1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Kahvede Kıran Kırana Rekabet

'Kahve Haberleri' forumunda sahbaz061 tarafından 3 Ağu 2018 tarihinde açılan konu

 1. sahbaz061

  sahbaz061 Paylaşımcı Üye

  Arkadaşlar herkese merhaba, ülkemizdeki kahve sektörünün gelişimi, kahve piyasasındaki rekabeti, kahve işletmelerinin büyüme hızları ile alakalı güzel bir köşe yazısı okudum ve sizinle paylaşmak istedim. Her köşe başına yeni bir kahve işletmesi kurulması ve bunun devam edeceğini gösteren güzel bir yazı. Okumaya üşenenler için özet geçmek gerekirse sektörün önü baya açık.

  https://m.dunya.com/sektorler/kahve...isina-hakim-yerliler-yukseliyor-haberi-424239
   
  experienced bunu beğendi.
 2. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Güzel bu ama kalitenin düşmesi de sözkonusu..İşin içine ticaret,para girince umarım kalitesiz, bayat kahveler sürülmez piyasaya..Marketlerde raf ömrü uzun ürünlere benzemesin benin temennim
   
 3. DessoEldest

  DessoEldest Paylaşımcı Üye

  Neden böyle bir durum söz konusu olsun? Rekabet yeni olan bir şey değil uzun zamandır olan ve olması gereken bir şey. Bu yazı yeni bir yazı ama uzun zamandır gerçekleşen bir süreci bize anlatıyor. Korkmanız gereken rekabet değil tam aksine tekelcilik. Rekabette firmalar her zaman bir ürünü birbirine göre daha kaliteli ve daha ucuza satmaya çalışırlar. Bu durum tüketicinin tabi ki işine gelir.
   
  experienced bunu beğendi.
 4. experienced

  experienced Paylaşımcı Üye

  .

  Starbucks gibi firmalar;

  Belli bir standardı yakalamak için, ürünlerin kişiselliğinden vazgeçiyorlar.

  Bu anlaşılabilir bir şey,

  Dondurulmuş ev mantısı ile taze ev mantısı arasında bile dağlar kadar fark oluyor.

  Ama firmaların tamamı para kazanmak için kuruluyor.

  Bizlerden biri de bu iş yapsa, diğerlerinden çok ta farklı olmaz sanırım.

  Önemli olan fiyat/performans kabul edilebilirliği bence.
   
 5. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Tam tersine, büyük firmalar küçük cafeleri alıp Tekelleşmeye gider..örneği var istanbulda bir güzel cafeyi meşhur bi yemek şirketi almış? Rekabet güzel ama..Parası olan rekabeti engeller, böyle de durum var..Tabi umarım böyle olmaz..Yine Şerif Başaranın bir yazısında örnek istanbulda 100 tane 3ncü parti kahveci varsa bunun ancak atıyorum 10 tanesi gerçek kahveden anlayan insanlarmış..Çokluk olduğu yerde denetim kontrol azalır ben bunu söylüyorum..Herkes kahve dükkanı açar herkes kahve kavurursa ne olur?
  Canlı örnek vereyim, istanbul Modaya gidin ara sokaklar Kahveci dolu, çok süper bakıyorsunuz 3ncü dalga kahveciler..Tabelalarda Roaster/Kavurma yazıyor harika..Girin sorun kavurma tarihini? Yüzünüze bakarlar kavurmuyoruz başka yerden geliyor derler..Bazı yerlerde ciddi kavurma makinesi bile var cafe içinde ama dekarosyon..
   
 6. Yirgacheffe

  Yirgacheffe Necdet Âgâh - Bonarri Coffee

  Listede şube sayılarıyla ilgili vs küçük yanlışlar olsa da, ticari açıdan pek de yanlış değil ifade edilen.

  Sektörün önünün açık olması çok doğal bir şey zaten. Hele ki, her geçen gün dışarıda vakit geçiren, yeme içme tercihlerini dışarıya yönelten insanların artması ile bu talebe cevap verecek mekanların artması şaşırtıcı değil.

  Sorun eğitim, kalifiye eleman, doğru ürün ve orijinallik.

  Bunlar sağlanmadığı sürece mekân sayısının ya da tabela sayısının artması bir şey değiştirmeyecek.
  Çoğu yanlış strateji ile açılan mekanlar kısa sürede kapanmaya mahkum. Kapanıyor da. Bunun örneği çok var. Zincirlerden herhangi birine dahil olsa bile, yine de bu durumdan kaçamayan yatırım sahipleri var. Bundan dolayı X firma bu yıl 20 yeni şube açarken aynı zamanda 10 şube kapatıyor mesela.

  Ciddi anlamda yeme içme tercihlerini dışarıya yönelten insanların ilgisini çekmek artık öyle kolay değil. Bu insanları mutlu edip de sadık bir müşteri kitlesi ile sürekli sirkülasyon için gerçekten o işi iyi yapıyor olmanız gerekiyor.

  Tabi benim yeme içme sektöründeki tüketim çılgınlığına ayrıca bir eleştirim var. O da üretim olmaması.
  Salt tüketim ve ithalat ürünlerine endeksli yurtiçi ticaretin bu ülkeye pek katkısı olmadığı noktasında yaklaşıyorum olaya. Özellikle ihracat ile, yurtdışına ürün/hizmet satımı ile döviz kaynağını ülkeye sokabilmek daha önemli bana göre.

  Bu kadar tüketim çılgınlığı varken bazı yabancı sermayeli zincirlerin hâlâ Türkiye sınırları içine kavurma tesisi, üretim tesisi açmaması ayrı bir eleştirim. İşlenmiş ürünü katma değerli olarak aynı markanın x ülkesindeki oluşumundan alıp, ülkemiz içinde tekrar katma değer ekleyerek fiyatı iyice şişiriyoruz. Bu hem piyasanın yükselmesini sağlıyor, hem de yurtiçi nakit akışımızın bu operasyonda yurtdışına akmasına neden oluyor. Ürün kalitesi açısından zaten kaliteden söz edemeyeceğimiz için hem kötü ürün içmiş, damaktan kaybetmiş oluyoruz. Hem de cebimizden.
   
  sdcvn ve ozgur bunu beğendi.
 7. DessoEldest

  DessoEldest Paylaşımcı Üye

  Net veriler yerine ihtimaller üzerine tüm yazılarınız. Madem o kadar basit starbucks alsın ozaman tüm cafeleri ve hunharca tekelleşelim. Yukarıdaki yazı tam olarak da şu an dönen düzeni anlatıyor. Peki neden sizin düşündüğünüz gibi işler yürümemiş? Neden kahve kalitesinde bir bozulma yada bir tekelleşme söz konusu değil? Demek ki düşüncenizde bir mantık hatası var. Her geçen gün nitelikli kahvecilerin sayısı artıyor ve kahve konusundaki bilginin artmasıyla 3. dalgaya olan talep de artıyor.

  Verdiğiniz canlı örnekle konunun alakasını çözemedim. İşini iyi yapmayan kahveci varsa bilinçli tüketici oradan alışverişini yapmasın bu kadar basit. "..Çokluk olduğu yerde denetim kontrol azalır ben bunu söylüyorum..Herkes kahve dükkanı açar herkes kahve kavurursa ne olur?" demişsiniz kim kimi niye denetlesin niye kontrol etsin. Bir firmayı kontrol etmeye kendinden başka kimin hakkı var? Ürünü satmak istiyorsa gerekli prosedürleri uygular iyi ürün üretir ve satar. Kendine benzeyen firmalar içerisinde kendine yer edinir ve onlarla rekabet içerisinde ticaretine bakar olay bu.
   
 8. fatihonder

  fatihonder Paylaşımcı Üye

  Ben de kaliteli yerler hep kalsa da kalitesiz yerlerin fazla şekilde çoğaldığını gözlemliyorum. Tabi ben bilinçli davranarak kalitesine güvendiğim yerlere gitsem de çoğunluk kaliteye bakmıyor. O yüzden de işletmeler şova ağırlık veriyor kalite yerine. Bir yer kaliteli çekirdeklerden nitro brew yapıyor bir diğeri aynı fiyata viski bardağına 50 ml içilemeyecek derecede kötü cold brew koyuyor. Hangisinin daha popüler olduğunu söylemeye gerek yok.
  Bir de kahvecilerin artmasının sebebinin kısmen ucuza oturup muhabbet edilecek yerler olmasına bağlıyorum. Şahsen ben arkadaşlarımla yemek yiyip muhabbet etmek isterim ama bu maddi olarak her zaman mümkün olmuyor o yüzden genelde kahve içmeyi tercih ediyoruz.
  Son olarak bu kadar fazla yer açılmasının bir de iyi yönü var bana göre: bunu fark edip araştıran meraklı insan sayısı artıyor. Belki bu sayede kalite tercih edilir. Ama eğer tercih edilmezse kaliteli şeyler sunmaya çalışan kişilerin pes edebileceğini düşünüyorum. Aynı şey restoranlarda çoktan yaşandı mesela. Artık lezzetli ve güzel yemek sunmaya çalışan restoran sayısı çok az. Gösteriş ve atmosfer daha çok kazanç getiriyor.
   
 9. sdcvn

  sdcvn Paylaşımcı Üye

  Verdiğim örneğin çok alakası var..Ben, biz son tüketici olarak Nitelikli kahve -Taze ve doğru kavrulmuş çekirdek arıyormuyuz? Peki İstanbul için konuşuyorum saymadım ama diyelim 50 adet cafe açılmış bunun kaçı Taze kahve kavuruyor?
  Ama derseniz cafe açılsın insanlar kahve içsin o başka..Ben 3ncü Dalga Nitelikli Kahve ve bunu arayanlardan bahsediyorum...Üstte arkadaşlar da bahsetmiş..Çok kahve yeri açmak problem değil problem nitelikli kahveyi sunabilmek..Hazır paketlenmiş 3-6-12 aylık bir kahve ile hizmet yapılıyorsa problem demektir..Örneğimi tekrarlayım Modaya giderken ara mahalleler kahveci dolu, çoğunda kahve demleme ekipmanları var ama Taze kahve var mı orası soru işareti

  Ayrıca net veridir bu, ihtimallerden bahsetmiyorum...
  Bana istanbulda Taze kavrulmuş çekirdek alınacak 5 yer sayarmısınız madem? Kavurma tarihlerini, kavurma tipini (Ligt/medium,city..) sitelerinde açıklayan 5 yer? Bir de kaç tane Nitelijkli Kahve/Coffee sattığını iddia eden yer var, oran kuralım..