Satın Alınan Kahve Çekirdekleri Müşteri Değerlendirmeleri

'Forum Hakkında' forumunda olcun tarafından 8 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. olcun

  olcun Yeni Üye

  Merhaba,

  Benim bir konu hakkımda önerim olacak. Biraz önce kahve çekirdeği almak içinYöresel Kahveler linkini ziyaret ettim. Tam 11 adet bir birinden ilginç kahve olduğunu farkettim. Açıklama kısmı ürünü ayırt edici detaylar ile dolu olması harika şüphesiz.

  Ancak ürünü satın alan müşterilerin görüş ve değerlendirmelerin yorum kısmında yer almadığını da gördüm. Söz konusu durumun gerek ürün satışının gerçekleştiği web sitesinde gerekse forumun ilgili kısmında yer almasının faydalı bir uygulama olacağını düşünüyorum. Şahsım olarak çekirdeklerden elden edilen kahvelere ilişkin deneyimlerin yazılmasını hatta bu davranışın puan vb yöntemler ile desteklenmesini çok isterim. Söz konusu uygulamanın yaygın kullanımın kahve satışlarını özendirici, merak unsurunu tetikleyeceği ve tabi bu işe yeni gönül veren kahve severlerin neler tecrübe edeceğine ışık tutacağı kanatindeyim.

  Saygılarımla

  Olcun
   
 2. cembozkus

  cembozkus Yeni Üye

  Her ürün için yorum yapılabiliyor. Onaylandıktan sonra da yayınlanıyor.
   
 3. olcun

  olcun Yeni Üye

  Satış yapılan web sayfasında böyle bir yorum kısmının olduğunu biliyorum. Bu pek çok satış yapan sitede mevcut. Benim vurgulamak istediğim kişilerin bu yorum bölümlerine veya, ki ben daha çok olması taraftarıyım, forumda ilgili bir başlık oluşturup düşüncelerini aktarması. İçimi kokusu hakkında bilgiler vermeleri hazırladıkları kahve ile ilgili tecrübelerini paylaşmaları. :)
   
 4. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  Benim aslında daha "kapsamlı" bir "yorum" veya "görüş" fikrim var, Sayın [MENTION=32]cembozkus[/MENTION] buradan duy sesimi :) (kendisi Kahvefabrikasi.com sitesinin tasarımcısıdır, bir sorunum olduğunda 10-15 dakika içersinde giderilmektedir, yeni bir fikir olduğunda da evirir çevirir halleder).

  Benim fikrim şöyle :
  Şu anda bir kahve için "yıldızlar vererek değerlendir" yerine aşağıdaki parametreleri puanla diyemez miyiz?

  Basit bir "Cupper's Chart" yapılabilir :
  Asidite 4 5 6 7 8 9 10
  Gövde 4 5 6 7 8 9 10
  Tat 4 5 6 7 8 9 10
  Damakta kalan tat 4 5 6 7 8 9 10
  Koku Aroma 4 5 6 7 8 9 10
  Tat Aroma 4 5 6 7 8 9 10

  Kahveyi sadece satın alan üye bu değerlendirmeleri yapabilsin ve aşağıdaki gibi "sypder web" şeklinde karşımıza çıksın.

  Nasıl olur Cem?


   

  Ekli dosyalar:

 5. olcun

  olcun Yeni Üye

  [MENTION=11]MasterBarista[/MENTION]

  Harika bir fikir. Ancak, özellikle benim gibi bu işe yeni koyulan veya tam tanımına hakim olmayan kişilerinde bilgileneceği şekilde açıklamaların da ilgili kısımda yer alması düşünülebilir. Hepsinin yaklaşık tanımlarının bildiğimi düşünmeme rağmen kahvenin gövdesi ne dir. Asiditesi nedir ? Kahve hazırlanış şekline göre yoğunluğu değişebiliyor bu noktada gövde tanımının net ayırd edilmesinin de faydalı olacağı kanaatindeyim.
   
 6. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  O'nun da kolayı olur. Her bir "detay"ı tek tek açıklarım. Nasıl bu tatlara ulaşılır, neye dikkat edilmeli, dilinizin üzerinde nerede bu tadı yakalarsınız vs...vs...
   
 7. cembozkus

  cembozkus Yeni Üye

  Selamlar tekrardan foruma çok bakamıyorum. Yeni görme fırsatım oldu.
  Yanlş anladığım için kusura bakma olcun :). Şimdi benim fikrim şöyle MasterBarista yorum kısmındaki geri dönüşleri gördükten sonra böyle birşey yapalım bence. Güzel fikir belki ama önce olcun un dediği gibi gövde, asidite gibi şeyleri netleştirmek lazım. Ben biraz erken olduğunu düşünüyorum.
   
 8. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  fikrinizi beğendim. Kahve Çekirdekleri ana konusunun alt başlıkları olarak kahve isimleriyle doldurayım o zaman.
   
 9. Cy

  Cy Administrator Site Yetkilisi

  kahve isimleri foruma alt başlık olarak eklenmiştir.
   
 10. olcun

  olcun Yeni Üye

  Harika,

  Böylece merak ettiği kahveyi almak isteyen kişi, o kahveyi satın almış kişilerin bireysel deneyimlerini okuyarak diğer insanlara bilgi vermiş olabilir. Ben belli bir süre sonunda bahsi geçen gövde asidite gibi kavramların oturacağını ve dilde bir ortaklığın sağlanacağı kanaatindeyim.

  İlginiz için teşekkür ediyorum.:rolleyes:
   
 11. Fatih

  Fatih Isınmaya Başlayan Üye

  Ben de bu kaldirilsin diye yeni bir konu acacaktim. Yani Yoresel anlamda olsa, ornegin ulke ulke anlardim da bu haliyle cok mantiksiz olmus. O zaman Kenya'da cikan her bolgenin her kahvesi icin bir alt forum acalim. Bence tek bir alt forum olsa (ornegin Yoresel kahveler) ve herkes oraya acsa cok daha iyi olur. Zaten Forum'a katilan, yorum yapan kisilerin sayisi belli. Oralar hic dolmayacagi gibi, cok fazlalastiriyor. Gereksiz olmus.