BEko 2170 aşırı sıcaklık problemi

'Makine PROBLEMLERİ' forumunda hakanyamanoglu tarafından 22 Kas 2012 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. hakanyamanoglu

  hakanyamanoglu Yeni Üye

  Arkadaşlar selamlar,

  Son günlerde makineye bir şeyler oldu.. Espresso yapmadan önce grup başlığından yaklaşık 60-80 ml sıcak su akıtarak duş başlığını soğutmaya çalışıyorum ancak buna rağmen yaptığım espresso, dilinizi değdiremeyecek kadar sıcak oluyor (neredeyse kaynama noktasında).. Buna bağlı olarak (en azından öyle olduğunu düşünüyorum) yaptığım espressolara zehir gibi acı çıkmaya başladı.. 15 günlük Sherif's harmanı ve yine kahve fabrikasından aldığım 10 günlük Brazil Isidro Pereira Estate ile denemeler yaptım ve sonuç aynı, zehir gibi espressolar..

  Değirmenin inceliği ile de oynadım ama sonuç değişmedi.. (Değirmen Ascaso i1-d)

  Daha önce herkesin başına bela olan ve duş başlığının altında bulunan valfin civatasını kırmış, daha sonra idareten yerine oturtmuş ve yaklaşık 4-5 aydır bu şekilde kullanıyordum makineyi.. (Neyseki dün Beko'dan parçayı sipariş vermeye fırsat buldum)

  Acaba bu valfin etkisi olabilir mi aşırı sıcaklığa?

  Önerilerinizi bekliyorum :)
   
 2. mscenani

  mscenani Yeni Üye

  Makinanın ısınması için beklediginiz süreyi daha kısa tutun ve kahvenizi temp ederken çok bastırmayın daha gevşek temp edebilirsiniz.
   
 3. kahveUNO

  kahveUNO Yeni Üye

  Aşırı sıcaklığın nedeni Beko'nun boilerine bağlı mekanik termostatın arızası olabilir (Forumda daha önce Beko/Gaggia'nın parçalarını gösteren bir diagram yayınlanmıştı). Termostat, diagramda 37 no ile gösterilen parça. Termostatlar mekanik parçalar olduğundan arıza yapıp yapışabiliyorlar. Bu nedenle istenen sıcaklığa ulaştığında ısıtıcıyı devreden çıkartmıyor olabilir. Makine açıldığında, boiler soğuk iken kısa devre olup, ısıtıcıya enerji verir. Boiler ısındığında ise açık devre olup ısıtıcıya giden enerjiyi kesmesi gerekiyor. Bir AVOmetre ile kontrol edebilirsiniz.
   
 4. nando

  nando Isınmaya Başlayan Üye

  Makine isinirken buhar dugmesi acik olmasin :) ne olursa olsun gun boyu makine fiste olsada gruptan hic su akitmadan direk shot alinsada kaynama noktasinda bir espresso almaniz makinenin normal calisma sartlarinda imkansiz olmasi gerektigini dusunuyorum.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 5. hakanyamanoglu

  hakanyamanoglu Yeni Üye

  Çıkan espressoyu motta termometre ile akış anında ölçtüm, ortalama 70 derece gibi bir sıcaklık var. Sanırım ben abarttım.. Yine de 70 derece normal mi sizce?
   
 6. hakanyamanoglu

  hakanyamanoglu Yeni Üye

  Sorunun ne oldugunu buldum.. Herkesin kolayca kirdigi grup basligindaki valfi yerlestirirken yerine tam oturmamis ve bu nedenle oldukca yuksek bir basincla fiskiriyormus su :) simdilik duzelttik bakalim.