alman videosundaki makinede ısı tabancası hava üflüyor sürekli,bu da kabukları uçuruyor.
   
 17. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  o zaman kabuklar diğerinde(rusça olan ocak üstü) kahvelerle beraber kalıyor, onları bir şekilde kendimiz kurtuluyoruz değil mi?
   
 18. coupe

  coupe Isınmaya Başlayan Üye

  ben de arayış içersindeyim,hiç yapmadım ama öyle gibi gözüküyor.
   
 19. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  makinelerde hava üflediği için kabukları uçuyor. diğerinde kabukları içinde kalıyor. ancak soğuturken kabuklar uçuşur. ancak böyle birşey düşünüyorsanız hem çok zahmetli oluyor hemde homojen kavurmak ve yakmamak zor oluyor. bu işlemin tavadan kavurmadan farkı rahat çevirebilmek için yapılmış olması. zaten videonun sonunda bazı çekirdeklerin simsiyah bazılarının çok açık renkte olduğunu görürsünüz.
   
 20. mibis70

  mibis70 Yeni Üye

  Evde atıl popcorn makinası var. Ama motor devir hızı kontrolü bulamadığımdan modifiye yapamadım henüz. Tavada kavurmaya devam ediyorum.