Mahlkonig Vario kalibrasyon.

espressodelisi

Yeni Kahvesever
Katılım
5 May 2012
Bendeki Vario öğütücüyü içini açıp yeniden kalibre etsem mi diye düşünmeye başladım.
Elimde taze kahve varken sorun yok ama kahve bayatlamaya başladığında en ince konumunda bile sanki yeterli incelikte öğütmüyor gibi geldi. Makinanın içini açıp içinden bir yerden dişlilerin birbirine uzaklığını yeniden ayarlasam mı? Dişlilere baktım herhangi bir aşınma yok ama biraz daha ince öğütürse Türk kahvesi için de öğütebilirim. Bu iş zor mudur? Elim tornavida tutar ama bozarsam yerine yenisini koyamayacağım biraz çekiniyorum.
 

Hasskabal

Yeni Kahvesever
Katılım
20 Kas 2012
Abi bence hiç bulaşma zaten kaç yıl para biriktirip almışsın birde bozarsan çok yazık olur :confused:
Ben olsam o riske hiç girmezdim...
 

espressodelisi

Yeni Kahvesever
Katılım
5 May 2012
Taze kahve ile yeterince güzel öğütüyor ama birazcık daha ince öğütse daha iyi olacak gibi. Bir ara vakit bulduğumda söküp yeniden kalibrasyonu ayarlayacağım ama işten güçten vakit bulamıyorum.
 

espressodelisi

Yeni Kahvesever
Katılım
5 May 2012
Bu adresteki :
Recalibrating the Baratza Vario [photos] - Grinders • Home-Barista.com
ve yukarıdaki youtube linkindeki tarife göre vario öğütücümü kalibre ettim.
Yutube linkinden ve home-barista forumlarındaki tarife göre ABD'de Baratza markası ile satılan vario'ların kalibrasyon vidası deliği açık ve öğütücü ile birlikte çok şık görünümlü 2mm'lik bir alyen anahtar da geliyor. Malesef bizim Avrupa modeli Mahlkönig markası ile satılan vario öğütücülerin yanında böyle bir anahtar gelmiyor hatta kalibrasyon vidasının üzerindeki delik "sökülürse garanti dışı kalır" yazılı bir etiketle kapatılmış. Ben o etiketi söktüm ve 2mm'lik anahtarla ayarladım, artık daha ince öğütüyor.

O vidanın hemen arkasında plastik bir kapakçık var onu sökünce orada bir vida daha görünüyor, o vidayı gevşetip öne arkaya kaydırıp da yapılan bir kalibrasyon şekli daha var ama bu ilk model variolar için geçerliymiş, daha sonrakilerde benim ayar yaptığım kalibrasyon vidasını eklemişler.

home-barista sitesindeki tarifi tavsiye eden baratza firmasında vario öğütücüleri tasarlayan kişinin ta kendisi olduğu için korkmadan kalibrasyonu yaptım. Zaten bu öğütücüyü alalı bir yılı geçti, zaten ithalatçısından garanti konusunda bir beklentim yok bu yüzden korkmadan o etiketi söktüm.
Sanırım bu etiketi koymalarının amacı şu: Öğütücüyü kalibre edecğim diye o vidayı çok aşırı sıkıp dişlileri iyice birbirine değdirip seramik dişlilerin bozulmasına neden olan kullanıcılarla uğraşmak istememeleri.
 
Üst