El değirmeni ile ilgili acemice sorular

'El Değirmenleri' forumunda cilek77 tarafından 6 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. cilek77

  cilek77 Yeni Üye

  Merhabalar ,

  Bende aranıza yeni katılan bir kahve severim.
  Esas olarak evde frenchpress ile kahve yapmak istiyorum.
  Çekirdek öğütmek için ise araştırdığımda eldeğirmeninin daha mantıklı olacağını gördüm ama aklıma biryerde gördüğüm soru takıldı.
  Eldeğirmenleri genelde türk kahvesi için ayarlandığından filtre kahveye çok ince geliyormuş.
  bu konuda siz tecrübeli arkadaşlardan bilgi veya öneri alabilrimiyim.

  Şimdiden teşekkürler...:)
   
 2. Lautreamont

  Lautreamont Paylaşımcı Üye

  French press Türk kahvesine göre oldukça kalın öğütülmesi gereken kahve ile yapılıyor bu yüzden modifiye edilmemiş Sözen marka el değirmenleri ile french press kahve yapamazsınız. Aldığınız değirmeni Sirkecideki Sözen'in yerine götürün, yanınıza da french press kalınlığında çekilmiş kahve alın. Daha kalın kahve çekmek istediğinizi söyleyin ve yanınızda götürdüğünüz kahveyi gösterin. Üzerinde oynama yapacaklar ancak o şekilde french press içebilirsiniz.

  Kolay gelsin :)
   
 3. cilek77

  cilek77 Yeni Üye

  Cevap için teşekürler .

  Ama yolu sirkeciye çok sık düşen birisi değilim.
  Bu yüzden alternatif değirmen el / otomatik öneriniz varmı ?
   
 4. selcukm

  selcukm Yeni Üye

  En iyisi en kalın ayarda çekip deneyin, size hoş gelmeyen bir tad yoksa daha profesyonel bir değirmen alana kadar öyle idare edin.
   
 5. espressodelisi

  espressodelisi Yeni Üye

  En kalın ayar için değirmenin altındaki ayar vidasını tamamen çıkarın öyle öğütün, belki olması gerekenden biraz ince olabilir ama idare edersiniz. Ben elektrikli değirmen almadan önce yıllarca el değirmeni ile bu şekilde idare ettim. French press kahvede bardağın dibinde birazcık kahve taneleri görmeyi dert etmeyince sorun olmuyor.
   
 6. Lautreamont

  Lautreamont Paylaşımcı Üye

  Benim kullandığım Sözen değirmenin vidasını komple çıkararak espresso bile yapamıyordum. ( O halde bile espressoya göre ince çekiyordu )
   
 7. mrlp

  mrlp Yeni Üye

 8. MasterBarista

  MasterBarista Yeni Üye

  [MENTION=72]cilek77[/MENTION] Geçen aldığım Sözen El Değirmenleri yine epey "düzgün" bir sonuç verdi ve Türk Kahvesi'nden French Press'e kadar ayarlanabiliyordu, ünlü bir Stand Up'çı arkadaşımız satın aldı (Twitter takipçilerimden), epey de memnun. Ancak malesef Sözen'in tüm öğütücüleri artık eskisi gibi tüm ayarlarda olmayabiliyor, %20-%30 oranında "defolu" olarak tabir ettiğim ayarlanamıyan öğütücüler de denk geliyor.

  Ben Sözen'den öğütücü alırken hepsini modifiye ettirmeye çalışıyorum, ancak onlar müsait olmayabiliyor, almadan çıkıyorum, sonradan başım ağrımasın diye. Yanımda zaman zaman çekirdek ile gittiğimde de orada deneyebiliyor, ona göre alıyorum...
   
 9. cilek77

  cilek77 Yeni Üye

  Hepinize teşekkürler.
  İlk olarak vidayı komple çıkarmayı deneyeceğim sonrada porlex e bakarım .
  Hepinize bol kahveli sohbetli günler
   
 10. Lautreamont

  Lautreamont Paylaşımcı Üye

  O arkadaş bizim forum buluşmalarına da gelse ya :)
   
 11. kahveUNO

  kahveUNO Yeni Üye

  Taze kahve severler arasına hoşgeldiniz.
  Yorumlar zaten yazılmış. French press için elinizdeki değirmenin vidasını sonuna kadar gevşetin. Değirmenin altta dönen parçasının sabit köprüye değecek kadar aşağıya indiğinden emin olun. Bunun için ortadaki kalın kare öğütme miline üstten vurup en aşağıya indiğinden emin olun. Bazen mil yukarıda takılıp kalabiliyor ve ince öğütmeye devam ediyorsunuz.
  French Press'te ince öğütülmüş kahvenin acılığa sebep olacağına dair bazı yorumlar olmuştu. Doğrusunu isterseniz benim görüşüm ince öğütmenin acılığa kötü bir etkisinin olmadığı. Elinizdeki French press iyi ise ve ince tanelerin geçmesine fazla izin vermiyorsa sorun yok.
  Evden/espresso makinemden uzakta iken eldeğirmenimi ve 0.5litrelik Bodum French Press'imi yanımda taşıyorum. Eldeğirmeninden ince öğütülen bir miktar kahve french presin süzgecinden kaçarak fincanın dibinde Türk kahvesi telvesi gibi kalıyor, fakat bu miktar Türk kahvesi telvesinden daha az.
  Hazırladığınız kahvenin tadı acı geliyorsa, prese bastırmadan önce daha az bekleyin. Standart süre olarak ben 4dk bekliyorum. 3-3.5dk beklemek acılığı azaltabilir.
  Lezzetli kahveler:)
   
 12. cilek77

  cilek77 Yeni Üye

  Arkadaşlar bu konu ile ilgili araştırma yaparken linkteki makinayı gördüm kullanan yada bilen var mı ?
  KG 49 KAHVE ÖĞÜTÜCÜ : KAHVE DEĞİRMENLERİ : evdekahve.com

  Bir sorum daha var kavrulmamış kahve almak istesek nerden alabililiriz :)
  Youtube da mısır patlatma makinası ile kahve kavuranları seyrettim dün ve denemek istedim .
   
 13. espressodelisi

  espressodelisi Yeni Üye

  Aman aman uzak durun o tip öğütücülerden. Bıçaklı öğütücü diyor. Öğütme sistemi çok hızlı dönen bıçakların kahve çekirdeklerine çarpıp parçalaması şeklinde oluyor, yani kısa süre çalıştırınca kalın öğütmesi, uzun süre çalıştırınca da ince öğütmesi bekleniyor ama o bıçaklar çekirdeklere rastgele çarpıp parçaladığı için tanelerin boyu aynı olmuyor, yani french press için iri öğütmek istediğinizde bile bazı parçalar daha küçük, bazıları iyice toz halinde vb. olduğundan homojen bir öğütme beklemeyin.
   
 14. cilek77

  cilek77 Yeni Üye

  Yorum bildiren herkeze teşekkürler .
  Porlex değirmenden edindim bende. Haftasonu ilk denememi yapıp sizler ile paylaşacağım.
   
 15. Stockholm

  Stockholm Yeni Üye

 16. CoffeeBosnjak

  CoffeeBosnjak Aktif Üye

  Cevap: El değirmeni ile ilgili acemice sorular

  Arkadaşlar Merhaba ! Benim elimdeki antika el değirmenibulunuyor ( nerden baksanız 1960 yılından beri ) babaannemden yadigar fakat sözen'e şekil itibariyle benziyor olsa bile performansı çok kötü , çok ince öğütüyor vidayi en kalın öğütme aralığına getirmiş olsam dahi ayrıca çok tozlu öğütüyor . Ben bu değirmeni, işlevini daha güzel yerine getirmesi açısından bir ayar ; üzerinde bir düzeltme yaptırabilir miyim yoksa kenarda süs olarak koyup yeni bir tane değirmen almam daha mı iyi olur ?