Arçelik Espresso Öğütüm Boyutu Sorunu

'Karşılaşılan Sorunlar' forumunda kursatyurt tarafından 10 Eki 2019 12:27 tarihinde açılan konu

 1. kursatyurt

  kursatyurt Yeni Üye

  Merhaba

  Yakın bir tarihte sıfır bir Arçelik Espresso Makinası aldım. Hario Mini Mill Plus öğütücü ile 5 clickte 30sn 60ml ve 6sn sonra akışın başlaması gibi kriterleri tutturarak kreması yerinde shotlar alabiliyorum çekirdek olarak şimdiye kadar genelde sanalbaharattan aldığım Sidamo çekirdeği kullandım. Sütlü kahveler ve amerikano için sorun yok ancak dışarda güzel hazırlanmış espressoyuda seven birisi olarak espresso shotlarım acımsı ekşimsi geliyor. Dün birde dışarıda çekilmiş kahve ile deneyeyim dedim TCHIBO dan barista espresso kahvelerini aldım espresso öğütüm. Ancak makinadan herhangi bir akış alamadım. Sizce bu aşamada denemem gereken var ?

  Not : 4 clickde akış çok yavaşlıyor kahve yanıyor 6 click fazla açık geliyor. 5 click gerçekten ideal bir noktada gibi duruyor öğütüm için.
  WhatsApp Image 2019-10-03 at 01.08.24.jpeg WhatsApp Image 2019-10-07 at 09.08.11.jpeg
   
 2. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Kürşat bey,
  Aynı makinayı kullanıyorum ama öğütücüm comandante. O kadar değişken var ki.. Yaptığım yüzlerce deneme sonunda hala birşeyler öğreniyorum. Akış ve kriterler uygun görünüp acı/ekşi kahve içebileceğiniz gibi; tam tutmuyor göründüğü durumlarda daha güzel tatlar da alabiliyorsunuz.
  Çekirdeğin tazeliği, kavrumu ve öğütümü çok önemli tabi. Her çekirdek de espressoya gitmeyebiliyor. Çekirdeğin blend olması tutarlılığı arttırır. Tazelik derken de birkaç günlük olmamalı. 10 gün gibi geçmesi daha tutarlı sonuçlar veriyor. Tchibo 5-6 aylık kahve satıyor ve kavrumları koyu. Sanalbaharat kavrumları konusunda da farklı yorumlar geliyor.
  Eğer değirmen değiştirmeyecekseniz yakın zamanda, forumda çok yetkin kavurucularımız var, espresso blend alarak denemeleri onlarla yapabilirsiniz.
  Espresso için çok küçük kademe aralıkları ile öğütüm gerekebiliyor. Farklı marka değirmenlerde bunun için modifiye yapan kullanıcılar oluyor zaman zaman. Comandante ince ayar için red clicks aks seti çıkarmıştı(bende de yok).
   
 3. atoprak

  atoprak Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba,

  Göründüğü kadarıyla, ve yazdıklarınızı da hesaba katarak, shot ın bir pek bir problemi olmadığı aşikar.
  Ben burada problemi biraz kahve de arıyorum... Açıkçası kahvenin kötü olması veya kavurumun dan çok, sizin içim zevkinize pek uygun olmayışı olabilir...

  Bir kaç değişiklik yaparsanız bence daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

  - Yukarıda @freenautilus arkadaşımızın da belirttiği gibi özellikle espresso seviyesinde kavrulmuş harman veya asiditesi daha düşük, belki turunçgil tatlarının daha az olabiliceği bir kahve ile önemli bir yol katedebilirsiniz. Sidamo asidite olarak biraz yüksek kalıp, biraz açık kavrulursa (espresso kavurumu olmayan), hele hele bir de fazla taze olursa (kavurum + 10 gün beklenmeli... bazı çekirdekler için daha bile çok olabilir), ekşilik üretir..

  - Kahve miktarını iyi ayarlayın ... ben 20gr lara çıkıp, öyle ayar tutturmaya çalışırdım ki, sanki 14-16gr arası, biraz daha ince çekilmiş kahveden, normal bir tamp ile daha iyi sonuç alıyorum.

  - İsterseniz, özellikle bu tip asiditesi yüksek çekirdekler için ısıyı bir parça arttırmayı deneyin... bunun için Arçelikte ışık sönüp, tekrar yandığında 5-10 sn kadar buhar moduna geçip kazanı biraz daha ısıtın, modu kapatıp, shot alın... fazla yaparsanız kahve yanabilir.. yanarsa bu sefer acılık artar, renk koyulaşır.. keyfide kaçar kısaca :)

  - Espresso yu içimeden önce mutlaka bir kaşık ile hafifçe karıştırıp havalandırın. Espresso akım sırasında homojen olarak akmaz.. belirli zaman aralıklarında konsantrasyonu değişir... eğer bunu yapmazsanız, ilk aldığınız yudum, genellikle biraz daha ekşi olan son bölümdeki asiditedir.

  - Shot ayarınız düzgün ise, shot ı 3/4 zaman da kesip, son bölümü almamayı deneyebilirsiniz.

  - pH değeri daha yüksek su kullanabilirsiniz... yüksek Ph değeri (alkali su), asiditeyi biraz baskılayacaktır.

  Espresso hakkaten denemei yanılmanın bol olduğu, tuttutrmanın zaman aldığı bir içecek... öyle hemen olmuyor .. ben yapamadım en azından ...
   
  freenautilus bunu beğendi.
 4. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Aklıma geldi, ek olarak gramaj olayında şöyle bir durum var: çekirdeğe ve kavruma göre çekirdek ağırlık/hacim ikilisi değişiklik gösteriyor. 18gr tartarsınız ama açık kavrumdur, ağırdır; tamp yapınca hacim düşük olur. Yada tersi. Bu da yine akışı etkiler.
   
 5. mburakurnaz

  mburakurnaz Isınmaya Başlayan Üye

  aynı makine ve aynı değirmeni kullanıyorum. bizim değirmen çok dengesiz, art arda iki öğütümde aynı performansı göstermiyor. bu yüzden 5 klikte öğütüp un eleğiyle eliyorum. siz de göreceksiniz, neredeyse coldbrew boyutunda parçalar kalacak. makineyi 20 dakika önce kaşık takılı şekilde açıp birkaç defa boş akıtıyorum. shot almadan hemen önce de 2-3 saniye boş akıtıp içinde buhar varsa onun çıkmasını sağlıyorum. kahveyi koymadan önce kaşığı kuru bezle siliyorum. 15 gr kahveyi kaşığa koyuyorum, elekte 5-6 gram kalıyor. 5. saniyede shot akmaya başlıyor. tamperiniz varsa güzelce tamp yapın, kahvenin tadının değiştirdiğini göreceksiniz. tamp kuvvetini deneyerek bulabilirsiniz. sonuç olarak ideal sürede shot alıyorum. tchibodan aldığınız kahve sanırım öğütülmüş. onun öğütümü uygun olmayabilir, kendiniz öğütmeniz daha iyi. 4te öğütüp daha az kuvvetle tamp yapabilirsiniz vs.