microfoam ya da genişletilmiş süt

'Latte Art' forumunda puspus tarafından 26 Kas 2012 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. hacitalha

  hacitalha Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba. Evet çubuğu çok fazla daldırdığımı fark ettim. Birkaç denemeden sonra köpük elde ettim ama sadece sütün üst kısmında köpük var. Sütün geri kalanı cıvık. Olması gereken yoğun kıvamı elde edemedim. Sanırım buhar ayarını tutturamıyorum. Ayarı sonuna kadar mı açacağız? Makinenin hazır hale gelmesini ne kadar bekleyeceğiz? Süt köpürtme işlemi ne kadar sürecek? Tecrübeli arkadaşlar cevaplayabilir mi?

   
 2. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Daha once paylaşıldı mı bu baslik altinda bilmiyorum ama Ersin Hocanın (@OverdoseCoffee) bir videosu var latteart icin. Youtube üzerinden onu da izleyebilirsiniz. Orada nasil sut kopurtulecegi anlatiliyor.
   
 3. bahadr

  bahadr Paylaşımcı Üye

  Ben de sütü köpürtüyorum.Fakat en katman sulu kalıyor nedense.Pitcherın yarısına kadar daldırıp sıcaklık ve katman yüksekdikçe aşağıya cekiyorum.Buhar cubugu ne tam üzerinde ne de iyice altında kalıyor.Öpücük sesi duymak gerek.En sonun da süt tamamen kıvama gelince bir de sıcaklık 65-70 derece arasında olunca işi bitiriyorum.Gel gelelim kıvamı buluyoruz bir şekilde de döküşler kötü olduguna acayip şekli olan garip bir kahve oluyor :) Bu arada pınar tam yağlı süt kullanıyorum.Arada denk gelirse köyden gelen süt ile yapıyorum o daha güzel oluyor. @mehmetaksit hocam doğru yolda ilerliyorsunuz :)
   
 4. hacitalha

  hacitalha Isınmaya Başlayan Üye

  Merhaba arkadaşlar. Termometre olmadan sütün uygun sıcaklığa geldiğini nasıl anlıyorsunuz?
   
 5. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Termometre aliyoruz hocam, termometre cok pahali degil hocam. Kesinlikle edinin bir adet 12-15tl civarında.
   
 6. esavas

  esavas Emir Savaş

  Evet süt kopurtmenin inceliklerini ve tüyolarını anlatacak tecrübeli arkadaşlar yok mu? :) Bu tarz videolar tam olarak benim işime yaramadı, halâ beceremedim açıkçası. :D

  Çubuğu her şekilde konuma soktum ama bi türlü o kremamsı sütü elde edemiyorum, hep cıvık kalıyor.

  Baya hızlı 70 dereceye geliyor süt, acaba vanayı sonuna kadar açmamak mı gerekiyor? Hızlı ya da yavaş olmasının sütün kıvamına bir etkisi var mı? Espresso daki gibi süt kopurtmek içinde ortalama bir zaman var mı?

  Yine hangi konuma alırsam alayım tam bir girdap olusturamiyorum, acaba içine soktuğum termometre çubuğu girdap olmasına engel olabilir mi?

  El ile kontrol çok mantıklı değil, çünkü tutulmayacak kadar sıcak olduğunda süt daha 50 derecede falan oluyor.

  Videolarda adamlar espressonun üstüne sütü bir döküyor resmen espressonun sütle bütünleştiği görünüyor. Ben döküyorum, espresso sulanıyor, sütlü nescafe gibi oluyor.

  Kaçırdığım ufak ama önemli bi nokta var çözemedim :)
   
 7. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Hocam, sut çubuğunu tam hizada tutacaksiniz ve yerini hic oynatmayacaksiniz. Ben bir kere nasil kopurttugumu gosteren bir video yükleyeceğim. Eger makinanız yeterince gucluyse cok rahat yapiyorsunuz duzgun köpüğü.
   
  Omega bunu beğendi.
 8. esavas

  esavas Emir Savaş

  Makine Appartamento, buhar gücünden şüphem yok. Çubuğu sabit tutuyorum ucu ne çok batacak ne de dışarda kalacak şekilde sabit tutuyorum ama kıvam tutmuyor, anlamadım.
   
 9. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Hocam,

  Makinanız da iyi, doğru pozisyonda da tutuyorsunuz, ben çoğunluğun aksine (laktoz intoleransım düşük olduğu için) laktozsuz süt kullanıyorum ve laktozsuz sütler yarım yağlı oluyor ve bu işi yapabiliyorum. Benim makina da Breville BES810 sizin makinanızdan daha güçsüzdür diye düşünüyorum ancak yine de yapabiliyorum.

  Galiba sabit tutmak tek şey değil ilk başlarda sabit tutarken sürekli gidip gelecek öpücük sesi sonra 40derece falan civarlarında azalacak ve sadece dönüş hareketi kalacak potun içinde. Bir de sütün miktarı da galiba önemli, potun büyüklüğüne göre süt ayarlaması yapmanız lazım. Bende iki tane 350ml bir tane de 1lt pot var, çok yapacağım zaman 1lt potu kullanıyorum ve süre uzamasına rağmen süt çok güzel köpürüyor ve köpükler içine yayılıyor sütün. Sonra 350ml'ye boşaltıyorum sütü fincana onunla döküyorum. Az yapacağım zaman ise direk olarak 350ml olanları kullanıyorum.

  Biraz daha deneyin ben belki 80-90 kere deneyip bu seviyeye anca ulaşabildim. Ve daha başlardayım.

  Siz de çabalayın derim.
   
  esavas bunu beğendi.
 10. esavas

  esavas Emir Savaş

  Bende ses azalmıyor aksine yükseliyor :) Sesten bi' aksilik olduğu anlaşılıyor aslında. 350ml ve 750ml lik de deniyorum, ama toplam 20-30 kere anca denemisimdir.

  Birde termometrenin doğruluğundan şüphelenmeye başladım, elektronik olmadığından 61-62 derecede vanayi kapatıyorum çünkü 3-5 derece daha yükseliyor sonradan. Eğer olduğundan az gösteriyorsa sütü yakıyor da olabilirim :D
   
 11. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Hocam, ses kesinlikle azalacak.

  Temaslı termometreler iki turlu çalışır, termistör veya ısıl çift denilen iki farkli sıcaklık ölçme yöntemi vardir. Termistör elektronik olan termometrelerde kullanılır ki gerilim verip akım ölçülür, yani direnç degisir sıcaklığa gore. Isıl ciftler ise sıcaklıkla gerilim ureten iki farkli metalden oluşur, mekanik termometreler ısıl ciftle çalışır.

  Sonuc olarak ikisi de belirli gecikmelerle tepki verir, yani tepki süresi vardır. O yuzden her zaman ısıtırken 70 dereceden 3-4 derece önce buhari kapatmanız gerekir.

  Sütü ısıtırken kesinlikle dairesel hareket olusturun. İyi denemeler.
   
  esavas bunu beğendi.
 12. playdead

  playdead Yeni Üye

  Süt mutlaka buzdolabından yeni çıkmış olsun. Ben potu da kullanmadan hemen önce buzlukta soğutuyorum. Sütün seviyesi potun eğiminin başladığı yerden bir kaç milim altta olmalı. Buna dikkat edilmezse microfoam olmuyor. Pot kapasitesi buna göreseçilmeli. Termometre 55 i gördüğünde buhar kesilmeli. Buhar çubuğunun pot içinde hareketi/ sabit kalmasının pek bir önemini görmedim.
   
 13. Mhmtckr27

  Mhmtckr27 Yeni Üye

  İyi forumlar, süte çubuğu daldırıp buharı açtığımda yüksek sesli kulaklarımda uğultuya sebep olan bir ses çıkıyor, fazla mı daldırıyorum çubuğu?
   
 14. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Selamlar,

  Evet fazla daldiriyorsunuz. Benim taktiğim şöyle 30°C tam yüzeyde tutuyorsunuz. Sonra süt zaten şişiyor ve çubuk içeride kalıyor. Tüm işlem boyunca ayni pozisyonda ve surekli sütü döndürüyor. Ancak cok nadir de olsa microfoam olmayabiliyor.

  Saygılar,
   
 15. paradise83

  paradise83 Isınmaya Başlayan Üye

  ısınmış sütü küçük frother mikser ile karıştırara veya french press ile microfoam yapabilen var mı? ben cafissimo'nun buharlı süt köpürtücüsü ile iyi performans alamayınca frother miksere geçtim. daha iyi köpük yapıyorum ama latte art yapacak kadar güzel köpük oluşmuyor.
   
 16. poyraz

  poyraz Isınmaya Başlayan Üye

  O aletlerle micro foam olmuyor, krema gibi yoğun kıvamlı oluyor süt. buhar çubuğu şart micro foam için
   
  paradise83 bunu beğendi.
 17. ozgeraltay

  ozgeraltay Aktif Üye

  Micro Foamı o tarz aletlerle yapamazssınız kötü bir köpük oluşturuyor o aletler daha farklı bir yapıda micro foam için buhar çubunu olması lazım
   
  paradise83 bunu beğendi.
 18. paradise83

  paradise83 Isınmaya Başlayan Üye

  peki sizce cafissimonun buhar çubuğu ile yapılabilir mi microfoam?
  akşam gidince yeniden deneyeyim en iyisi.
   
 19. myso

  myso Isınmaya Başlayan Üye

  Espresso makinam kazansız o nedenle ikeanin süt köpürtme çubuğun kullanıyorum. Şu mikser şeklindeki olan fiyatı 1 €.
  Latte art biraz zor ama köpük olsun dersen köpük yapabiliyor. Buhar çubuğuna göre köpük biraz daha kuru oluyor sanırım.
  Uğraşırsan latte art da yapılabilir.
   
 20. mehmetaksit

  mehmetaksit Paylaşımcı Üye

  Kesinlikle yapılabilir. Normal tek kazanli makinalardan bir farkı yok. Çubuğun hareketi ve yapısı da uygun.

  Deneyin pişman olmazsınız. Sonucunuzu paylaşırsanız güzel olur.

  Saygılar,
   
  paradise83 bunu beğendi.