1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Aliexpress'ten Alınan Moka Pot

'Diğer' forumunda achfighter tarafından 27 Nis 2018 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. achfighter

  achfighter Yeni Üye

  Aliexpress'ten aldığım, 100ml olarak sipariş ettiğim ama 200ml olarak gelen bir moka potum var. Nasıl demlersem demleyim kahve fazla demlenmiş çıkıyor.

  Yani sıcak suyla, soğuk suyla demlemeye başlama; kalın çekilmiş, daha ince çekilmiş kahve kullanma, kısık ateş, orta ateşte ısıtma gibi bir çok kombinasyon denedim ama her seferinde kahve su ile birlikte geleceğine buhar ile birlikte geliyor. Alt haznede fazla basınç oluştuğu belli ama çözümünü bulamıyorum.

  Hâli hazırda 4cuplık Bialetti Musa kullanıyorum. O her türlü güzel demliyor.
   
  MrHesap bunu beğendi.
 2. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Contayı kontrol edin, pot birleşim yerinden hava kaçırıyor olabilir.
   
  achfighter bunu beğendi.
 3. MrHesap

  MrHesap Aktif Üye

  Aynı dertten bende muzdaribim. Konuyla alakalı bir çözüme kavuşursanız eğer paylaşırsanız buradan sevinirim.
   
 4. coffeebean

  coffeebean Paylaşımcı Üye

  Aynı sorun bende ikeanın mokapotunda var comandante 30 klikte aşırı kısık ateşte bile üst hazneye akış basladıktan hemen sonra buharlı su gelmeye başlıyor çözümleri bekliyorum bende
   
 5. FirstCrack

  FirstCrack Paylaşımcı Üye

  Demleme esnasında bir kaşığı sapından tutup oval kısmını mokapotun birleşim yeri etrafında gezdirin.
  Kaşıkta buharlanma görüyorsanız conta özelliğini kaybetmiş ve neticesinde iç basınç yükselemiyor demektir.
   
  achfighter, mehmetaksit ve pazartesi bunu beğendi.
 6. achfighter

  achfighter Yeni Üye

  Şimdi birkaç kez daha denedim. Contadan değil de valften buhar kaçırıyor. Hatta basınç çok yükselince valften buhar yerine su bile geliyor ama ben valfin altına kadar su koyuyorum. Herhalde buhar dışarı çıkınca yoğunlaşıyor.

  Ayrıca sadece valften değil valfin kenarlarından da buhar sızıyor. Dediğiniz gibi kahveye yeterli basınç ulaşamadığı için su anca buhar haline gelince üst hazneye çıkabiliyor.

  En azından bir deneyim oldu. Bir daha böyle bir şeyi Çin'den almam.
   
  FirstCrack bunu beğendi.
 7. pazartesi

  pazartesi Yeni Üye

  Hem bialetti hem Çin malı çelik moka kullamışsınız, kahve demleme miktarı haricinde lezzet farkı ne kadar bu ikisi arasında? Sözlü nasıl tarif edilebilirse işte; aynı kahve daha acı veya ekşi gibi..
   
 8. achfighter

  achfighter Yeni Üye

  Çin malı olan güzel kahve demleyemediği için pek karşılaştırmaya bile gerek aslında. Çin malı olan fazla demlenmiş kahve çıkardığı için kahvede aroma falan kalmıyor. Sanki hazır öğütülmüş paketli Türk kahvesi içmek gibi. Oldukça yavan bir tat geliyor. Biraz acılık var ama ekşilik yok.

  Musa ise güzel. Hangi kahveyi koysam espresso kadar olmasa da tatlarını alabiliyorum. Kahvenin çekilme derecesini ve demlemeye başlama sıcaklığını değiştirerek tat üzerinde bir nebze oynama yapabiliyorum. Asidik kahveleri pek sevmediğimden asidik tada sahip kahveleri daha yavaş demliyorum. Hatta çoğu zaman Amerika menşeyli kahveleri tercih ediyorum.
   
  pazartesi bunu beğendi.