Sözen Değirmen Keskinleştirilmesi

'El Değirmenleri' forumunda cemix tarafından 28 Tem 2018 tarihinde açılan konu

 1. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Arkadaşlar Merhaba,
  İnternetten tanıştığım bir arkadaş şöyle yararlı bir video çekmiş ben ellerine sağlık dedim sizinle de paylaşmak istedim :) buyrun:

  https://www.youtube.co
   
  Cakirilekahve, tunavy ve erkannhl bunu beğendi.
 2. erkannhl

  erkannhl Isınmaya Başlayan Üye

  paslanmanın önüne geçebilmek için kaplama yapılıyor diye biliyorum eğe yapılırsa paslanmaya açık hale gelebilir.
   
 3. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Videonun sahibi benim aranıza yeni katıldım. Değirmenin içini söktüğümde kaplamaya dair herhangi bir şey görmedim uzun zaman önce keskinleştirmiştim videoda tekrar keskinleştirdim hiçbir korozyonla karşılaşmadım.
   
  tunavy bunu beğendi.
 4. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Ben de Muhammet'in (@Cakirilekahve ) rehberliğinde sözenimi elden geçirmeye karar verdim. Fakat Sözen bu! hemen cesaret edemedim. O yüzden öncelikle ablamın kullanmadığımız Yaşar fantom marka değirmenini kurban edeyim dedim :) Yaşarın dişlerinin %80'ini keskinleştirip denedim ve olumlu sonuçlar aldım. Sonra Sözene geçtim. Kabasını bugün bitirdim. Karşılaştırmalı görselleri paylaşayım kullanım sonuçlarını da analiz eleğimle daha önce yaptığım ölçümler (http://www.kahveler.net/kahve/2649-analiz-test-elegi.html/) ile karşılaştıracağım. Ama farklı kahveler ve farklı seviyeleri test etmek için zaman gerek. O sebeple performans sonuçlarını biriktirip toplu paylaşacağım. Son olarak tombul sözen tombul değirmenlerin içi çabuk pisleniyor bu yüzden onu da limon tuzu+ kaynar su ile temizledim. Fotoğrafları ekliyorum:
  Sözen alt önce:
  sözen alt.jpg
  sonra:
  Sözen alt temizlenmiş.jpg
  Sözen önce:
  sözen önce 2.jpg sözen önce 3.jpg sözen önce 5.jpg
   
  Cakirilekahve bunu beğendi.
 5. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Sözen Keskinleştirme başlangıç:
  mod başlangıç 2.jpg mod başlangıç 4.jpg
  Sözen kaba keskinleştirilmiş:
  Sözen mod 1.jpg Sözen mod 2.jpg Sözen mod 3.jpg
   
  Cakirilekahve bunu beğendi.
 6. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Hayırlı olsun sonuçlarını merakla bekliyorum :)
   
 7. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Merhaba arkadaşlar. Yıllardır ara ara misafir olduğum bu foruma katılarak katkı yapmak istedim. Elimde sözen ve porlex değirmenlerim var ve taze çekirdek ile kahve keyfi yapmaya çalışıyorum. Acaba artık yeni değirmen mi alsam diye düşünürken comandante'yi gördüm, çok beğendim, ama bütçemi çok aşıyordu. Malum, iyi kahve için ucuz bir yol yok..
  Testleri okurken, sözenin de hala seçenekler arasında yer bulduğunu görünce bir şans vermek istedim. Sap ve gövdeyi ahşap ile giydirdim pirinç kokusundan kurtulmak için. Sonra da Muhammet bey keskinleştirme olayını tavsiye etti.
  Hobilerim sebebi ile teknik imkanlarım fena değil. Eğeden hariç ek aletler de kullanarak hem dış hem iç çark için keskinleştirme yaparak modifikasyonu tamamladım. Sonuçlar gerçekten inanılmaz eskiye göre. Çekme hızı, kolaylığı ve homojenlik çok fark etti. Espresso için hala denemeler yapıyorum ama hızlı bile aksa çok daha aromatik ve içilebilir bir kahve çıktı bekodan. Top şekilli kol süper konforlu oldu.

  IMG_0928.JPG IMG_0930.JPG IMG_0929.JPG IMG_0925.JPG IMG_0926.JPG
   
  cemix, Cakirilekahve ve forgondor bunu beğendi.
 8. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  IMG_0924.JPG IMG_0923.JPG IMG_0922.JPG IMG_0921.JPG IMG_0920.JPG
  Ayar vidası ve yuvası biraz diş kapmış, yeniden klavuzdan geçirip vidayı da alyan baş ile değiştirdim. Benim için daha konforlu bir ayar imkanı oldu alyan ile.
   
  Cakirilekahve ve forgondor bunu beğendi.
 9. sonysinger

  sonysinger Isınmaya Başlayan Üye

  Merhabalar, ben de Türk kahvesi çekmek için comandante yerine sözen kullanmayı düşünüyorum, boş boş durmasın evde @freenautilus siz dremel vs. bir cihaz mı kullandınız keskinleştirme için?
   
 10. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Evet, halka şekilli parçanın üst ucunda eğe izlerini derinleştirmek için karbit freze ucunu kullandım. İç parçayı da 240 kum bant zımpara ile keskinleştirdim
   
  sonysinger bunu beğendi.
 11. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Elinize sağlık iyi günlerde kullanın :) Türk kahvesi için kullanmak istemiyorsanız en alt kısıma da ince ince diş açabilirsiniz özellikle espreso için :).
   
  freenautilus bunu beğendi.
 12. Bisikletgezgini

  Bisikletgezgini Paylaşımcı Üye

  Ellerinize sağlık güzel şeyler yapıyorsunuz ancak Sözenin asıl sorunları olan,
  yalpalanma ve ayar vidasının metale sürtünerek kahve içine demir tozu bırakmasına karşı yapılmış bir çözüm göremedim.
  Daha önce bir arkadaş rulman ve sizin kullandığınız imbus (alyan) vida yerine bilyalı setuskur civata kullanıp sürtünmeyi minimuma indirmeye çalışmıştı.
  Şöyle:
  http://www.kahveler.net/kahve/3022-sozen-surtunme-ve-yalpalanma-tedavisi.html/

  Bunları da ilave edebilirseniz daha da iyi olacaktır sanırım.Kolay gelsin. :rolleyes:
   
  Sabritur ve freenautilus bunu beğendi.
 13. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Teşekkürler,
  Şimdiye kadar edindiğim tecrübe gösterdi ki, bazen elindekini almak istediğin şeye dönüştürmek hem emek, hem maliyet olarak harcadığına değmiyor ve uğraşına rağmen istediğin sonucu elde edemeyebiliyorsun. Bu yaptığım modifikasyon eskisinden çok daha verimli bir değirmenim olmasını sağladı. Ama günümüzün serleştirilmiş çelikleri gibi kaliteli ham maddesi olmayan bu değirmene daha fazla emek harcayacağımı sanmıyorum.
  Şimdiye kadar verdiğim emeğin karşılığını kesinlikle aldım ama daha fazlasını elde etmek için değirmeni baştan yaratmak lazım.
   
  Cakirilekahve ve Bisikletgezgini bunu beğendi.
 14. Bisikletgezgini

  Bisikletgezgini Paylaşımcı Üye

  Ben hevesinizi kırmak için yazmadım biliyorsunuz.
  Ancak sevgili forum ve burada yazılan yazılar ,paylaşılan deneyimler sayesinde geçtiğiniz yollardan geçerek sonunda aldığınız karara ulaştık çoğumuz.
  Öğütücü çok ama çok önemli.Hangi yoldan geçersek geçelim tartışılmaz sonuç bu.
  Tabii en doğru kararı gene siz vereceksiniz.
  Sevgilerimle :)
   
  freenautilus bunu beğendi.
 15. Sabritur

  Sabritur Isınmaya Başlayan Üye

  Zaten toplum olarak Demir eksiğimiz var az Demir’den zarar çıkmaz faydası var
   
 16. freenautilus

  freenautilus Paylaşımcı Üye

  Elbette, biliyorum tabii☺️ Ben de baya uzun süredir zaman zaman okuyorum forumu ve yıllar öncesinden değirmenin birinci öncelik olduğunun bilincindeyim. Ama bütçemize göre fiyat/performans ikilisinde doyuma ulaşmak amaç. Yoksa tepe nokta hep belli
  Yanlız bizde kur farkından dolayı ekstra pahalı olsa da, yabancılar bile parasını çok dikkatli harcıyor ve ince ince hesap ediyor. Yaptığı upgrade için ödediği rakamın karşılığını eğitimsiz bir damak ile alabilecekmi vs. Şahsen tüm üst düzey el değirmenlerinin biraz daha hesaplı olabileceğini düşünüyorum. Ama genelde küçük işletmeler olduklarından ve avrupalı iş gücünün pahalı olması sebebiyle düşmediği kanısındayım.
  Bir konu da şu, bunlar bizim bütçemiz için uzun süreli yatırım demek, 1 kere almak istiyorsun. Ama 1-2 sene sonra v2 çıkıyor, hopbala! E hani benimki mükemmeldi.. Gerçi birçok sektör böyle..
   
  Bisikletgezgini bunu beğendi.
 17. sonysinger

  sonysinger Isınmaya Başlayan Üye

  Black Hawk Down'da duymuştum ilk kez öğütümün en önemli kısım olduğunu, bombalar yağarken kahve değiren bir coniden.
   
 18. Cakirilekahve

  Cakirilekahve Paylaşımcı Üye

  Sözende en sıkışık ayarda kahve çekildiği zaman alt vida matkap gibi iz yapıyor. Benim sözende de aynısı oldu şimdi o izde kendi çapında dönüyor içinde kahve varken yalpalanma sorunu çok çok az oluyor.
   
 19. cemix

  cemix Paylaşımcı Üye

  Merhaba arkadaşlar, yukarıda yazmıştım keskinleştirme denememi. Keskinleştirmeden sonra bir de sözen değirmenin aşınan demirini değiştirdim. 250 mikron analiz eleğiyle yaptığım toz analizlerini paylaşayım. Yorum yapmak gerekirse keskinleştirmek toz üretimini azaltıyor ama çok fazla değil. Bunun yanında demlemelerimde ideal süreleri yakalamam daha kolaylaştı diyebilirim. Yani keskinleştirme tozu çok fazla azaltmıyor ama partiküllerin daha homojen dağılmasını sağlıyor anladığım kadarıyla. Ayrıca çevirme kolaylığı da katıyor. Tabi benden daha iyi keskinleştiren arkadaşlar daha çok verim alabilir. Ya da @freenautilus gibi daha profesyonel yapılırsa toz üretimi ve homojenlik çok daha fazla değişilebilir. Son olarak yaşar değirmenin mili üstten daha sabit olduğu için daha tutarlı ve düzgün sonuçlar verdi. Özellikle keskinleştirmeden sonra yaşarı daha çok kullanıyorum. Bence eminönüne uğrarsanız yaşar değirmenlerine de bir göz atın derim.
  Önceki analizler:
  değirmen analizleri ilk.png

  Sonrası:
  değirmen analizleri son.png
   
  freenautilus ve Cakirilekahve bunu beğendi.
 20. Sabritur

  Sabritur Isınmaya Başlayan Üye

  Arkadaşlar kahveye ilk alıştığımda bundan 10 sene önceydi Avrupa’ya şöförlük yapıyordum otobanda bir petrolde bir kahve içtim öyle hoşuma gittiki anlatılmaz gel zaman git zaman bende bir makine alayım dedim gittim filitre kahve Makinesi aldım en kalitelisinden sözde aynı kahveden içeceğimya :) kahveyi demledim oda ne çay gibi kahve internetten araştırmaya girdim meğer makineleri ayrıymış amaZon sitesine girdim hemen Bir gaggia aldım bir Sözen aldım ama çok acı oluyordu derken en iyi makine gaggia Classic olanlarımı 250$ birtane daha sipariş verdim Amazon’dan oda ne daha acılaştı kahvem espressodan geçtim amerika’noya Çevirdim işi öyle devam ettim meğer sorun tamperdeymiş hemen Çin’den kaliteli bir tamper siparişi verdim allah var tamper çok kaliteliydi gene olmadı yoğunluğumu öğütücüye verdim homojen bir öğütme ile işi çözebileceğimi öğrendim bu forumda hemen cunill buldum ucuz garantili ama tereddütteyim hanımın tepkisi var gel zaman git zaman Onuda alıştırdım kahveme alttan üstten aldım işin püf noktası öğütücüdeymiş diye ikna ettim aldım öğütücüyü öğütücü geldi oda ne resmen devasa bir öğütücü geldi üst haznesini söktüm dosseri söktüm kahvem bitmişti bugün hemen çarşıya gittim Türk kahvesi satılan bir dükkandan sordum espresso çekirdek varmış içmek için almadım sadece öğütücünün kalitesini görmek için aldım 100 gr ilk denemede çekirdekler sağlam bir şekilde dossere girdi ödüm koptu ne oluyor diye neyse ayarladım inanırmısınız dandik çekirdeklerden öyle kaliteli bir espresso içtimki tadı hala damağımda vesellem işin sırrı öğütücüde bu görmüş olduğunuz espressodan iki yudum aldım ondan kreması az gözüküyor
   

  Ekli dosyalar:

  Bisikletgezgini bunu beğendi.