Buhar çubuğu ve Vanası Değiştirilmesi

'MODİFİKASYONLAR' forumunda zekimert tarafından 12 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. zekimert

  zekimert Isınmaya Başlayan Üye

  Buhar çubuğunu (ve vanasını) değiştirmeyi düşünüyorum. Bir arkadaşımız buhar çubuğu değişimi yapmıştı, çok da güzel resimli açıklamıştı.

  Çubuğu nereden alabileceğim konusunda bilgi sahibi olan var mı? O dönemde çubuk almak isteyen birkaç kişi daha vardı, belki ortaklaşa alabiliriz.
   
 2. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

 3. myso

  myso Paylaşımcı Üye

  Geçen hafta cuma günü ebay'ten £11+£3(shipping)'a rancilio silvia v1/v2 buhar çubuğu satın almıştım. TL olarak 52,5 liraya geldi. Bu sabah (çarşamba) elime ulaştı ve 12'lik anahtarla taktım. Bulaşık sabunu ve sıcak suyla ısıtarak, eski çubuğu bükmeden çıkarabildim. İlk deneme için gayet güzel bir kıvam yakalayabildim. :) Pannarello çubuğum olmadığı için karşılaştırma yapamıyorum.
  Ebay ve diğer espresso makina parçaları satan siteleri araştırdığım için kargo işin içine girdiğinde 50 TL'nin altına bulabileceğiniz bir yer yok. Satıcı da bu üründen 1000'in üzerinde satış yapmış.
  Rancilio Silvia (V1/V2) Steam Wand / Gaggia Classic Steam Tube Conversion Kit 33311133310 | eBay

  PID sıcaklık kontrolü çok pahalı olduğu için biraz zor, fakat OPV sanırım daha ucuza yapılabiliyor.
   
  Son düzenleme: 12 Kas 2014
 4. muraty

  muraty Yeni Üye

  ben de ingilteredeki satıcıdan almıştım. Ebay den alıp çok kolay bir şekilde kendiniz takabilirsiniz. Değişiklik süt köpürtmede çok farkediyor.
   
 5. zekimert

  zekimert Isınmaya Başlayan Üye

  Çok teşekkür ederim, aradığım link buydu. Hatta bu parçanın takılmasıyla ilgili fotoğraflı bir açıklama da vardı, ama satıcı youtube'da ayrıntılı açıklamış, videoya bakarak da takabilirim sanırım.

  Bir de şu dandik ince uzun buhar ayar vanasının yuvarlak bi vana ile değiştirilmesi konusu vardı, o parçayı nereden temin edebilirim?
   
 6. cdsoft

  cdsoft Yeni Üye

  Yeni konu açmak istemedim buhar çubuğunun değiştirilmesini konusu hakkında buradan yazayım.

  Öncelikle buhar çubuğunu Gaggia Domestic Spares altından 8.75£ + kargoya aldım (toplamda 3 paröça sipariş ettiğim için kargo fazla gelmedi)

  Beko makinemi daha rahat çalışabilmek için önü bana bakacak şekilde yatırdım, videodan izlediğim üzere pense ile buhar çubuğunun bağlı olduğu 6 köşeli somunu çok hafif kendime doğru çektim, sonra yine pense ile çevirerek söktüm (birbirine kaynaşmış gibi biraz zorladı, korkmayın çevirin ama sadece ince 6 köşeli somunu) somun çıkınca zaten çubuğu kendinize doğru çekince çıkıyor. (Çubuğu değiştirmek için makineyi açmanıza gerek yok)

  Yapmanız gereken söktüğünüz somunu çubuktan çıkarmak. Bunun için önce plastik aksamları çıkarın. Birçok arkadaş çubuğu yamultarak ya da ısıtarak deterjanlayarak vb yöntemle çıkarmış. Buna aslında hiç gerek yok. Somun çubuğun 2 noktasında takılacak çıkmayacak, tek yapmanız gereken çubuğun ucunu yere koyup somunun üstüne çıkış yönünde penseyle hafifçe vurmak, kendiliğinden ilerliyor zaten. Böylece yamulmadan çıkıyor. 2 noktadan da çıkarınca sıra silvia buhar çubuğu ucundaki küçük 6 köşeli parçayı sökmek, sonrada ortadaki siyah plastiği çıkarmak, en sonda da iri somunu çıkarmak (artık bu somunla bir işiniz kalmadı, hatta üzerindeki küçük rondela vb ne de ihtiyacınız olmayacak)

  Sonra söktüğünüz ilk buhar çubuğundaki ince somunu silvia çubuğa takmanız gerekiyor, ardından orta kısıma plastik parçayı enson da uca söktüğünüz 6 köşeli ucu takın. Bundan sonra yapmanız gereken çubuğun girişini makineye takıp somunu sonuna kadar sıkmak. Hepsi bu.

  [​IMG]
   
  captain bunu beğendi.
 7. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  bu buhar çubuklarının dünyaca kabul edilmiş bir standartı vs. var mıdır? Kendi makinem için alıp denemeyi düşünüyorum, ancak uymama gibi bir ihtimal de var. beko/arçelik/gaggia dışında deneyip başarılı olan var mı?
   
 8. kbere

  kbere Paylaşımcı Üye

  silvia buhar çubuğu takan bir arkadaş resimdeki fotonun aynısını çekebilir mi? Şansımı denemekte ısrarcıyım, ama en azından bir fikir sahibi olayım

  [​IMG]